THY HİSSELERİNİ BLACKROCK ALIYOR…

THY HİSSELERİNİ BLACKROCK ALIYOR…

Bildiğiniz üzere, THY halka açık bir şirket. Hisselerinin %49 u devletin %51 i ise halka açık olup borsada işlem görüyor. Halka açık hisseler %51 civarında olduğundan isterse herkes bu hisselerden alabilir. Yerli veya yabancı fark etmez.

Tarihini hatırlayamadığım bir genel kurulda, yanıma iki kişi oturmuştu. Sembolik olarak merhaba iyi günler dilerim diye yanlarına oturdum. Neyse genel kurul başladı ve ben her zamanki gibi önceden hazırlanmış ve THY sitesinden bilgileri alıp çalışmıştım.Ne soru sorayım neyi eleştireyim tarzında kendimce bir çalışma yapmıştım. Elimde bir dolu not kağıdı devamlı olarak soru sorup cevap bekliyorum. Genel kurulda hiç ses yok. Divan başkanı (sanırım Candan Karlıtekin idi) Genel kuruldaki hissedarlar sus pus bizi dinliyor.

Neyse gündem devam ediyor ve faaliyetlerle ilgili bilgiler okunuyor. Bende yanımdakilerle sessizce konuşuyorum. İkisi de avukatmış. Firma adına mı yoksa kendi adınıza mı geldiniz diye sorduğumda, biz Mark Mobius’un  Templeton grubunun Türkiye’deki bürosunda çalışıyoruz dediler.  THY Hisselerin %8,65 i onunmuş. Çok büyük rakam tabii ki.

Genel kurula katılanlardan imza alıyorlardı. Birde baktım ki bayağı yüksek miktarda hisseler var.  o büyük paralarla oynayan hissedarlarda genel kurula gelecek değil ya…Onlarda avukatlarını yollamışlar dır diye düşündüm. Tabii ki Yabancı yatırımcılar,bankalar vs vs…

Bugün beni aradılar ve THY hisselerinin satıldığını söylediler. Şaşırdım ve kim almış diye sordum.  BlackRock isimli bir şirketin aldığını söylediler. Biraz araştırdım da bu blackrock dünyanın en büyüklerinden biri. Templeton yanında çok ufak kalır. 

Tabi ki yapımı biliyorsunuz.Bazıları gibi elimde belge var blöfüne yatmam varsa anında paylaşırım. Hemen belge var mı diye sordum. Arkadaşım, Sefa bey bana güvenmiyormusun dedi.  Hayır sana ben güveniyorum da şimdi bunu yazdığımda inanmayanların olması doğal. Kimsenin içinden yalan mı söylüyor diye geçmesini istemem ve belge varsa bunu haberleştirip anında yazarım dedim.  

Arkadaşımda üşenmeyip bana belge attı. KAP (Kamu Aydınlatma Platformu) da var aynı belge…

Belgeyi aldım inceledim ve araştırmaya girdim. Yukarıda gördüğünüz gibi THY hisselerini alan firma gördüğünüz üzere BlackRock isimli. Bu firmayı araştırdım daha önce de THY hisseleri toplamış satmış,tekrar almış falan filan…Sonunda toplam hisselerinin %5 in altına düştüğünü görüp yeniden alıma geçmiş

Sanırım THY’nin hisseleri bu ara ucuz. Bunlar 13,5 TL ye almışlar.  Bir çok kişi veya firma piyasadan hisse topluyor. Tabii ki düşük alıp pahalı satacaklar ve sonra tekrar hisse fiyatları  düşünce yine alacaklar. Sanırım BlackRock hisse fiyatlarını uygun görmüş ve tabiri caizse hemen atlamış görünüyor. Bu iyiye işaret mi yoksa Kötüye mi tabii ki bilemiyorum. Ancak bu yabancılar girince,her nedense yerli alıcılarda alıma geciyor.  Ben pek oynamam bana göre büyük kumar bu…

Belki de THY’nin geleceğini iyi görmüş ve uzun vadeli almışta olabilir. Önemli olan varlık fonunda ki %49 hisse. Yani THY hisselerinin %49 u hala devletde yani varlık fonunda. Ha Temploden ha BlackRock. Bu tür yabancılar dünde vardı yarında olacak.

Geri
Etiketler:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
cpt
7 ay önce

Sefa bey güzel değerlendirmeniz için teşekkür ederim. Sizin balon haber yapacağınızı hiç kimse düşünemez. Bu nedenle rahat olun.Benim görüşüm olarak THY’nin satılması mümkün değil.Tüm dünyaya bayrağımızı taşıyan ve en tanınmış markasını satmakla ülkeyi satmak aynı şey. Bu nedenle devlet hisseleri ve altın hisse orada kaldıkça gerisi teferruat. Katar falan alamaz bu şirketi. Mümkün değil bu.

Glide slope
7 ay önce

Habercilik bu işte. Tebrikler Sefa Bey.

alı pendaz
7 ay önce

THY yenı hava lımanında ucak fılosunun buyultulmesı ve sırketın malı yapısının guclendırılmesı ıcın gereklı fılasman ıtıyacının bır bolumunun yuzde 200 bedellı sermaye artısından yapması cok yerınde bır karar olur

Cafer
7 ay önce

Daha cok BlackSheep almis gibi gorunuyor. Baaaaaa diye imza atmis baksana.

ADALET VARSA???
7 ay önce

Ya daha önce basında açıklandığı gibi %49 u vermek için fiyat yukseltiliyirsa.