THY BORSAYA NEDEN AÇIKLAMA YAPTI

THY BORSAYA NEDEN AÇIKLAMA YAPTI

THY, geçtiğimiz hafta Borsaya bir açıklama yaptı. Bu açıklamada, “Ortaklığımız, operasyonel performansının şeffaf bir şekilde izlenebilmesi amacıyla trafik sonuçlarını aylık olarak açıklamaktadır.

En son 14.04.2016 tarihinde açıkladığımız ilk çeyrek trafik sonuçlarımıza göre %19,1 kapasite artışına karşın olumsuz jeopolitik gelişmelere bağlı olarak gerileyen direkt yolcu potansiyeli nedeniyle %10,3 yolcu sayısı artışı ve yolcu doluluk oranında 2,9 puan düşüş gerçekleşmiştir.

Aracı kurumların yayınlamakta olduğu analist raporları tamamen ilgili kurumların kendi iç sektörel araştırmaları  ile kendi tahmin ve hesaplamalarına dayanan bağımsız görüşlerini ifade etmekte olup.

Ortaklığımız yönetiminin görüşlerini yansıtmamaktadır. Ortaklığımız 2016 yılı için 12.01.2016 tarihinde açıklamış olduğu %20-22 seviyesindeki EBITDAR marjı hedefini korumaktadır” görüşlerine yer vermektedir.

Anlaşılan o ki, aracı kurumların yayınladıkları analist raporları THY’yi rahatsız etmiş ve THY’de bir açıklama yapma gereği duymuştur.

3 Nisan 2016 tarihli yazımda THY Genel Kurul’unda soracağım soruları belirtmiştim. Bu sorulardan bir tanesi ise hatırlayacağınız üzere “2015 yılı Ekim -Aralık döneminde gelirlerdeki oransal düşüş, giderlerdeki oransal düşüşten daha yüksek görünüyor. Bu durum 2016 yılında da devam ederse 2016 yılını zararla kapatabilirsiniz. Bu durumu bütçenizde öngördünüz mü?

Bütçe hedefleriniz de öngörmediğiniz anlaşılıyor. Bu nedenle bütçeyi revize etmeyi düşünüyor musunuz?

Sorumuzun cevabını THY’nin borsaya yapmış olduğu açıklamada almış oluyoruz. Sene sonu hedeflerini aynen korumaktalar. Bu hedeflerin bazılarını hatırlamakta fayda var. Örnek olarak yolcu sayıları, doluluk oranları v.s.

THY Yolcu Sayısı ilk çeyrek 2015 ve 2016 aşağıdaki gibidir:

2016 yılında, 2015 yılına göre ilk 3 ayda iç hatlarda 11,4%; dış hatlarda 9,4% ve toplamda 10,3% büyüme gerçekleştirmiştir.

 

Görüldüğü üzere 2016 yılında iç hatlarda 16,3% ve dış hatlarda ise 19,6% büyüme öngörülmektedir.

2016 sonu yolcu sayısı hedeflerini tutturabilmeleri için kalan 9 aylık sürede iç hatlarda 17,6% ve dış hatlarda ise 22,4% yolcu sayılarını arttırmaları gerekmektedir. Peki bunu gerçekleştirebilirler mi? Çok zor.

Doluluk oranlarına bakacak olursak, toplam ve dış hat üzerinden gidelim çünkü asıl karın elde edildiği hatlar dış hatlar olmakta.

THY, 2015 yılı doluluk oranı 77,9% ve 2016 yılı beklentisi ise 78,2%. İlk 3 ayda bu doluluk oranı 74% olarak gerçekleşmiş. 2016 sonu beklentilerini gerçekleştirebilmeleri için kalan 9 ayda yaklaşık ortalama 79,6% dolulukla uçmaları gerekmekte ki bu da çok zor görünüyor.

Bu durumda Borsaya yapmış oldukları 20-22% EBITDAR marjını yakalayabilmeleri için bilet fiyat artırımına gitmeleri gerekmekte. Birim gelirlerini artırmaları gerekmektedir. Demek ki bunu gerçekleştireceklerini düşünüyorlar.

Ben bir kez daha hedeflerini revize edip etmeyeceklerini sormayacağım. Yakında ilk çeyrek finansal sonuçları açıklayacaklar ve oradan daha net sonuçları görecek ve birlikte yorumlayacağız.

2015 yılı ilk çeyrekte kar açıklanmıştı, bakalım 2016 ilk çeyrekte kar mı zarar mı açıklanacak. Zarar açıklanırsa ne kadar zarar açıklanacak?

Sefa İnan

Geri

2
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
THY

Ben şahsen 350 mılyon cıvarı kar beklıyorum 16/3 bılancosunda … bekleyıp gorecegız

thy

herkes zarar bekliyor ama neye göre artan yolcu düşen doluluk mu tek neden.Eğer bundan dolayı ise hesap bence de şaşar.En büyük gider kalemi olan yakıt geçen sene ne kadardı be sene ne kadar yüzde 35 civarı aşağıda bunlara da dikkat etme lazım kaç dolardan hedge edildi bilmiyoruz