Süpersonik yolculukta yeni bir çağ başlıyor. Airbus ve Aerion el ele…

Süpersonik yolculukta yeni bir çağ başlıyor. Airbus ve Aerion el ele…

Aerion  Başkanı Brian Barents geçtiğimiz pazartesi yaptığı konuşmada süpersonik hava taşımacılığında yeni bir dönemin eşiğine gelindiğini söyledi.  Aerion, Airbus ortaklığında 1.5 Mach hızında uçacak AS2 iş jeti üzerinde çalışıyor (SSBJ-Super Sonic Business Jet). Son montaj aşaması Amerika’da tamamlanacak uçağın 2023’te sertifikalandırılması bekleniyor.

Şirketin yaptığı pazar araştırmasına göre önümüzdeki yirmi yıl içinde 600 adet SSBJ iş jetine ihtiyaç olacak. Uçağın ortalama maliyetinin 120 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor.

Barent konuşmasında, “Aerion Stage 4 gürültü ve emisyon standartlarını karşılayacak bir motor geliştirme arayışında olduklarını ve konuyla ilgili bütün motor üreticileriyle görüştüklerini söyledi.

Barent konuşmasına, “AS2’nin geliştirilmesi aşamasında çözülmesi gereken en büyük sorun havaalanlarının gürültü standartlarını karşılamak olacak. Böyle bir uçağın halihazırdaki gürültü standartlarını aşmadan yerden kalkması şu an mümkün değil gibi gözüküyor.

Bu yüzden süpersonik uçaklar için var olan standartlarda değişikliklere gidilmesi hususunda NASA ve FAA gibi otoritelerle görüşme sürdürülecek deniyor

Airbus da AS2’nin geliştirilmesinde önemli rol oynayacak.  Aerion AS2’nin tip sertifikasını alacak. Son montajı Amerika’da yapılacak uçağın yapımında, mühendisliğinde ve sertifikasyonunda Airbus aktif rol oynayacak.

Aerion, süpersonik uçaklar geliştiren Nevada/A.B.D merkezli bir şirket. İlk tasarımı “Aerion SBJ” adında süpersonik bir uçak olan şirket, 2014 yılında AS2’nin geliştirilmesi için Airbus’la ortaklık kuruldu.