Tepkiler, Heathrow’a Yapılacak 3.Pist Yapımını Rafa kaldırttı…

Tepkiler, Heathrow’a Yapılacak 3.Pist Yapımını Rafa kaldırttı…

 

 

Heathrow Havalimanında Çevre Protestosu

Birleşik Krallıktaki Temyiz Mahkemesinde verilen karara göre Heathrow Havalimanı için planlanan üçüncü hava pistine ait proje önerilerinin, ülkede yasal olarak bağlayıcı olan iklim değişikliği hedeflerine aykırı olduğuna karar verilmiştir.

‘’Yasadışı’’ damgası yiyen bu genişleme projesi, bu karar sebebiyle bu iklim değişikliği hedeflerine uygun olarak yeniden tasarlanmak üzere geçici olarak rafa kaldırılmıştır Bu halihazırda kalabalık havalimanında uçuş için slot arayan ve gelecekteki büyümelerini yeni yapılacak piste bağlayan pek çok havayolu şirketini oldukça kötü bir biçimde etkileyecektir.

Neler oluyor?

Bugün Birleşik Krallıktaki Temyiz Mahkemesi, Heathrow Havalimanı için önerilen üçüncü pistin, ülkenin imzalamış olduğu iklim değişikliği anlaşmalarına aykırı olup olmadığını tartışmak için toplandı.Daha önceden oylanarak kabul edilen planlar; pek çok siyasi parti kampanyası tarafından , daha önce imzalanan Paris İklim Anlaşmasının atmosferdeki karbondioksit oranını azaltmak için getirdiği yasal yükümlülüklere aykırı olduğu gerekçesiyle tepkiyle karşılanmıştır.

Verilen karara göre üçüncü pistin yasadışılığı, daha önce imzalanan iklim değişikliği anlaşmaları gerekçe gösterilerek kesinleşti. Temyiz Mahkemesinin son kararına göre, havaalanında yapılacak her türlü genişleme projesi, hükumetin imzalamış olduğu Paris İklim Anlaşmasınının getirdiği yükümlülüğün kapsamı dışında kalıyor.

Biraz Esneklik Payı

Her ne kadar genişleme planının şimdiki hali bu sabah Temyiz Mahkemesi tarafından engellenmişse de,planın bir gün başka bir şekilde yeniden dönmeyeceğini söylemek imkansızdır. Şimdilik üçüncü pist projesi her ne kadar rafa kaldırılmış sa da görünen o ki Heathrow Havalimanı genişleme projesi için olan iştah hala yerli yerinde.

Fakat bu görüşmeler sırasında özgür hareket etmek için sınırlı da olsa bir alan vardır. Mesela eğer yeniden düzenlenen gelişme projesinin, Paris İklim Anlaşmasına aykırı olmadığı kanıtlanırsa yeniden onaylanma ihtimali vardır.

Kesin olan şey ise proje için verilen orijinal açılış tarihi olan 2026 yılının artık gerçekçi bir hedef olmadığıdır. Dürüst olmak gerekirse 2030 yılından önce açılış yapılabilse de bu bir mucize olacaktır. Bu da Avrupa’nın en meşgul hava alanlarından birisinde yer kapmaya çalışan pek çok havayolu şirketi için ciddi sıkıntılar doğuracaktır.

Etkilenecek hava yolları şirketleri arasında özellikle de Virgin Atlantic şirketi vardır ki bu şirket, havalimanından satın almayı planladıkları yerlerden oluşan bir uçuş istek listesi oluşturmuşlardı.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments