Ulaştırma Bakanlığı: Atatürk Havalimanı’nın kar kaybı bakanlık tarafından ödenecek

Ulaştırma Bakanlığı: Atatürk Havalimanı’nın kar kaybı bakanlık tarafından ödenecek

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; İstanbul Havalimanı’nın hizmete açılmasıyla, sözleşme süresi bitmeden kapatılan Atatürk Havalimanı dolayısıyla TAV’a “yabancı ortağı bulunduğu” gerekçesiyle kâr kaybının ödeneceğini bildirdi.

6 Nisan 2019’da Atatürk Havalimanı’nın uçuşlara tamamen kapatılmasına karşın Devlet Hava Meydanları İşletmesi ile TAV arasında yapılan sözleşme 3 Ocak 2021’e kadar sürecek.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin TAV’a ödenecek kâr payı ile ilgili soru önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan gelen yanıtta, TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği AŞ’nin hisselerinin yüzde 44’ünün yabancı ortağı olmasının dikkate alınarak, yeni havalimanının hizmete girmesi nedeniyle şirketin olası kâr kayıplarının ödeneceğinin bildirildiği ifade edildi. Yanıtta, “Çalışmalar devam etmekte olup bugün için ödenen tutar bulunmamaktadır” denildi.(cumhuriyet)

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
mafaky

Buyrun, 3. Havalimanı’nın TC Devleti bütçesine “kazıkları”: 1) TAV, AHL’daki faaliyetleri erken sona erdirildiğinden haliyle eksik kalan süre için de Devlet’e bir ödeme yapmayacak. 2) Eksik kalan bu süre için TAV’a bir “kâr kaybı” telafisi ayrıca ödenecek. 3) IGA, 2019 1. Kasım itibariyle ödemesi gereken yıllık 822 milyon € + KDV’lik ilk kira taksidini (ve aslında daha fazlasını) kendisine tanınan 25 yıllık imtiyaz süresinin arkasına erteletti (el insaf, öyle 3-5 yıl sonrasına dahi değil!) ve bu ertelemenin IGA’ya faiz vs. açısından nasıl yansıtılacağı da açıklanmıyor! Bu arada verilen izahat çok ama çok çirkin, bir Devlet kuruluşunun olması gereken ifadesi değil!… Devamını oku »