THY ile Hava-İş arasında imzalar atıldı

THY ile Hava-İş arasında imzalar atıldı

Hava-İş Sendikası ile Türk Hava Yolları (THY) arasında 3 yıllık Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı.

Türk Hava Yolları (THY) ile Hava-İş Sendikası arasında 3 yıllık Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı. İki yıllık yapılması planlanan TİS’in biteceği dönem üçüncü havalimanına denk gelmesi üzerine, sözleşme 3 yıllık yapıldı. Anlaşmaya göre enflasyon farkı gözetilerek; bu yıl yüzde 7+6, 2017’de yüzde 4+4, 2018’de de yüzde 4+4 zam yapılacak. Ayrıca çalışanlara 5 bin TL de prim verileceği açıklandı.

THY ile Hava İş Sendikası arasında yapılan 25. Toplu İş Sözleşmesi sonuca bağlandı.THY Genel Müdürlük binasında yapılan törenle sözleşmeyi THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ve Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal imzaladı.

 

İmza öncesi konuşan İlker Aycı, müzakerelerin her birinin çetin geçtiğini, hiçbir anlaşmanın kolay olmadığını ifade etti. Bir anlaşmanın, bir uzlaşmanın kolay olmayacağını ifade eden Aycı, “Her iki tarafta çalışanlarımız lehine, çalışanlarımız lehine olduğunda müessesemiz lehine olduğunu hiç kafamızdan çıkarmadık. Masada bir bir kulağımız üzerine yatalım daha düşünelim dediğimiz zamanlar oldu. Ali Kemal Tatlıbey ekibiyle beraber çetin bir müzakereci. Sağ olsun çalışanlarımız lehine bizi zorladılar. Kazanan iş barışımız çalışma barışımız olmuştur. Kazanan THY çalışanlarımız olmuştur, kazanan sendikamız olmuştur. Kazanan THY olmuştur. İnanıyorum ki bu anlaşmayla önümüzde daha güzel bir dönem, daha güzel bir çalışma ortamı olacak. Bu anlaşmanın birkaç detayını vereceğiz. Daha imzalamadık. Sizlerin huzurunda şahitliğinde imzalayacağız.” dedi.

“MESELEYİ KAOSA TAŞIMADIK”

Çalışanlara hakkını teri kurumadan teslim etmek amacında olduklarını dile getiren THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, sözlerini şöyle sürdürdü: “O anlamda herkesin içinin müsterih olmasını isterim. Sizi temin ederim çok zor görüşmeleri oldu. Bu görüşmelerin bir zamanlar ki sendika görüşmelerinin oluşturduğu dönemden farkı meseleyi kaosa taşımak, çözümsüzlüğü taşımak değil, meseleyi müesseselerin ve insanların iş akitlerinin tehlikeye sokulacağı yerlere getirmek değildir. Mesele tarafların yapıcı bir şekilde pozisyonları gözeterek neler istendiğini bilerek kimin ne yapabileceği konusunda karşılıklı adımlar attık.”

YÜZDE 13 ZAM YAPILDI

Ali Kemal Tatlıbal ise törende ilk müjdeyi uçucu personele verdi. Görüşmeler neticesinde THY’nin otel nöbetini kaldırdığını ifade etti. Zam oranları hakkında da bilgi veren Tatlıbal konuşmasını şöyle tamamladı: “İlk 6 ay için yüzde 7 ile başladık. Yüzde 6 ile devam ettik. Yaptığımız 3 yıllık anlaşma çerçevesinde ki, bunun da sebebini şöyle açıklamak istiyorum. Sakın bir yanlış algı oluşmasın. Bu şirket çok hızlı büyüyen bir şirket. Dostu olduğu kadar, seveni olduğu kadar düşmanı olan bir şirket. Dolayısıyla TİS’in biteceği dönem üçüncü havalimanının açılacağı tarihe denk gelmesi en önemli meseledir ki, bu sebeple TİS’i 3 yıl yapmak hususunda mutabık kaldık. İkinci yıl 4+4, üçüncü yıl 4+4 bunların hepsinde tabi ki artı enflasyon farklarını da korunarak güzel bir anlaşma yaptık. Mutabık kalınan rakam tüm arkadaşların emin olacağı rakamlardır. Camiamıza baktığımızda çevremize baktığımızda global koşullarda özellikle son durumlara bakarak gayet iyi rakamlar aldığımızı düşünüyorum.”

Toplu İş Sözleşmesi

 

(Haberler)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
THY Emekçisi
4 yıl önce

Yer hizmetleri, Kabin, Kokpit ve Teknik (şuan ayrıştırılmış da olsa), tüm havacılık emekçisi arkadaşlarım, bir kez daha görülmüştür ki Hamdi Topçu’nun 2013 yılında başımıza bela ettiği bu sendika yönetimi, sendikal örgütlülük ve mücadeleden uzak, sendikal birikimi ve vizyonu olmayan, haklarını savunmakla sorumlu oldukları işçilerin görüşlerini ve beklentilerini hiçe sayan, yaptıkları hataların uzun vadede nelere yol açacağını bile farkında olamayan bir yönetimdir. Yapılacak şey bellidir. Tüm havacılık emekçilerini bir çatı altında toplayacak bir muhalif hareketle 2017 Aralık’ta yapılacak Sendika Genel Kurulu’nda bu yönetime rakip olup, Hava-iş Sendikası’nı tekrar bir işçi sendikası haline getirmek için yönetimi kazanmak. Bunun için eski günlerdeki gibi… Devamını oku »

tt
4 yıl önce

Teknik a.s. nin “babası” belli mi degil sayın Aycı?
Not:Bkz. TDK Sözlüğü; “babası belli olmayan

Rx
4 yıl önce

Hani er.lar en az 36 olacaktı hani boş gün tanımı 22lokal ile 6lokal arası olacaktı hani sosyal yardım daha farklı olacaktı hani amirler ve memurlara ek ödeme vardı gövde gösterisi vardı hanii.????

demir
4 yıl önce

Teknik için yine hüsran. AO ya 5000 TL. Teknik A.Ş. ye 1000 tl. Verilen değer ortada. Yazık.

Tatli
4 yıl önce

Seneye bu herifin onune kim cikarsa kanimin son damlasina kadar Onu destekleyecegim.