THY MAX LARDAN SONRA B787 SORUNU YAŞAR MI?

THY MAX LARDAN SONRA B787 SORUNU YAŞAR MI?

Daha önceki haberimizde Norveç havayolları’nın elindeki B787 Dreamliner uçaklarını motor problemi nedeniyle ground etmek kararı alındığını duyurmuştuk https://www.airlinehaber.com/boeing-787-dreamlinerslar-ucustan-cekildi/

Bu haber bizi pek ilgilendirmiyor. Çünkü THY’nin B787 lerinde General Electric imalatı GEnx-1B74/75 motorlarını tercih etmişti diye biliyorum.  

Ne olmuştu tekrar hatırlamak da fayda var. 

10 Ağustos 2019 tarihinde motorun Intermediate Pressure Turbine palleri koparak dışarıya atınca uçak Roma Fiumicino havalimanına emergency iniş yapmak durumunda kaldı. (Inflight Uncontained Engine Failure)

Uçağın Roma’dan kalkışından 26 saniye sonra tırmanma rejiminde 3.000 feet geçilirken sol motorda limit dışı vibrasyon ve yüksek sıcaklık ikazları alındı.

Ekip motoru durdurarak geriye dönme kararı aldı. Uçak Roma’dan Los Angeles’e tarifeli seferi için kalkmıştı. Uçakta 298 yolcu ve ekip vardı. Motordan dökülen parçalar Roma’nın banliyösu olan Isola Sacra’ya dökülerek 25 araç ve 12 evde hasar meydana gelmesine neden oldu. Bölgede yerden toplanan türbin parçalarının ağırlığı 4 kiloyu buldu.

Uçak tek motorla kalktığı meydana dönerek başarılı bir emergency iniş gerçekleştirdi. İnişten sonra yapılan kontrolde uçağın sol kanadında, flaplarda, yatay stabilizede ve gövdede hasarlar tespit edildi.

Edindiğimiz bilgilere göre R&R Trent 1000 motorlarında 2015’den bu yana benzer 10 olay gerçekleşmiş.  Bu olay, daha önce gerçekleşen diğer olaylara göre SB ile belirlenen cycle sayısından 200 cycle önce gerçekleştiği için kötü bir sürpriz oldu. Uçağın sağ motorunun bu limite henüz 103 saykılı vardı.

Olayı incelemek için İtalya, Norveç, Almanya, İngiltere, ABD, Fransa ve EASA denetçileri müşterek olarak bir kurul oluşturdular.

İlk bilgilere göre R&R Trent 1000 motorun Intermediate Pressure Turbine’e ait 10 adet palin koparak dışarıya atıldığı anlaşıldı..

Olaydan sonra bir SB yayımlanarak ilgili pallerin değişik malzemeden yapılmış olanlarıyla değiştirilmesine gidildi.

B737MAX uçaklarının ground edilmesi  gibi problemin yanında B787’lerin de yerde kalması şirket için çok kötü olurdu diye düşünüyorum. THY’yi bu nedenle çok şanssız olarak görüyoruz.

B737Max larla başlayan kötü gidişat, umar ve dileriz ki THY’yi yeni bir B787 sorunu ile karşılaştırmasın. 

Sefa İnan

Geri

5
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Raptor

Thy’nin elindeki 87 motorlari rr trent 1000

Teknik

787 lerde GE-NX var 350 lerde RR TRENT XWB

tauyare satin alma

787 alirken neye gore alir bir şirket ? 777 varken yada 330 yolcu kapasitesi bile dusuk bildigim kadariyla 787nin ? hangi akilla alinir bu m

Bosver

Prestij için sen anlamazsin