Suudi Arabistan, Boeing’den 700 milyon dolarlık hisse satın aldı

Suudi Arabistan, Boeing’den 700 milyon dolarlık hisse satın aldı

 

Geçtiğimiz hafta  Suudi Arabistan’ın egemen servet fonu olan Kamu Yatırım Fonu’nun (PIF), Amerikan uçak üreticisi Boeing’den 713,7 milyon dolarlık bir hisse aldığını bildirildi. Mart 2019’da hisse başına 440 dolarlık bir zirve değerine sahip olan hisse senedi; 737 MAX krizinin ardından yaşanan COVID-19 salgınının başlamasıyla daha da büyük bir değer kaybı yaşadı.

Tabii ki, Boeing’in değerinin şu anki kadar düşük olmasının en büyük nedeni de COVID-19 salgınıdır. Mart ayının başlarında, şirketin hisse fiyatı dramatik bir düşüş yaşadı ve hisse başına 95 dolar kadar düştü – ki bu da Mart 2019’daki yüksek seviyeden yaklaşık % 80 oranında bir düşüşe tekabül ediyor. O zamandan beri hisseler biraz iyileşti, ama çok fazla değil. Mevcut fiyat, ticari havacılığın toparlanmasının biraz zaman alacağı gerçeğini yansıtıyor.

Bu nedenle, Suudi Arabistan’ın PIF’si muhtemelen, Boeing’i bugünkü değerinde iyi bir yatırım fırsatı olarak görüyor. Boeing’deki yeni liderlik ve temel işyeri sorunlarını ele alma konusundaki taahhüd ile Boeing; yıllar sürse de, bu krizden daha güçlü bir şirket olarak ortaya çıkabilir.

Bu hamlenin, Suudi Arabistan’daki belirli bir havayolu şirketi için ilginç etkileri var.

Ülkenin milli taşıyıcısı Saudia (eski adıyla Suudi Arabistan Havayolları) tamamen Suudi Arabistan Krallığı’na ait. Bu nedenle, havayolunun Boeing jetleri sipariş etmesi ülkenin yararınadır.

Havayolunun filosu şu anda % 65 oranında Airbus uçaklarından (A330, A321 ve A320 jetleri karışımı),  ve geri kalan uçakları da Boeing uçaklarından (777 ve 787) oluşuyor.

Belki de Boeing’e yapılan bu yeni yatırım nedeniyle, önümüzdeki yıllarda yeni siparişlerin Airbus’tan daha fazla olarak Boeing’den geldiğini göreceğiz. Tabii ki; öngörülebilir gelecek için, herhangi bir havayolunun yeni uçak siparişleri vereceğini hayal etmek zor.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
somurge
1 ay önce

Amerika nin somurgesi .. ne derlerse yapiyor mecburen …

Al Gülüm Ver Gülüm
1 ay önce

Amerika petrolü almam dese arabların işi bitik onlarda göbekten bağlı oldukları amerikanın istediğini yapmak zorunda ki böyle bir dönemde havacılığa yatırım yapmak köyde site yapıp satmayı beklemek gibi bişey

hımm
1 ay önce

747’de vardı sanki ama filodan mı çıkarttılar sonradan