SOLAR IMPULSE-2 SİLİKON VADİSİNE İNDİ

SOLAR IMPULSE-2 SİLİKON VADİSİNE İNDİ

Geçen sene Japonya’dan havalanan Solar Impulse-2, Pasifik Okyanusu’nu geçerek Hawaii’ye ulaşmış ve tam 4 gün 21 saat havada kalarak, tek seferde en uzun uçuş rekorunu kırmıştı. Solar Impulse aşırı ısınma hatasından dolayı Hawaii’ye iniş yapmak zorunda kalmıştı. Güneş enerjisi ile çalışan uçak 9 ay bakımın ardından geçtiğimiz günlerde tekrar havalanmıştı.

İlk uçuşunda Japonya’dan Hawaii’ye aralıksız 8,144 kilometre yol giden Solar Impulse, bu kez de 3 gün süren 4,372 kilometrelik bir uçuş gerçekleştirdi ve Hawaii’den San Francisco’ya başarılı bir şekilde ulaşarak ilk etabını tamamladı.

Pilot Bertrand Piccard’ın kontrolündeki uçak bir takım kontrollerin ardından Haziran ayının başlarında New York’ta olacak. Sonrasında yaklaşık 6,000 kilometre yolculuğun ardından Avrupa’ya ulaşacak. Bu aralıksız seyahatin yaklaşık 5 gün süreceği tahmin ediliyor. Devamında Kuzey Afrika ve Abu Dhabi’ye giderek dünya turunu tamamlamış olacak.

Solar Impulse 2 enerjisini doğrudan güneşten aldığı için hiç durmaksızın ilerleyebiliyor. Uçağın kanatlarında güneş enerjisi panelleri bulunuyor. Bir yandan bataryalar güneş enerjisi ile şarj olurken diğer taraftan hava aracı ilerleyebiliyor.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.