Tamarack Aerospace’in “Aktif Winglet”i Sertifika Almaya Hazırlanıyor.

Tamarack Aerospace’in “Aktif Winglet”i Sertifika Almaya Hazırlanıyor.

Tamarack Aerospace Group’un İlk olarak 2013’te duyurduğu “aktif winglet” projesi EASA sertifikasını almaya hazırlanıyor. Şirket akabinde FAA sertifikası için de başvuru yapacak. Cessna CJ525 düz kanatlı uçaklarda kullanılacak wingletin bu yıl sonuna kadar sertifikasyon sürecinin bitmesi bekleniyor.

Ek takviye parçalar gerektiren sonradan monte edilen wingletlerin aksine Tamarack, her bir kanat ucuna yakın monte edilecek küçük bir kontrol yüzeyini hareket ettirme prensibine göre çalışan, Atlas adını verdikleri aktif bir teknoloji sistemi kullanıyor. Bu sistem ağırığı azaltacağı gibi, değişken yük kuvvetlerine maruz kalan kanattaki stresi de karşılayacak.

Şirket yeni ürününü bu ay başlarında Colorado’daki bir Citation Jet Pilot Derneği toplantısında sergilemişti.

Siparişleri alınmaya başlanan yeni winglet teknolojisinin kullanılacağı Cessna uçaklarında her bir saatlik uçuş için 600 libre yakıt tasarrufu sağlayacağı öngörülüyor.

Fiyatlar ve sipariş detayları şirket sitesinde yayınlanmış durumda.

Çeviri: Mubin Yazar

 

Bir Yorum

  1. Bir yolcu   - Tarih: 29 Eylül 2015 - Saat 16:44   - Cevap Yazın

    Haberde bir hata olmasın bir saatte 600lb yani yaklaşık 300-350kg yakıt tasarrufundan bahsediliyor. Bu cessna ne yakıyor ki saatte 600lb tasarruf olsun. Kaptan boşa atıp yokuş aşağı gidiyor herhalde.

    0

    0