THY maaş teklifininin detaylarını madde madde Havaİş’e bildirdi

THY maaş teklifininin detaylarını madde madde Havaİş’e bildirdi

Türk Hava Yolları, Hava-İş Sendikası ile ilgili Genel Müdür Yardımcıları, Başkanları ve Müdürlerin katılımı ile müzakereler gerçekleştirdi. 17 Haziran 2020 tarihli son toplantıda, Genel Müdür (İnsan Kaynakları) Yardımcısı tarafından teklif edilen ücret düzenlemeleri ile ilgili hususlar açık ve net bir şekilde madde madde Hava-İş Sendikası ile paylaştı, teklifin detayları Sendika yetkilileri tarafından dikkatli bir şekilde not edildiğini bildirdi.

İşte THY tarafından yapılan o açıklama;

Turkish Airlines

Çok Kıymetli Çalışma Arkadaşlarımız,

29 Haziran 2020 tarihinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın kısa çalışmanın 1 ay süre ile uzatılmasına ilişkin açıklamasının ardından, geçtiğimiz üç ay boyunca %10 oranında uyguladığımız kısa çalışmanın Temmuz ayı boyunca %50 oranında devam etmesine karar verildiğini duyurmuştuk.

Aynı duyuruda küresel salgın sürecinin en fazla etkilediği sivil havacılık sektörü ve Ortaklığımızın içinde bulunduğu mevcut durum hakkında bilgi vermiş, zorunlu hale gelen yeni ücret düzenlemesiyle ilgili olarak Hava-İş Sendikası ile üç ayrı oturumda yapılan müzakereleri özetlemiştik.

Mezkûr duyuruda da belirttiğimiz üzere, Hava-İş Sendikası ile ilgili Genel Müdür Yardımcılarımızın, Başkanlarımızın ve Müdürlerimizin katılımı ile müzakereler gerçekleştirilmiştir. 17 Haziran 2020 tarihli son toplantımızda, Genel Müdür (İnsan Kaynakları) Yardımcımız tarafından, Ortaklığımızca teklif edilen ücret düzenlemeleri ile ilgili hususlar açık ve net bir şekilde madde madde Hava-İş Sendikası ile paylaşılmış, teklifimizin detayları Sendika yetkilileri tarafından dikkatli bir şekilde not edilmiştir.

Teklifimiz paylaşılırken, öncelikli ortak hedefimiz olan istihdamın korunabilmesinin, ancak toplantıda paylaştığımız ve işbu duyurumuz ekinde de yer verdiğimiz ücret düzenlemesi teklifimizin Sendika tarafından kabul edilmesi halinde mümkün olabileceği belirtilmiştir. Kısa çalışmanın zorlayıcı sebepten kaynaklı 3 aylık dönem için geçici çözüm olarak uygulandığı, bu durumun çalışanlarımızın emeklilik hakedişlerini dahi etkileyen aleyhe bir durum olduğu, teklif ettiğimiz ücret düzenlemesi hususunda mutabakat sağlanması halinde çalışanlarımızı kısa çalışma uygulamasına dâhil etmek istemediğimiz de aynı açıklıkla ifade edilmiştir. Diğer taraftan, ücret düzenlemesi teklifimizin dayandığı mali veriler ve olası mali beklentiler, daha ilk toplantımızda Genel Müdür (Mali) Yardımcımız tarafından aynı açıklık ve netlikle paylaşılmış, Sendika yetkilileri tarafından bu hususlar da not edilmiştir. Özetle, küresel salgının yol açtığı zorlu sürecin, diğer havayolu şirketlerinin yaptığı gibi toplu işten çıkarma uygulamasına gitmeden atlatılabilmesi için ekli teklifin kabul edilerek uygulanmak zorunda olduğu Sendika’nın da malumudur.

Sendika’nın şifahen ilettiği ve Ortaklığımız yetkililerince not alınan mukabil teklif ve ilave taleplerin yazılı olarak paylaşılmasını talep etmemize rağmen, bu konuda yönetim kurullarından onay alınmadığı ileri sürülerek tarafımızla yazılı paylaşım yapılmamış, teklif ve taleplerin kayda geçmesi için hazırlanan toplantı tutanağı Sendika yetkililerince imzalanmamış. Sendikanın bu tutumundan dolayı da yazılı teklifler karşılıklı olarak bugüne kadar paylaşılamamıştır, Belirtilen tarihten sonra da teklifimize Haziran sonuna kadar herhangi bir yanıt verilmeyerek konu belirsizliğe bırakılmış ve içinden geçtiğimiz olağanüstü duruma rağmen uzlaşma beklenti ve çağrılarımız yanıtsız kalmıştır.

Adı üstünde ve tabiatı gereği şifahi olarak yürüyen bir “müzakere” sürecine ve son toplantıda yazılı tekliflerin karşılıklı iletilmesine ve bunun tutanağa yansıtılması isteğimizin Sendika yetkililerince kabul edilmemesine rağmen, Sendika’nın yaptığı duyurularda bu hususun aksine ilişkin bilgi ve ifadeler Ortaklığımızca ve çalışanlarımızca üzüntüyle karşılanmıştır.

Geldiğimiz noktada istihdamın korunması için zorunlu hale gelen ücret düzenlemesi ile ilgili teklifimize Sendika tarafından cevap verilmemiş olması sebebiyle, Ortaklığımızca normal çalışma düzenine geçilememiş, kısa çalışma uygulaması uzatılmak zorunda kalınmıştır. Bu sürecin palyatif bir çözüm olduğu, Ortaklığımızın ve çalışanlarımızın asıl beklentisinin istihdamın korunmasını sağlayacak bu olağanüstü döneme uygun kalıcı bir tedbir olan ücret düzenlemesi olduğu tüm paydaşlarımızca bilinen bir gerçektir.

Sonuç olarak, Hava-İş Sendikası ile 17 Haziran 2020 tarihli toplantıda da detaylı olarak paylaşılan, kaynaklarımızın ve nitelikli iş gücümüzün muhafazası için zorunlu hale gelen ve içinde bulunduğumuz olağanüstü durum göz önüne alındığında makul ve adil olduğu düşünülen ekteki ücret düzenlemesi teklifimizi bugün itibariyle yazılı olarak da Hava-İş Sendikasına göndermiş bulunuyoruz.

Sevgili Çalışanlarımız,

Bildiğiniz gibi Ortaklığımız, her TİS döneminde olduğu gibi 2019, 2020 ve 2021 yılları için yapılan yürürlükteki toplu iş sözleşmesinde de çalışanlarımızı bir taraftan enflasyona bağlı alım gücündeki erimeye karşı korurken, diğer taraftan da sürekli bir refah artışı sağlama yönündeki taleplerine kulak tıkamamış, güzel günlerin kazanımlarını daima tüm çalışanları ile artırarak paylaşma yoluna gitmiştir. Yürürlükteki toplu iş sözleşmesindeki ücret artışları düzenlemesi ücretlerin 6 ayda bir ve 6 aylık enflasyon oranlarının %2, %1.5 ve %1 üzerinde zamlanması yönünde yapılmış, 2019 yılından beri ücretlerimizde sırasıyla, %12.19, %6.51, %8.50 ve %7.25 oranlarında artışlar gerçekleşmiştir.

İşveren olarak modern tarihin tartışmasız bu en zor ve olağanüstü döneminde bir ve beraber olmaktan, hiçbir çalışanımızı feda etmeme gayretinden vazgeçmeyeceğiz. Kimseyi işsiz, aşsız bırakmama ve elindekini paylaşma gibi değerlerle yoğrulmuş bir milletin mensupları olarak siz çalışanlarımızın ve menfaatlerinizi temsil eden Sendikanın da aynı inanç ve anlayış ile hareket ederek, en değerli varlığımız olan çalışanlarımızın bir kısmını değil, hak ve menfaatlerimizin bir kısmını feda etmeyi tercih ederek, yapılan düzenlemelere destek ve onay vereceğinize inanıyoruz.

Bu vesileyle, her zaman olduğu gibi uzaktan/kısa çalışma dönemindeki zorlu çalışma şartlarında da gösterdiğiniz sabır, anlayış ve bayrak taşıyıcı Ortaklığımıza yaptığınız katkılar ve verdiğiniz emeklerin her türlü ücretlendirmenin ötesinde ve kutsal olduğu inancımızı tekrar ederek teşekkür ediyoruz.

Devam eden müzakere sürecine zarar vermemesi için bugüne kadar bu konuda duyuru yapılmamış olsa da, bundan sonra Ortaklığımız ilgili birimleri siz değerli çalışanlarımıza süreçle ilgili düzenli bilgilendirme yapmaya devam edecektir. Yapacağımız bu bilgilendirmeleri takip etmenizi, farklı mecralarca yayılan kaynağı ve dayanağı belirsiz haber ve söylentilere itibar etmemenizi istirham eder, tüm çalışan ve yöneticilerimizin yaklaşmakta olan Kurban Bayramını tebrik ederiz.

Sağlıklı günler dileriz.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

100 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Teknik
7 gün önce

Teklife bak küfür gibi! Hem 2018 e dön hem 1.5 yıl ikramiyeleri kaldır. Pazarda limon satar daha cok kazanırım. Virus mirus bahane tamamen fırsatcılık bu yapılan

Tknk
6 gün önce
Cevapla  Teknik

Simdilik ao icin teknigin aldigi maas neki oraya dokunsunlar. Dokunuyorlarsa da alt limit koymalari lazim keza ben 2018de asgari ucrete yakindim. Sahsen o zamanki para ne kirami ne de marketimi karsilar. Daha kredi var. Allah yardimcimiz olsun

Teknik
6 gün önce
Cevapla  Tknk

AO nun ikramiye almadıgı yerde bize mi verecekler? Ben bu durumun danısıklı dövüs olduguna inanıyorum. Daha dogrusu inanmak istiyorum. Son bir karar alınıp sartlar biraz daha iyilestirilip sendika kahraman yapılacak gibi geliyor. Daha önce görmedigimiz sey degil.

Kabin Memuru
6 gün önce

Adam atın kardeşim, atılırsakta yolumuza bakarız, bezdik sizin Ali Cengiz oyunlarınızdan!

el insaf
6 gün önce

2O YILDIR ÇALIŞTIĞIM İŞİMDEN AİLEM GİBİ GÖRDÜĞÜM ŞİRKETİMDEN SOĞUTUUNUZ. BU VİCDANSIZ TEKLİFLE HALA TERFİ ETTİRDİKLERİNİZİ MAAAŞINI MI, YOKSA DAYISI SAĞLAM DİYE MAKAMINI ALIP HALEN YÖNETİCİ MAAAŞINI ÖDEDİKLERİNİZİMİ KAPATACAKSINIZ. BİZ PANDEMİYE DEĞİL BECERİKSİZ VE VİCDANSIZ YÖNETİMLERE YENİLDİK. BAŞIMIZA SENDİKA DİYE GETİRDİKLERİ HAK TECAVÜZCÜLERİNE YENİLDİK, NE YAPILSA KAFAMIZI KOMA GÖMDÜK. SUSTUK, KORKTUK, BU DÜZENİN ESİRİ OLDUK.. HEPİSNİ ALLLAH HAVALE EDİYORUM. ŞİMDİ 70 80 SAAT UÇUP ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞTIRILAN KAPTAN KABİN MEMURUNU KAMYONCUBAŞI TATLI BALL MI, KÖLE GİBİ ÇALIŞTIRIP ZENCİ GİBİ DIŞLANAN TEKNİĞİ ÖZSAHTE LİSANSCI YAVUZLA MI KURTARICAZ. ADALETİ AUDİ A8 LONGUN PEŞİNDEN Mİ BMW 740 IN PEŞİNDEN Mİ ARIYCAZ. ÖLÜMÜ ŞİRKET GÖSTERDİ SITMAYI SENDİKAYLA YAŞITICAKSINIZ.. 

Çalışan
7 gün önce

Hem 2018 Ocak ayına dönecekler hem de ikramiyeleri kaldıracaklar. Bu şekilde maaşlar %50’den fazla azalmış olacak. Yazıklar olsun. Böyle teklif mi olur? İnsanlar ev geçindiriyor ev. Kirası var, borcu var, ailesi var. Yaptıkları teklif asgari ücretten hallice. İnsan şunu duyurmadan önce utanır ne. Tuzunuz kuru. Dünyalığınızı yapmışsınız. Altta çalışan ne halde düşünmüyorsunuz. Allah’a havale ediyorum hepinizi. 4 aydır insanda psikoloji bırakmadınız. Şimdi de tamamen bizi mahvettiniz.

N.n
7 gün önce
Cevapla  Çalışan

Rabbim hakkinizdaki hükmünü erkene alsın insallah

Çalışan
7 gün önce
Cevapla  N.n

Allah, benim için ne düşünüyorsan bin katını sana versin inşallah.

Bir Kaptan
6 gün önce

Bu günler gelip geçtiği zaman bakalım kaç uçağa düşeceksin THY. Adam bulamayacaksın çünkü dünyanın her yerinde forumlarda yazıyor rezilliklerin. Yazıklar olsun. Kargodan 300 milyon dolar kar ettin ama pilotlarına karşı fırsatçılık yapıyorsun. Ne uçuş emniyeti kaldı ne huzur. İlker Aycı sana soruyorum hanımına aldığın Mercedes Maybach güzel di mi? Ayrıca şirkete sattığın Aycı marka maskeler pek bir dandik haberin olsun. Sırtımızdan kazandığın yetmedi bir de yöneticisi olduğun şirkete ürün satıyorsun utan be adam. Git şu şirketin başından artık. Lanet olsun senin gibi yöneticiye. Kokpit nefret ediyor senden be.

Mazlum
6 gün önce
Cevapla  Bir Kaptan

Elbet sandık önümüze gelecek

Teknik
6 gün önce
Cevapla  Mazlum

Kaç senedir geliyor da ne değişiyor. Oylar yine organize suç örgütüne

Maraba
6 gün önce

Bu nedir arkadaş? KÇÖ devam etsin daha iyi.

Uygunsuz Teklif
6 gün önce

Şu an bayram öncesi bu uygunsuz teklife verilecek tek bir cevap var. O da toplu istifa.
Ne zaman ki istifa eden pilot sayısı 3000 e ulaşır o zaman Bay İlker hem dize gelir hem de o koltuğundan olur.
Gülüyor musunuz bu çözüme? O zaman kimse şikayet etmesin işine baksın.

Legoland
6 gün önce

neden istifa edip tazminatı bıraksınlar. senin derdin baska. hele onu de sen

TEKNİKK
6 gün önce

Bir de çalışanlar adına düşünüyorlarmış. %25 ikramiye eder, %30-35 geriye dönüş, kalan 1,5 seneyi de hesaplarsan %70 e varan indirim sonrası da muamma. 6 ay denilse yine düşünülür . Kendi hatalarınızın bedelini çalışanlara kesmeye çalışıyorsunuz ve haksız şekilde elde ettiğiniz yöneticilik vasfına sığınıyorsunuz, ama bu ahirette sizi korumayacak biliyorum duam dünyada gözlerimle hakkettiğinizi yaşarken sizi görmek.

hehe
6 gün önce
Cevapla  TEKNİKK

bu dünyanın işini öteki tarafa bırakmayın kardeşim. orada ne olacağı ne malum?

TEKNİKK
6 gün önce
Cevapla  hehe

Kabullendiğim mi yazıyor yukarıdan bunu mu çıkardın? Yaran mı var kimden tarafsın çözemedim.Boş beleş yazmak için yazma bir fikir , duruş, öneri belirt.

Mazlum
6 gün önce
Cevapla  hehe

Dogru

N.n
7 gün önce

Sefa bey pazartesiyi beklemeyin ,yazınızı bugun bekliyoruz.

Havacı
6 gün önce

Her şey bir yana, 2021 sonu nedir? Neden 1,5 yıllık bir anlaşma yapılıyor? Bu krizin o kadar süreceği ne malum? İlla bi anlaşma yapacaksan da 3 aylık yaparsın, gerektikçe uzatırsın.

tekniğe göz kırpma
6 gün önce
Cevapla  Havacı

çünkü aynısını tekniğe de uygulayacaklar tekniğin sendikası çelik çomağın anlaşması 2021 temmuz da bitiyor. anlaşma kabul edilirse daha da erken biter çelik çomağın yetkisi düşer

KARABOGA
6 gün önce

kendini kandirma. kimse sendikadan ayrilmaz. boyle insanlar bunlar ancak bos laf.