THY kısa çalışma ödeneği hakkında açıklama yaptı

THY kısa çalışma ödeneği hakkında açıklama yaptı

Türk Hava Yolları koronavirüs pandemisi nedeniyle uygulanan kısa çalışma uygulamasının Temmuz ayında da devam edeceğini duyurdu.

THY’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

Değerli Çalışma Arkadaşlarımız,

Hâlihazırda içinden geçmekte olduğumuz Covid-19 küresel salgın süreci, dünyanın tüm ülkelerini ve ekonomik faaliyetlerin neredeyse tüm alanlarını son derece olumsuz ve kaçınılmaz şekilde etkilemiştir. Basından ve diğer sektörel haber kaynaklarından takip edildiği üzere dünyadaki birçok havayolu şirketi küresel salgın sürecinden sektördeki varlıklarını koruyarak çıkabilmek için maliyet azaltıcı önlemler kapsamında toplu işten çıkarma, tek taraflı ve süresiz ücretsiz izin uygulama ve büyük oranlarda ücret kesintilerine gitme gibi, doğrudan istihdama ve çalışanların özlük haklarına dokunan tedbirler almışlar ve almaya devam etmektedirler.

Bu kapsamda 1 Nisan 2020-30 Haziran 2020 tarihleri arasında kısa çalışma ödeneğine başvuru yapılarak, neredeyse hiç uçuşumuzun olmadığı bu dönem uzaktan kısa çalışma yöntemi ile siz değerli çalışanlarımızın özverisi ve Devletimizin de kısa çalışma ödeneği desteği ile tamamlanmak üzeredir.

Haziran ayının ilk yarısı itibariyle sınırlı sayıda yurt içi uçuşlarımızı ve ikinci yarısı itibariyle de yine sınırlı sayıda ve çoğunluğu tek yönlü  yolcu trafiği olan yurt dışı uçuşlarımızı “Birlikte Başaracağımıza” olan inancımızla yeniden icra etmeye başladık. Özellikle, havayolu taşımacılığı sektörü, sivil havacılık tarihinde benzeri görülmemiş bir şekilde ve tüm öngörü ve tahminlerin ötesinde olarak sekteye uğramış ve küresel salgının yıkıcı etkisine maruz kalmıştır. Havayolu taşımacılığı, gidişatı tam olarak kestirilemeyen zorlu bir sürecin içinden geçmektedir. Dolayısı ile bu döneme uygun kalıcı ortak tedbirlerin çalışanlar ve paydaşlar ile birlikte alınması zarureti ortaya çıkmıştır.

Havayollarının bu mevcut şartlardaki gelir ve gider dengesi ile istihdamı koruyabilmeleri mümkün gözükmemektedir. Ortaklığımız olarak çalışanlarımızın iş güvencelerinin devamı için tüm giderler itina ile gözden geçirilmekte ve tüm paydaşlarımızla müzakere edilmektedir.

Bu kapsamda Hava-İş Sendikası ile Ortaklığımız arasında da 4, 10 ve 17 Haziran 2020 tarihlerinde yaptığımız toplantılarda kapsamlı görüş alışverişinde bulunulmuş, karşılıklı sorunlarımız ve çözüm önerileri tartışılmış ve özellikle içinde bulunduğumuz zorlu süreci Ortaklığımızın istihdamı korumak amacı doğrultusunda  zorunlu hale gelen yeni ücret düzenlemeleri konusunda görüşmeler yapılmıştır. 17 Haziran 2020 tarihli son toplantımızda da, öncelikli ortak hedefimiz olan istihdamın korunmasının ancak Hava-İş Sendikası’na teklif olarak ilettiğimiz ücret düzenlemesinin yapılması koşuluyla sağlanabileceği açıkça ifade edilmiş, bu ücret düzenlemesi teklifimiz ile ilgili bir mutabakatın en kısa zamanda Hava-iş Sendikası tarafından verileceğini bekliyoruz.

Ortaklığımız, istihdamı korumak için  zorunlu hale gelen yeni ücret düzenlemeleri ile ilgili uzlaşma henüz sağlanamamış olması, mevcut  uçuş tarifemizin çok düşük seyretmesi ve tasarruf sebebiyle; Ortaklığımız ünitelerinde 01.04.2020 tarihinden itibaren uygulanmakta olan ve bugünkü T.C. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 1 ay daha uzatılmasına karar verilen kısa çalışma uygulamasının  Temmuz ayında da devam etmesine karar verilmiştir.

Temmuz ayı içerisinde yapılacak çalışma sizlere yöneticileriniz/uçuş programınız vasıtasıyla tebliğ edilecektir.

Yer personeli için çalışmalarımız belirlenen gün ve saatinde mümkün olduğu ölçüde evden / uzaktan kısa çalışma şeklinde devam edecektir.

  • Yer personeli için %50 kısa çalışma oranını (haftalık 22,5 saat) geçmeyecek şekilde planlama yapılacaktır.
  • Uçuş personeli için uçuş frekansları göz önünde bulundurularak planlama yapılacaktır.

Temmuz ayı boyunca evden / uzaktan çalışma yapılacağından normal mesai düzeni için personel servisi hizmeti sağlanmayacaktır.

Kısa çalışma süreci boyunca özel sağlık sigortası ödemesi devam edecektir.

Bunların dışında kalan kısa çalışma ile ilgili Nisan-Haziran dönemindeki uygulamalar aynı şekilde devam edecektir.

Sağlıklı günler dileriz.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

15 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Teknik AŞ personeli
1 gün önce

Teknik AŞ de aynısını kopyala yapıştır olarak bize gönderir sanırım.
THY AO yazan yerleri Ctrl+H ile değiştirir önce tabi.
Ne güzel, ya Ctrl+H olmasaydı ne yapardık?

S.i
1 gün önce

Ayın 17 nde ulaşmış neden açıklama yapmıyorsun Ali Kemal , 6 aydır sesin cikmiyor ,iyimi böyle mis degilmi,yazıklar olsun sana oy verene

HAVASENLİYİM AMA SEN OLMAZSAN SESİM OLMAZ
1 gün önce
Reply to  S.i

Ayrıca orda kalana ona aidat verenlerede yazıklar olsun

Bahane
1 gün önce

THY teknik airlinehaber olmazsa hiçbir şeyden haber olmayacak ne şirketten ne sendikadan bi mail geldi bu saate kadar

Kaptan
1 gün önce

Bunlar kesin adam çıkaracaklar. Öyle hissediyorum yazıdan. Havaiş taviz vermem diyecek. Thy o zaman adam atarım diyecek. Havaiş üyelerinin haklarını korumuş konumunda kalacak, Thy personel azaltacak, onlar mutlu. Bence o yuzden Tatlıbal’in sesi cıkmiyor. Yine kapalı kapılar ardında hersey. Önerim; su aralar emeklilikler arttı. Yabancı pilotların sözleşmelerini yenilemezlerse, 800’e yakın pilot azaltma kendiliğinden olur. Yabancıların kosarak geldiği bu şirketi bu seviyeye biz getirdik. Hakkimızda rapor yok, kurul yok, mazeretsiz işe gelmemek yok. O zaman sorun ne? 6 ay direnecek mali gucunuz yoksa çok yemis, yedirmissiniz agalar.

Teknik
1 gün önce
Reply to  Kaptan

Aynen dediğiniz gibi kaptanım

kimi atıcak,
1 gün önce
Reply to  Kaptan

atma işi öyle kolaymı.bir birim maaş veremeyen şirket,30-40 birim tazminatı nereden vericek?yönetim kendi bindiği dalı kesmek üzere,

Commandante
22 saat önce
Reply to  kimi atıcak,

Son giren ilk çıkar. Bunu herhangi bir kesim için söylemiyorum her birim için. Genel kuraldır.

Teknik
1 gün önce

Adamlara bak 3 aydır benim fonumdaki parayı bana maas olarak veriyor bu ay 4. ay olacak bide hala sürec mürec gider mider diye bıdı bıdı yapıyolar.

Sendika
1 gün önce

Havaiş 17 haziranda teklifi almışsa neden aradan geçen 13 gündür temsil ettiği insanlara açıklama yapmaz fikirlerini sormaz bu ne menem iştir böyle

HAVASENLİYİM AMA SEN OLMAZSAN SESİM OLMAZ
1 gün önce
Reply to  Sendika

Arkadaşım bir cesaret geç havasene git bir konuş vat cebinde birşeyleri . Ver yetkiyi al herşeyini beni dinleme git başkanı dinle duy kulağınla

Yeter
1 gün önce

Thy daha neyin kesintisini yapacaksınız? Bu yıl zaten kısa çalışmayla %25-30 maaş tasarrufu sağladınız. Lükslerinden hangi tasarrufu yaptılar onu söylesinler. Sendika 2016’daki gibi yaparsa tamamen biterler.

Kpt
1 gün önce

Zatı muhterem anca Twitter da 1000 Türk büyüğünün ölüm yıldönümünü anıp siyasete sinyal versin. Bu işi çok iyi yaptıysa artık. Yediklerin haram olsun xxx bey

Teknik
1 gün önce

Bu şartlarda tabiki çalışanın parasını ödeyemezsiniz. Nerde torpilli yönetici nerde parazit şirkette. E haliyle hakkıyla çalışana dikin gözünüzü. Ama şunu unutmayın sap döner keser döner oda seker…..dikkatli olun.

Unknown
1 gün önce
Reply to  Teknik

Artık ne sap kaldı ne keser 😉