TALPA’dan açıklama; ‘Pilotun tutuklandığını derin bir üzüntü ile öğrendik’

TALPA’dan açıklama; ‘Pilotun tutuklandığını derin bir üzüntü ile öğrendik’

 

Türkiye Havayolları Pilotları Derneği (TALPA), Pegasus pilotu için bildiri yayınladı.

 

Türkiye Havayolları Pilotları Derneği (TALPA) olarak, 5 Şubat 2020 tarihinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana gelen üzücü kaza hakkında yapılmakta olan adlî soruşturma kapsamında, kaptan pilotun tutuklanmasına karar verildiğini derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.

Türkiye Havayolları Pilotları Derneği (TALPA) olarak, bu üzücü kazanın neden-lerinin henüz tüm açıklığıyla ortaya çıkmadığı ve ön raporun dahi yazım aşamasında olduğu bir zamanda, tüm dikkatlerin pilota yönelmesine sebep olabilecek eylem ve söylem-lerden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz.

Belirtmek isteriz ki; uçak kazalarından sonra yapılan teknik soruşturmaların en önemli amacı, kazadan dersler çıkartarak, uçuş güvenliğini daha da mükemmelleşti-recek yeni önlemler/kurallar oluşmasını sağlamak ve aynı nedenden kaynaklanabilecek kazaların önlenmesi ve uçuş emniyetinin sağlanmasıdır. Bu husus ülkemizin de onayla-yarak kabul ettiği ICAO Annex 13’de vurgulanmaktadır.

Bunun yanı sıra, soruşturma sonucunda kazanın sebeplerinin aydınlatılması ve sorumlular var ise bunların tespiti ile haklarında yasal işlem yapılması gerekliliği tartışmasızdır.

Ancak;

soruşturmanın erken evrelerinde pilotun, kazanın en önemli etkeni olabileceğine dair izlenim yaratan tutum, uçak kazalarının genellikle onlarca farklı eşzamanlı se-bebe dayalı olabileceğini gözden kaçıracağı gibi, tutuklanma ve/veya cezalandırılma tedirginliği altındaki kişilerin beyanlarının samimiyetini de etkileyerek, kaza ile ilgili gerçek veri ve bilgilerin bir kısmının dile getirilmesini engelleyebilecektir, ki bu da Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ve Avrupa Birliği’nin 376/2014 Sayılı Tüzük’ünde yer alan emniyet prensipleri ile uyumlu değildir.

Tüm bunlara ek olarak; bu aşamada pilotun tek ve yegâne sorumlu kişi olarak algılanması, halen liyakâtle görevlerini sürdürmekte olan binlerce pilotun karar alma süreçlerinde yaptırım korkusu yaşamasına neden olacak ve gerektiğinde anlık şekilde bağımsız karar alma/inisiyatif kullanma yeteneklerini zedeleyerek kokpitte tedirginlik yaratabilecektir.

Unutmamak gerekir ki, sivil hava araçlarında pilotun mevcudiyeti daha uzun bir süre boyunca kaçınılmazdır. Yüzlerce kişinin canı ve malının sorumluluğuyla birlikte, hızla gelişmekte olan Türk Sivil Havacılığı’nın bayrağını tüm dünyaya taşıyan pilotların omuzlarındaki ağır yükün, ceza ya da sair yaptırım korkuları ile ağırlaştırılmaması uçuş güvenliği bakımından kritik önemdedir.

Bu nedenle, üzücü kazanın sebepleri henüz net olarak belirlenmemişken, pi-lotlara yönelik olumsuz izlenim oluşturabilecek ve pilotların görevlerini ifa esnasındaki karar alma özgürlüklerini kısıtlayabilecek söylem, eylem ve işlemlerden olabildiğince kaçınılmasının uygun olacağı yönündeki kanaatimizi kamuoyunun değerli bilgisine sunarız.

Saygılarımızla,

TALPA Yönetim Kurulu”

Geri

20
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Üye

Basın toplantısı düzenleyebilirsiniz Sn. TALPA. Bu şekilde sesinizi sizden ve bizden başka kimse duymaz.

Cpt737

Üzüntü duymayın aksiyon gösterin. Gidin radar hakkında , havalimanı otoritesi hakkında suç duyurusunda bulunun. Oturmayın öyle tuzluk gibi. Tvde yeşil gözlük takmaya benzemez bu işler taşın altına koy elini yiyorsa!!!

Yalpa

Thy kaptanı olsa giderlerdi.

Turkish Air Line Pilot

Böyle bir durumda ortalığı ayağa kaldırmaliydi TALPA. Bundan daha önemli olay mı var? Siz ne yapıyorsunuz Allah aşkına? İyice içini bosalttiniz derneğin.

Yazık

Kendi ayağa kalkamayanlarmı Ortalığı ayağa kalkacak!!!!

Dr. Muzaffer Çetingüç

Almanya’dan gelen bir ilk raporu baz alarak pilotu tek suçlu ilan etmek, hemen tutuklamak ne kadar ağır bir karar! Uçuş hekimleri ve havacılık psikologları adına bu karardan büyük üzüntü duyduğumuzu kamuoyuna bildiriyoruz…

Cpt737

Arkadaş bizde üzüntüyle öğrendik. Bu bir açıklama mi? Ne yaptınız onu söyleyin veya ne yapacaksınız ? Bırakın artık şu etkisiz elemanlığı!!!

Rehber

Dikkatinizi çekti mi bilmem. Havasen ile sizin basın bildirileriniz birbirine çok benziyor. Onlar sadece üzülmüşler. Siz derin üzülmüşsünüz!

Üzüldük-üzüldünüz-üzüldüler

Üzülmek ya da üzülmemek. İşte bütün mesele burada.Haa bir de derin üzülmek var. Pardon ama siz üzülmekten başka ne işe yararsınız?

Yazık!

Rehberi karga olan TALPA neden korkuyorsun? Yanlışa yanlış demek bu kadar mı zor? Neden basın toplantısı düzenleyip, kamuoyunu harekete geçirmiyorsun? Sen ne biçim meslek kuruluşusun?

Talpa

Talpa THY nin bir alt kuruluşudur öyle her istediğinde doğruyu söyleyemez.

Yersen

Eski yönetim zamanında 2 helikopter kazası, 1 iş jeti ve ACT kazası oldu. Hepsi ölümlü idi. TALPACILAR mesaj yayınlayıp görevlerini yerine getirdiler.

YERSEN

Hangi eski yönetim? Yirmi sene önce mi?

Capitano

Bahsedilen kazalar Mr Ayhan Günal zamanındaydı.

Slide

Vay be TALPA tutuklanmaya karşı cıkmadı diye kızıyor adamlar. Teknikte bir dernek var görseniz ağzı var dili yok. Çok tatlı bişey

Talpa siz varya

Sadece basit bir eziksiniz.

Utanç verici

Talpa 27 Subatta Atlas için toplantı düzenliyor.4 aydır maaş alamıyoruz Talpa merkez Atlasa 300m uzaklıkta ve bir geçmiş olsuna gelemedinizmi,iflastan 13 gün sonramı aklınız başınıza geldi? Hava-sen in toplantısında salon sığmadı taştı bakslım kaç kişi size gelecek.Siz THY nin derneği olmuşsunuz varın işinize gidin.