Talpa – Havaİş Görüşmesinin Detayları

Talpa – Havaİş Görüşmesinin Detayları

Talpa resmi internet sitesi üzerinden Hava-iş Sendikası’nın, Korona Virüsün (Covid-19) üyelerine olan etkilerini ve Kısa Çalışma dönemi sonrasında çözüm önerilerini istişare etmek için yapılan davet üzerine; 08 Temmuz 2020 Çarşamba günü Hava-İş Genel Merkezi’nde bir toplantı düzenlendi.

İşte o Toplantının Detayları;

Değerli Üyemiz,

Hava-iş Sendikası’nın, Korona Virüsün (Covid-19) üyelerimize olan etkilerini ve Kısa Çalışma dönemi sonrasında çözüm önerilerini istişare etmek için derneğimize yaptığı davet üzerine; 08 Temmuz 2020 Çarşamba günü Hava-İş Genel Merkezi’nde bir toplantı icra edilmiştir.

İki buçuk saat süren toplantıya Hava-İş Sendikası’nı temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celalettin Meriçli, Genel Sekreter Sedat Ali Cangül, Genel Teşkilat Sekreteri Hami Bircan, Genel Mevzuat Sekreteri Arda Ersümer, Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Kayhan, Genel Mali Sekreter Mustafa Akgün, Sendika avukatı ve diğer çalışanlar katılmıştır.

TALPA adına; Yönetim Kurulu Başkanı H.Murat ERSOY, Başkan Yardımcısı Kpt. Mehmet USLAY, Yönetim Kurulu Üyeleri Kpt. Erdinç KARAKOL, Kpt. Ümit İSKENDER ve Hukuk Danışmanımızdan oluşan heyet olarak toplantıya katılım sağlanmıştır. Daha önce her iki kurumun başkanlarının da toplantıya katılması planlanmış iken, hayatın olağan akışına göre toplantıya katılması beklenen Hava-İş Genel Başkanı Ali Kemal TATLIBAL toplantıya katılamamıştır. Ancak üyelerimizin hak ve menfaatlerini sağlamayı teminen  TALPA Yönetim Kurulu Başkanı Kpt. H.Murat ERSOY ve yönetim kurulu üyelerimiz olarak toplantıya iştirak etmişlerdir.

Toplantı Sendika’nın göreve başladığından beri tespit ettiği eksiklikler, bu eksikliklere ilişkin çözüm önerileri ve THY A.O. ile yapılmış olan toplantılarla ilgili bilgilendirmesiyle başlamış, ardından yaşanmakta olan olağan dışı sürecin nasıl sürdürülebileceği hakkındaki görüşleriyle devam etmiştir. Sendika yetkilileri; içerisinde bulunduğumuz süreç ve alınması muhtemel tedbirlere ilişkin olarak, THY A.O. ile farklı tarihlerde 3 görüşme yapıldığını, kendilerine iletilmiş resmî bir teklifin olmadığını, dolayısıyla görüşmelerden somut bir neticenin henüz elde edilemediğini beyan etmişlerdir.

Sendika’nın bilgilendirmesinden sonra; TALPA olarak yapmış olduğumuz  anketin sonuçları dahilinde üyelerimizin genel teamülü , üyelerimizin kaygıları, görüşleri ve [email protected] adresimize ilettiği 33 maddelik önerileri isim verilmeksizin Sendika’ya iletilmiş, yurtdışındaki ALPA’ların faaliyet gösterdikleri ülkelerdeki son durum, havayolu şirketlerinin ücret politikaları, sosyal haklar ve bu ülkelerde pandemi döneminde alınan önlemlere ilişkin görüşlerini içeren hazırladığımız rapor, Sendika yetkililerine teslim edilmiştir.

THY A.O. ile devam eden sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesi, alınacak her türlü kararın, sendika üyesi pilotların çoğunluk desteğine sahip olması gerektiği ve bu hususlara özellikle dikkat edilmesinin üyelerin aidiyet duygularının devamı açısından önem arz ettiği Sendika’ya net bir şekilde anlatılmıştır. Ayrıca süreç sonunda THY A.O. ile protokol yapılması gündeme gelirse; protokolün kısa ve geçici bir süreyi kapsayacak nitelikte olması, gelişmelerin izlenerek kademeli önlemlerin alınması ve hepsinden önemlisi, pilotların büyük çoğunluğunun desteği olmaz ise protokolün eksik ve etkisiz olacağı belirtilmiştir.

Yukarıdaki açıklamalara ek olarak; içerisinde bulunduğumuz sürecin, üyelerimizin beklentileri doğrultusunda yürütülmesi ve sonuçlandırılması için, tüzüğümüz çerçevesinde gerekli çabanın gösterileceğini, değerli üyelerimizin bilgisine sunuyoruz.

Saygılarımızla,

 TALPA Yönetim Kurulu

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

66 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Yazıklar olsun
27 gün önce

Rezalete bak. Pala toplantıya gelmiyor bizimkiler kuzu kuzu toplantıya başlıyor. TALPA başkanı hiç olmazsa sen çıkıp gideydin de toplantı eşit makamlarla devam edeydi.

Cabbar
27 gün önce

Ahh Ersoy ahh!!! Hiç o mevkinin adamı değilsin.

Ne dedim ben
27 gün önce

Bu adam THY min şımarık çoçuğu.Ne anlar prokrasiden,siyasi hamleden.

Şaşırmadım
26 gün önce

Pala gelmediyse kalkar gidersin. Racon budur.

Korkak pilot
27 gün önce

Pilotlar korkaksınız. Şirket işten atar diye korkuyosunuz. Bu devir de iş bulamam diye her denileni kabul ediyorsunuz. Sizden bu minvalde ne köy olur ne kasaba. 3 aydır içinizden 2 aktif ucan 1 simulator hocası vefat etmiş coronadan, onlarcası da kapmış virüsü, bu insanlar evde otururken mi hasta oldular. Sizler buna rağmen en ufacık bir tepki dahi koymadınız. Ankara da ay yıldız çizen artist kaptan İlker Aycı ile konuşurken bunları hiç düşünmedin mi. Önce şahıs olarak kendinize bi bakın sonra Talpa ve Hava iş e laf atın. Bu gidişle modern köle olarak onun bunun ağzına sakız olmaya devam edeceksiniz. Halen içinizde… Devamını oku »

terso vedat
27 gün önce
Cevapla  Korkak pilot

sarı öküz hikayesini herkes bilir herlade tekrar anlatmaya gerek yok diye düşünüyorum,2013 te haklı yada haklı değil ,yasal yada yasal değil ,ayçin yönetim ak yada kara değil hepsi tartışılr ama 2013 te kaptanların cek cek valizleriyle kimsye aldırış etmeden uçuşa gidişleri dün gibi gözümün önünde.Pilotlar işte o zaman sarı öküzü çoktan vermişlerdi.

Bihlot
27 gün önce
Cevapla  Korkak pilot

Tepki göstersek ayrı, göstermesek ayrı kötü oluyoruz. Belli ki ne desek kötü olacağız.

Kpt
26 gün önce
Cevapla  Korkak pilot

1. Sizin mesleginizi ogrenelim.
2. Ankarada ucan kaptanin artist oldugu sonucuna nasil ulastiniz?
3. Talpa ve Havais i elestirmek icin neden kendimize bakiyoruz? Mesela ben ikisinden de hoslanmiyorum, susmak zorunda miyim?
4. Hic bir pilot ben ucarim aga diye konusmaz. Baskalarini elestiren siz bu elestiriye ne diyeceksiniz bakalim..
Biraz gerilmissiniz, bence sakin olun, ortami germeyin.

Cpt
27 gün önce

Tam komedi. TALPA’yı misafirliğe çağırıp kendisi bilmem ne Vakfının toplantısına katılmış. TALPA yöneticilerinin yerinde olsam o toplantıya katılmazdım.

Kobra666
27 gün önce

Havaiş bizlerin sendikası değildir.Artık kabul edin.Silkinip kendinize gelin.Bu kadar muhatap alınacak bir mercii değildir.Kendileriyle görüşmeye çalışmak beyhuedir,stratejik bir hatadır.

Tatlıbal
27 gün önce

Sendika başkanı Tatlıbal, ben pilotları ciddiye almıyorum demek istemiş ama az kaldı pilotların tokatının gelmesine..

terso vedat
27 gün önce
Cevapla  Tatlıbal

Siz tokatı zaten sizi görüşmeye davet edip üstüne kendi davetine gelmeyen kişinin vekiliyle müzakereye devam ederek yemişsiniz

Tokat
27 gün önce
Cevapla  terso vedat

Malesef tokat yediklerinin bile farkında değiller.Yazıklar olsun.

Truck Driver
27 gün önce

“hayatın olağan akışına göre toplantıya katılması beklenen Hava-İş Genel Başkanı Ali Kemal TATLIBAL toplantıya katılamamıştır.”

Ne hale düşürdünüz bizi
27 gün önce
Cevapla  Truck Driver

Ev sahibi sizi davet ediyor. Davete gidiyorsunuz birde bakıyorsunuz ev sahibi ortada yok.Bu resmen aşağılamaktır..Ben olsam toplantıya başlamadan ayrılırdım ordan

Farkındalık
27 gün önce

Bunu anlayabilecek olgunlukları yokki bu müsvettelerin.Pes doğrusu.

Ayağına çağırıyor bir de gelmiyor
27 gün önce
Cevapla  Truck Driver

Keşke Ali Kemal’in toplantıya katılmadığını yazmasaydınız da rezaleti öğrenmeseydik

Cabbar
27 gün önce

Ersoy’dan başka ne bekliyordunuz?

Talpa
27 gün önce
Cevapla  Truck Driver

Sizin hiç onurunuz,gururunuz yokmu,nasıl devam edersiniz toplantıya.Hemen istifa edin.

Dost
27 gün önce

Havanda su dövülmüş Talpa senin işinmi sendikayı muhatap almak sendika başkanı bile toplantıya katılmayarak seni aşağıladı böylemi ağırlığını koruyacaksın yazık lar olsun

Asıl muhatap
27 gün önce

Bu öneri paketini Hava İş’e değil de, THY yönetimine vermeliydiniz TALPAcılar.Hava İş’in karar verme yeteneği mi var ki.

FO77
27 gün önce

hazırladığınız raporu açıklayın. böylece yurdışındaki örnekleri de görmüş oluruz

S.z
27 gün önce

Yer personelini kim savunacak

Şaşırmadım
26 gün önce
Cevapla  S.z

Bir çok pilot SIFIR lira alırken kim savunduysa o savunacak.