‘Taksiciliğe başlayan THY pilotu ve kadın kabin memuru var’

‘Taksiciliğe başlayan THY pilotu ve kadın kabin memuru var’

THY yönetimi, 5 aydır maaş ve çalışma koşullarını netleştiremedi. İştiraklerle birlikte 65 bin kişiyi bulan THY çalışanları bu ay ne kadar maaş alacağını, yarın başına ne geleceğini bilmiyor. Bu süreçte evini, arabasını satan, baba evine dönen çok sayıda personel var. Hatta taksiciliğe başlayan pilot ve kadın kabin memuru dahi olduğu belirtiliyor.

Türk Hava Yolları’nda pilotundan, kabin ekibine, yer hizmetlerinden teknik personele kadar iştiraklerle birlikte yaklaşık 65 bin personel, pandemi nedeniyle ciddi oranda düşen maaşları nedeniyle zor günler geçiriyor.

Dünyada birçok önemli havayolu şirketi pandemi döneminde personel politikasını belirledi. Son olarak British Airways, sendikayla maaşlardan yüzde 8 indirim konusunda anlaştı. Ancak geçtiğimiz ay Eurocontrol verilerine göre Avrupa’da en çok uçuş yapan THY’de durum hala belirsizliğini koruyor.

THY yönetimi, Lufthansa ile ortak olduğu ve ağırlıklı olarak Almanların yönetimindeki SunExpress Havayolu’nda çalışanlara ne kadar maaş vereceğini çok kısa sürede tespit etti. Ancak 65 bin personelin maaş ve çalışma koşullarıyla ilgili durumu 5 aydır netleştiremedi.

Yetkili sendika Hava-İş’le Nisan ayında başlayan görüşmeler bir türlü sonuçlandırılamadı. En son bayramdan iki gün önce THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ve Hava-İş Başkanı Ali Kemal Tatlıbal gece yarısı bir araya geldi.

THY, maaşlarda kokpit için yüzde 50, kabin personeli için yüzde 35, yer personeli için ise yüzde 30 kesinti teklif etti. Hava-İş toplu iş sözleşmesi (TİS) maddelerinin uygulanmasını istedi. Anlaşma sağlandığı duyuruldu ama ertesi gün yine olmadığı açıklandı. THY Yönetimi, “Sendika, 2021 yılında normale dönme garantisi istedi, biz bu garantiyi veremeyiz” diyerek kendini savundu.

HAVASEN: THY KÇÖ İLE İŞİ BİTİRMEYE ÇALIŞIYOR

Belirsizliğin Ağustos ayına kadar ortadan kaybolan yetkili sendika Hava-İş’ten kaynaklandığını kaydeden HAVASEN Başkanı Kaptan Pilot Seçim Seçkin Koçak, “Süreç tamamıyla THY yöneticilerinin kontrolünde gidiyor. Hava-İş, bugüne kadar bağlı olduğu Türk-İş’i devreye sokarak bir anlaşma yapmalıydı. THY, basit bir hesap yaptı. ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ ile işi götürmeye çalışıyor. Çünkü bu sayede en iyi şartlarda yapacağı anlaşmanın bile en fazla dörtte birini ödüyor. Temel sorun budur. Oldu-olmadı oyunu ile bu süreci Aralık ayına kadar veya “Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) bitene kadar götürecekler” diye konuştu.

SENDİKAYA GİDEN PİLOTLARA UÇUŞ KESME CEZASI

Yaklaşık 100 kişilik bir grup pilot, bayram öncesi anlaşmaya varıldı haberlerinin duyulmasının hemen ardından Hava-İş Sendikası’na giderek Başkan Tatlıbal’ı uyardı. Zira Başkan, “Sizin kabul etmediğiniz hiçbir anlaşmaya imza atmayacağım” diyerek bir taahhütte bulunmuştu.

THY yönetimi,bu ziyarete öncülük eden 10’un üzerinde kıdemli kaptan pilota gönderdiği maille “Uçuş Durdurma Cezası” verdi. HAVASEN bunu, tüm işçilere gözdağı olarak değerlendirdi. Hava-İş ise, “Üyelerimize en kötü bayramı yaşatan, kendi yanlışlarını çalışanın cebindeki paraya göz dikerek düzeltmeye çalışan işvereni, hukuksuz uygulamalarına son vermeye davet ediyoruz” dedi.

KİMSE SESİNİ ÇIKARAMIYOR

AKP iktidarı 2012 yılında havacılıkta grevi yasakladı. 65 bin kişi içinde yaklaşık 100 kişilik bir grubun sendika ziyaretine bile ceza kesen THY’de çalışanlar sesini çıkarmaktan korkuyor. İsim vermeden SÖZCÜ’ye konuşan THY çalışanlarının anlattıkları düşündürücü:

15 GÜN BOŞ PLANLAYIN, 15 GÜNLÜK PARA ALALIM

Dünyada neler olduğunun farkındayız. Maaşı 2016 seviyesine çekiyorsun tamam ama, normale dönene kadar 15 gün uçur, 15 gün blok olarak boş planla, 15 günlük para ver. İkramiyeleri kaldırma onun da yarısını ver. Böylece kazanılmış haklarımı işler normale döndüğünde tekrar alabileceğimi bileyim.

THY 3 BİN EURO’YA İKİNCİ PİLOT BİLE BULAMAZ

Bugünkü şartlar üzerinden maaşı yarıya böl. Böylece kaptan maaşı 50 bin TL iken 25 bine düşecek. Bu 3 bin Euro bile etmiyor. Dünya üzerinde 3 bin Euro’ya çalışacak kaptan değil ikinci pilot bile bulamazsınız.

PANDEMİ BİZİM YÜZÜMÜZDEN OLMADI

Pandemi bizim yüzümüzden olmadı ki. Çoluğumuz çocuğumuz var. Ev borcu, araba borcu olan var. Ayda 17 bin TL kredi ödeyenler var. Çocuklarının okul taksitler var. Çocuklarını özel okuldan alan çok pilot var. Babasının evine dönen bekar arkadaşlar var. Korsan taksicilik yapan kadın kabin memuru arkadaşımız var. Hatta yeni ikinci kaptan bir arkadaşımız da borçları yüzünden taksiciliğe başladı.

THY ÇALIŞANIN ÖZVERİSİYLE AYAKTA

Tüm operasyon pilotların, tekniğin, kabinin, yer hizmetlerinin özverisiyle ilerliyor. Her şey kitabına uygun yapılsa personel sayısının iki katına çıkması gerekir. Örneğin uçağa emniyet sınırları içinde minimum yakıt konulur, çünkü yakıtı taşımak için de yakıt harcanır. Her kaptan 3 ton daha fazla yakıt istese bu masrafın yanında personel maaşları çok cüzi kalır.

BİR KAPTANIN YETİŞMESİ 10 YIL

THY pilotları işten çıkaramayacağının farkında. Çünkü bir kaptanın yetişmesi 10 yıl, ikinci kaptan 2 yıl. TL değer kaybedince nitelikli yabancılar da gelmiyor artık. Kabinde yapabilir çünkü 2 ayda yetişir.

AKADEMİDEKİ 900 PİLOT ADAYI ZOR DURUMDA

THY Akademi’deki 900 pilot aday şu an 3900 TL KÇÖ alıyor. Bu adaylar 140 bin Euro borca imza attı. İşe başladıktan sonra 10 yıl boyunca ayda 800-900 Euro borç ödeyecekler. İnsan Kaynakları bu 900 kişiyi ücretsiz izne çıkartacaklarını ancak 2024’te mezun olabileceklerini, bunun da garantisi olmadığını açıkladı.

KİM NE KADAR MAAŞ ALIYOR
THY’de Kısa Çalışma Ödeneği uygulaması devam ediyor. Özellikle maaşı düşük personel büyük sıkıntı yaşıyor. Pilotlarda 4 ay boyunca önce 2-3 gün daha sonra 6-7 gün uçuş yazıldı. Pilot maaşları 5 bin liraya kadar düştü. Geçen ay işler biraz daha düzeldi. Gün sayısı 15’e çıkanlar oldu. Kaptan maaşları ortalama 10-15 bin TL, ikinci kaptan 5-10 bin TL oldu. Çok az sayıda kaptan 20 bin liranın üstünde maaş alabildi. Kabin memurları ise kıdemine göre 4-7 bin TL maaş aldı.

SAYILARLA THY

65 BİN: İştiraklerle toplam çalışan
29 BİN 491: İştirakler hariç çalışan
%54: Erkek
%46: Kadın
34: Ortalama yaş
6.7 YIL: Ortalama Kıdem
%38: Yer Personeli
%20: Pilot
%41: Kabin ekibi
Hisse: %49.12 Türkiye Varlık Fonu %50.88 halka açık

*2019 yılı raporu verileri.(sozcu)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

32 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Aviator
1 ay önce

Bu krizi fırsatcılıga cevirme oyunudur. Elbet bir gün işler düzelecek ama o zaman arkadasında nitelikli pilot ve teknisyenleri görebilcekmi. Tehlike çanları o zaman başlıcak.

D.D.
1 ay önce
Cevapla  Aviator

Bu niteliksiz, kalitesiz topluluk ile hiçbirşey olmaz merak etme.

İndigoZ Chennai
1 ay önce

THY pilotların yaşadığı maddi ve iş sorunlarını özel sektördeki pilotlarlar her şirket kapandığında veya iflas ettiğinde zaten yaşamakta idi. THY çalışanlarının tepkisi yersiz.Franklin bir çocuğa bir elma vermiş.
Çocuk çok sevinmiş.
Bir elma daha vermiş.
Çocuk daha çok sevinmiş.
Bir elma daha verince çocuk sevinçten deliye dönmüş.
Ve bir elma daha verince, çocuk dört elmayı elinde
zapt edememiş, sonuncusunu düşürmüş yere…
Bu sefer ağlamaya başlamış çocuk.
Hayat böyledir iste…
Hayal etmediğimiz bir saadete eriştikten sonrda, onun bir
lokmasını dahi kaybetmek bizi perişan eder.
”Keyifler değildir yaşamı değerli yapan. Yaşamdır, keyif
almayı değerli kılan”

Bernard Shaw

37 F/O
1 ay önce

Yaptığınız alıntılar içinde bulunduğumuz durımu tam açıklamıyor diye düşünüyorum. Mütevazi bir hayat anlayışına sahip olmakla haksızlığa boyun eğmek arasında hiç de ince olmayan bir çizgi vardır. Kişisel olarak herhangi bir yere borcum yok, maddi zorluk yaşamıyorum, fakat afedersiniz aptal yerine konmak ve haksızlığa uğramak bambaşka bir husus.

Özel sektör kaptanı
1 ay önce

Yorumunuza katılıyorum . Ben 11 yıldır özel sektörde çalışan bir kaptanım ve çalıştığım şirkette dönem dönem maddi ve manevi çok sıkıntılar yaşadım . O yaşadığım krizlerden aldığım derslerle oldukça mütevazi şartlarda yaşamayı kendime düstur edindim .Şu anda da bağlı olduğum şirkette sadece kısa çalışma ödeneği ile geçinmeye çalışıyorum . Ve açıkça sonumuzun ne olacağını bilemiyorum . Thy’da Çalışan arkadaşlarımızda olduğu gibi Türkiye’de özel sektör çalışanları zor durumda . Lütfen bunuda dile getirelim . Saygılar .

eren
1 ay önce

kaptan değil emekli bir km olarak şunu söyleyeyim bu meslek insanı mütevazi yaşatmıyor çok istesende..ben aileme bakmak için çalıştım yıllarca hep tasarruf etmek zorundaydım ancak uçuş stresi,otellerde bir hayat bunları ekarte etmek dayanmak için her sene pahalı tatillere de çıktım çocuğuma iyi bakılsın diye çok bakıcı parası da verdim geceyarısı beni yarıyolda bırakmasın diye iyi arabalar da aldım özel okula da verdim iyi de giyindim saç baş da yaptırdım tabii tasarruf da ettim ama asla bazı şeylere sağlam harcamadan olmadı yıllarca bazısı zaruri bazısı dejarj olmak içindi

Eeyy Yönetim
1 ay önce

Kısa calismada İskurdan 3400
Şirketten 700
Kaybim her ay için 2000 TL
Şimdi Elektirik 220 üç adet var Hala Oduyemedim
Su 85
Kalan Doğal Faturam 430 Hala Oduyemedim
Kira 1300
Kredi 870
Kredi 3300
Kredi kartim pandeminde bitti onada 21 bin
Şimdi Ben Nasıl Gecincem
Bize babadan birsey kalmadı tuzu kuru olan geçinir

dost
1 ay önce

dolar eu şimdiden uçtu gitti, altın falan hak getire 2018 maaşına dönsen nolur önümüzdeki 2 sene zaten gerçek enflasyon %30-40 bile çıkabilir ne olacağı belirsiz. 2018 maaşı deniliyor kafayı yiyeceğim.

Dost
1 ay önce
Cevapla  dost

Ya 2018 yada yüzde 30 yüzde 50 kesinti yani 5 bin alan kişi otomatikman 2800 alicak ikramiyede duscek herşey duscek

Cbn
1 ay önce

Tek çare vardı. O da kurulduğu gün Hava-sen’e geçmekti. O tren de kaçtı. Şimdi sür eşeği Niğde’ye.

Teknik
1 ay önce

Şuan Türkiye’de İşçinin Hakkını Koruyup Yüzde 40 zam Alan Bunun Yanında İşçisine Yılbaşı Erzagi Ramazan Erzagi Verdiren işçiyi Tatile Gönderip Kurs Veren Tek bir sendika Var Oda Türk Metal Sendikasidir Pandemi Surecindede İşçinin sonuna kadar Yanında olmuş gerekirse yardım yapmış olup hiç geriye adım atmamistir bize böle bir sendika sarttir

MERCEDES VE BMW
1 ay önce

Mercedes ve bmw ile taksi yapılıyor. Ben şahidim. Hatta arada range rover görüyorum.

37 F/O
1 ay önce

İnsanlar gelirlerine göre yaşıyor ve her işin bir ederi var. Fakat ne hikmetse Türkiye’de holding sahibi bile fakir edebiyatı ile prim yapabiliyor. Bilmem farkında mısınız ama bizler de emekçiyiz, bunu unutan meslektaşlarımın günahı da boynuna. Gelirimizin daha yüksek olması bunu değiştirmiyor, diğer meslek gruplarının kendi hakkını aramaktan aciz olması da.

Kabinss
1 ay önce

Ommec lere cqm lere uzuluyorum ne işin var İstanbul’da

Sebep olanlara
1 ay önce

Nasıl bir vicdandınız var anlamıyorum bu kadar insanın ahını almaktan hiç korkmuyormusunuz?Bu kadar aileye düşürdüğünüz ateş bir gün sizi bulur emin olun…

Kuru
1 ay önce

VAH VAH VAH…. yani herkes zor durumda iyi kazanirken agustos bocegi misali yasayalar elbette ki zorlugunu cekecek..

Dalgasiz denizde herkes kaptan sirketiniz de yönetim seviyesi bu dememkki kimi koysan yo etir demekki bir ozellik aramiyorlar… isten cikar ya maas kis kendi aldiginiz fais maaslariniz size helal mi ? Aa tabi halâ fetoculerde olabilir kendi insanina kursun sikanlarin kafasinda merhamet olabilir mi k!!!