Son dakika… Türk-Rus ilişkilerinde bomba gelişme: Ankara’ya kadar gelip teklif vermediler

Son dakika… Türk-Rus ilişkilerinde bomba gelişme: Ankara’ya kadar gelip teklif vermediler

 

Suriye politikaları nedeniyle Türkiye ile oldukça gergin günler geçiren Ruslar, Orman Bakanlığı’nın uçak ihalesine teklif vermedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya’da görüp beğendiği, ardından Bakan Bekir Pakdemirli’nin bizzat test ettiği ve Türkiye’de uçabilmesi için mevzuatta değişiklik yapılan Rus Be-200 uçaklarını üreten Beriyev şirketinin ihaleyi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Geçen yıl 500 hektarın üzerinde ormanı kül olan Türkiye’nin 202 yazı için açtığı “yangın söndürme uçağı kiralama ihalesi” bu sabah Ankara’da gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya’da Devlet Başkanı Putin’le birlikte özel olarak fuarda görüp beğendiği, daha sonra Orman Bakanı Pakdemirli’nin gidip bizzat test ettiği ve Türkiye’de kullanılması için mevzuatta özel değişiklik yapılan Rus Be-200 uçaklarının ihaleyi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak uçağı üreten Beriyev Uçak Şirketi son anda teklif vermekten vazgeçti.

blank

ANKARA’YA KADAR GELDİLER

Rusların Ankara’ya kadar gelip ihaleye katılmalarına rağmen teklif vermemesi, Suriye politikaları nedeniyle son günlerde oldukça gerilen Türkiye-Rusya ilişkilerine bağlı olabileceği değerlendirildi.

İhaleye katılan diğer firmaların da teklif vermemesi dikkat çekti. İhalenin ileri bir tarihte tekrarlanması bekleniyor.

RUS ŞİRKET KENDİNDEN EMİNDİ

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
.....
5 ay önce

İhaleye katılan diğer markalar neydi acaba?

mafaky
5 ay önce
Cevapla  .....

Şirket ismi veremeyeceğim ama Jet Motorlu değil ama turboprop (veya piston motorlu olarak bu uçakları üretenler sadece Kanada ve Japonya diye biliyorum. Yine de Çin tarafından tam emin değilim. Örneğin bu türden yangın mücadele uçaklarını üreten bir Amerikan firması hiç yok…