THY DEKİ BÜYÜK ROTASYONUN PERDE ARKASI

THY DEKİ BÜYÜK ROTASYONUN PERDE ARKASI

THY DE DAĞ FARE DOĞURDU!

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, görevinden el çektirildikten sonra ve yerine İlker Aycı geldiğinden bu yana; THY çalışanları büyük bir değişiklik beklentisi içine girdi. Öyle ya,  futbol kulüplerinde bile teknik direktör değişikliğinde; çalıştırıcılar, masajcılar, malzemeci, hatta top toplayıcısına kadar değişiyor da, THY’de neden değişmesin?

Bu konuda İlker Aycı’dan beklentiler yüksekti.  İlker Bey yeni geldiğinin ertesi günü yazdığım bir yazıda; THY’de, özellikle Uçuş İşletme’ye ve Teknik’e “neşter vurmalısınız” bile demiştim.

THY Genel Müdürlük kulisleri çok hareketlidir ve dedikodular çok hızlı yayılır. Geçen hafta yaşanan rotasyon bence çok cılız oldu ve beklenen değişikliklerden hiç biri yapıl(a)madı. Kısaca, dağ fare doğurdu.

Bu yapılan minik değişiklikler, eskiden; “Tüm Teşkilata” başlığı altında teleks mesajı ile bildirilirdi.  Şimdiki teknolojide teleks falan kalmadı artık, mail olarak paylaşıyorlar. Bu mail, çalışanların eline geçince, onlar da medyaya servis ediyorlar. Bu rotasyon haberini; biri tarihi operasyon olarak verirken, diğeri “Özel Haber TAM LİSTE “ başlığı ile verdi. Sanırsınız ki, THY yönetimi tümüyle değişti.

Bakalım bu tarihi(!) değişimde ne olmuş?

Üst yönetimde hiçbir değişiklik yok.  Üst yönetim nedir? Yönetim Kurulu ve Başkanı, onları ayrı tutuyorum.

Üst yönetim, genel müdür ,  genel müdür yardımcıları ve biraz da başkanlıklar diyebiliriz. Genel müdür tektir. Genel müdür yardımcılıklarının sayısı, şirketin büyüklüğüne göre değişkendir. THY’nin hiyerarşik yapılanmasında, genel müdür yardımcılıklarına bir çok başkanlık bağlıdır. Bu sayı 3 de olabilir, 4 de olabilir. İhtiyaç varsa daha da artabilir. Her başkanlığa bağlı başkan yardımcılıkları ( birkaç tane) ve her başkan yardımcılığına bir çok müdür bağlıdır.

THY eskiye göre bayağı büyüdüğünden, müdür sayıları eskiye göre en az 4 kat fazlalaşmıştır.

THY’nin tarihi denen rotasyon listesinde sadece bir tane başkanın olması yukarıda yazdığım gerçekler doğrultusunda baktığınızda dağın fare doğurduğu anlamına gelmektedir. Medyamızın deprem dediğine, ben dağın fare doğurması diyorum ve THY’nin hiyerarşik yapılanmasına bir kez daha bakılmasını öneriyorum.

Hamdi Topçu’nun atadığı üst yöneticilerden şimdilik bir tek kişi, Ömer Faruk Öztürk karşılıklı anlaşma yoluyla görevinden ayrıldı.  Hâlbuki İlker Aycı nın listesinde kimler yoktu ki? Genel müdür yardımcılarından, Asaf Bora, Coşkun Kılıç, Akif Konar gibi üst düzey yöneticilerin yanı sıra, Satın Alma Başkanı Vural Ursavaş, Kurumsal İletişim Başkanı Zeki Çukur gibi önemli isimler vardı. Hiç biri gitmedi.

Neden? Çünkü bu tür atamalar icra kurulu marifetiyle yapılıyor. THY nin icra kurulunda kimler var? İlker Aycı- İsmail Gerçek-Temel Kotil var. Bunlardan en az ikisinin imzası şart. İlker Aycı nın İcra kuruluna sunduğu listeyi Temel Kotil ve İsmail Gerçek imzalamamış. Bu nedenle İlker beyin yapmak istediği büyük değişim şimdilik rafa kalkıp, şimdiki güdük liste devreye sokulabilmiş.

THY yi bekleyen asıl tehlike nedir?

Son zamanlarda THY=TÜRGEV olmuş durumda. AKP’nin olası bir MHP koalisyonunda 17-25 Aralık konusu üzerinde anlaşma sağlanırsa işler inanılmaz karışacak. Düşünsenize THY yönetim kurulu üyesi Arzu Akalın TÜRGEV in başkanı. Bunun yanında THY yönetim kurulu başkanı İlker Aycı ve genel müdür yardımcıları Ahmet Olmuştur-Abdülkerim Çay var.  17-25 Aralık soruşturmasında bu kişilerde soruşturulabilir. İşte o zaman deprem olur.

Teşkilata sunulan listede bulunan alt düzey yöneticiler ise çoğunlukla Müdürler. THY’de o kadar çok müdür var ki. Bu listedeki atamalar ve yer değiştirmeler, son derece normal. 250 kişilik dev bir değişiklik beklentisinden sonra, bu liste gerçekten şaşırttı.

Bu yapılan değişiklikleri eleştirmiyorum. Aslında zaman zaman değişikliklerin faydalı bile olduğuna inananlardanım.

Geçen haftanın ikinci önemli haberini ise,  daha önce sizlere 26 Haziran 2015 tarihinde Hamdi Topçu’dan yeni hamleler   başlığı altında duyurmuştum. Topçu’nun, “inşaat firmaları ile flörtünden” söz etmiş ve “birine girecektir” demiştim.   Öyle de oldu ve Hamdi Beyciğimizin, 29 Haziran 2015’de SİNPAŞ GYO’nın yönetim kuruluna girdiği kesinleşti. Hani, eskiden emekli paşalarımız vardı. Her biri emekli olduktan sonra, büyük şirketlerin yönetim kurullarına alınırdı. Büyük şirketlerin emekli paşaları yanlarına almanın, hükümet ve ordu ile sıcak ilişkiler kurabilme amaçlı olduğunu bilirsiniz. Hamdi Topçu’nun da; SİNPAŞ’ın yönetim kuruluna girmesi aynı mantıkladır. Her ne kadar Cumhurbaşkanından veto yiyerek atıldıysa da, yine bürokraside ve siyasi arenada THY yönetim kurulu başkanı iken yardımcı olduğu çok kişi olmalı diye düşünüyorum.  Hamdi Beyciğimiz muhasebecidir. İyi bir muhasebeci, devletin değil çalıştığı şirketin çıkarları doğrultusunda hareket eder. Bu nedenle SİNPAŞ’ın seçimi akıllıcadır. SİNPAŞ, çok büyük şirket, orada fazla zıplayıp hoplamaz umarım.  Ne de olsa, başında patronlar olacak.

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

8 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
305 maduru thy teknik
2 yıl önce

28 yıllok emegimi çalfı hırsız pas hakkımı kendi aldı o hakkı Allah o uçağa binmeyi nasip etmesin inşallah

Anonim
2 yıl önce

305 maduruyum kendisi 10 yıl görev yaptı pas hakkı aldı benim 28 yılımı yedi Allahta onu yesin haram olsun hakkım

HAVACI
4 yıl önce

Kul hakkı Hamdi Topçu!!!!!!!!!
Hakkını yediğin insanların ahıyla yaşamaya mecbursun.

305 maduru
2 yıl önce
Reply to  HAVACI

28 yıllık hskkımı pasımı bir hiç nedeniyle kanunsuz gasp etti akp buna göz yumdu metin küllünkündebu vebalini nasıl verecekler

çare pointde
5 yıl önce

adam Dünya’nın tek turk markasını yapmış tutmuş devlete vergi vermez muhasebeci der içindeki öfkenin kaynağını yaz önce sen?

Kalanlar
5 yıl önce

Coskun kilic her baskana yakin durmaya calismistir, yeni baskana da yakin duruyor. Gitmez, kalmanin bir yolunu bulur. Ancak etrafa gitmek istiyor havasi verir. Aslinda burada herkes herkesin ne oldugunu bilir. Yasasin yeni baskan demek zor gelmez bazi insanlara.

Yakışır
5 yıl önce

İşte eski Sefa bey.Bu yazılarınızı özlemişiz. Hoş geldiniz. Harika ötesi yorum.

ince
5 yıl önce

Sefa bey ince görmüşsünüz gene. Yazıyı kısa kestiğinize göre bildiğiniz çok şey var anlaşılan. Ufak ufak vererek arkası yarın gibi olmuş. 🙂 dediğiniz doğru, deprem meprem değildi bu sadece rotasyondu. O da tam bile değil. Sadece amerikada deprem oldu. Asıl deprem hükümet kurulduktan sonra olur.