TEI’den yeni motor müjdesi: 10 ton sınıfı helikopterlerde kullanılacak

TEI’den yeni motor müjdesi: 10 ton sınıfı helikopterlerde kullanılacak

 

Mahmut Akşit, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri ile Ağır Sınıf Genel Maksat Helikopteri gibi 10 ton sınıfı helikopterlerde kullanılacak, 3.000 shp’lik turboşaft projesinin başlatıldığını açıkladı.

Havacılık motorları konusundaki çalışmalarına büyük bir hızla devam eden TUSAŞ Motor Sanayii AŞ’nin (TEI) Genel Müdürü Mahmut Akşit, yerli İHA’larda kullanılacak olan PD170 motorunun EASA sertifikasını aldığını açıkladı.
Öte yandan, Ağır Sınıf Genel Maksat Helikopteri gibi 10 ton sınıfı helikopterlerde kullanılacak 3.000 shp’lik turboşaft projesi TS3000’in motor projesinin başlatıldığı duyuruldu.
“GÖKBEY ÖNÜMÜZDEKİ YIL MİLLİ MOTORLA UÇACAK”
Tayland Savunma ve Güvenlik Fuarı’nda açıklamalar yapan Akşit, Gökbey ve Atak helikopterlerinde kullanılacak motorun imalatının bittiğini, montaj aşamasına geçildiğini ve bir yıl içerisinde ilk motor testinin yapılacağını açıkladı.
Akşit açıklamasının devamında, “Önümüzdeki yıl Gökbey’in milli motorla uçtuğunu görebiliriz.” ifadelerini kullandı.
“DÜNYADAN TALEPLER VAR”
Geçen aylarda Brezilya’da düzenlenen bir savunma ve havacılık fuarında olduklarını hatırlatan Akşit, şunları kaydetti: “Brezilya’ya ilk defa gittik ve çok ciddi bir ilgiyle karşılandık. Çünkü artık İHA’lar orduların olmazsa olmazı haline geliyor ve bu sınıfta da fazla motor yapan yok. Var olan sınıfta da bizim motorumuz en iyi güç üreten motor. O yüzden ülkelerin temsilcileri bizimle görüşüyorlar.”
Bazı ülkelerle bağlantılar kurduklarını ifade eden TEI Genel Müdürü Akşit, “Brezilya, Malezya, Filipinler ve Güney Kore ile bazı konularda yakın temaslarda bulunuyoruz. Güzel şeyler olacak gibi… Bizden bazı talepleri var diyelim. Eğer orta noktayı bulursak bir anlaşma olabilir.” diye konuştu.
Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
herşeyiniz yalan !
7 ay önce

Gönül ister ama daha bu ülke patenti bize ait ampul yapamıyor,a4 kağıttan samana,nohuta,mercimek’e hermen herşey ithal hal böyleyken yerli motoru hangi eğitim kalitesi,yetişmiş insan kaynağı,ham madde,sanayi,teknoloji,bütçeyle yapacaksınız? Motor yapmayı bisiklet yapmak mı sanıyorsunuz? Bütün yetişmiş insanları ayırdınız,ülkeden kaçırdınız,insan ayırdınız. Sonuçta kullandığınız bütün teknolojik aletlerin hepsi ithal,ham madde,elektronik sistemler,yazılımları yaptığınız bilgisayarlar vs. Böyle yapınca motor yerli mi oluyor? Bunlara gelene kadar insanımıza daha faydalı olacak röntgen,mr cihazı,ultrason vs yapmaya çalışsanıza. En basit şeyleri yapamıyoruz,yerli motor,uçak,helikopter bilmem neyi yapmamız hayal,belki 20-30 sene sonra, koltuk sallanınca herşeyi yapıyoruz veya yapacağız. Damat değil miydi ay’a yol yapıyoruz desek bu millet inanır diye bu da… Devamını oku »

Tayyare
7 ay önce

Ortada yalan beyan yok. Anka ihasını uçuran tei pd170 motorunu araştırın lütfen. Objektiflikten çok uzak bir yorum olmuş maalesef.

Tayyare yazana
7 ay önce

Bütün bu icatların hepsi yerli ve milli mi? İnanalım mı buna? O motoru hangi aletlerle,teknolojiyle kimin parçaları ile yaptılar peki? Hal böyle olunca yerli ve milli mi oluyor? Patenti kendine ait ampul yapamayan,herşeyi ithal eden ülkeyiz,yetişmiş insan yok,bütçe sınırlı,ham madde,ekipman ithal ve buna raģmen bunları yerli ve milli olarak yapıyoruz diyenlere inanıyorsun da yalan söylüyorlar diyenleri niye eleştiriyorsun?