Sivil Havacılık Genel Müdürü ISG’deki kısıtlamayı savundu

Sivil Havacılık Genel Müdürü ISG’deki kısıtlamayı savundu

 

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistin normal bakım ve tamir işlemleri ile zaman zaman ortaya çıkan meteorolojik şartlar dolayısıyla hava yolu şirketlerine ilave sefer izni verilmediğini bildirdi.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistin normal bakım ve tamir işlemleri ile zaman zaman ortaya çıkan meteorolojik şartlar dolayısıyla hava yolu şirketlerine ilave sefer izni verilmediğini bildirdi.

Kesici, yaptığı açıklamada, Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullanan hava yolu şirketlerinden yapılan ilave sefer izni başvurularının değerlendirildiğini ancak pist tamir çalışmaları ile zaman zaman ortaya çıkan meteorolojik şartların getirdiği uçuş emniyetinde yaşanabilecek olumsuzluklar dolayısıyla söz konusu iznin verilmediğini anlattı.

Tek bir pistle yıllardır hizmet veren Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yapılan pist bakım ve tamir çalışmaları nedeniyle mayıs ayı sonuna kadar mevcut pistin 3 gece 5 saat, 4 gece 3 saat kapatılmasının planlandığını dile getiren Kesici, mayıs ayı sonundan yıl sonuna kadar ise her gece 3 saat pisti kapatılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Söz konusu nedenle pist kapasite kullanımının sınırlara dayandığını ve ilave trafik alınmasının uygun olmayacağının değerlendirildiğini ifade eden Kesici, “Bununla birlikte mevcut haklar çerçevesindeki uçuşlar yapılmaya devam etmektedir.” dedi.

Kesici, mevcut hakların kullanılmasıyla ilgili bir kısıtlamaya gidilmediğinin altını çizerek, yalnızca ilave taleplere sınırlama getirildiğine dikkati çekti.

Diğer taraftan, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ikinci pist çalışmalarının devam ettiğini, ikinci pistin yıl sonundan önce açılmasının planlandığını belirten Kesici, şunları kaydetti:

“Havalimanımızda pist bakım ve tamir çalışmalarının devam etmesi ve zaman zaman etkili olan meteorolojik şartlar nedeniyle uçuş emniyetinin sağlanması için ilave sefer izni verilmedi. İkinci pist çalışmalarının tamamlanmasının ardından hava yolu şirketlerinin ilave uçuş izinleri yeniden değerlendirilerek şartların uygun olması halinde söz konusu izinler verilecek.”(havahaber)

Geri

7
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Kaçın

İga zarar ediyorsa Sawı komple Kapatın komple rahat edin.

husnu

tabi kı savunacak. yukarıdan emir geldi pegasus’un onunu kapayın dediler diyecek hali yok. milleti kendı secmenı gibi salak sanıyorlar.
hersey bellı. iga ‘nın agır kıraları thy’ye agır geldı. bu da yetmez gıbı max krizi cıktı. su anda thy nereden kıssam da zararları en aza ındırsem dıye bakıyor. thy teknıkte su an vardıyaların degıstırılecegı konusuluyor.

mafaky

Bahri Kesici Bey, bu ucu açık açıklamayı (savunmayı) yapacağına işin özü olarak “emir demiri keser” deseymiş arif olan herkes anlardı. SHGM ve DHMİ bu aralar var güçleriyle IGA’yı ve IST Havalimanı’nı “kollamak gayreti” içindeler… Bana şu sözlerinin bir tercümesini yapsın ltf.: “İkinci pist çalışmalarının tamamlanmasının ardından hava yolu şirketlerinin ilave uçuş izinleri yeniden değerlendirilerek şartların uygun olması halinde söz konusu izinler verilecek.” Demek ki, 2. pist tamamlanacak ama bu sefer mevcut pisti 6-8 ay (bir yaz dönemine de denk getirerek…) kapsamlı bir bakım/onarıma sokacaklar, o bitecek bu sefer “eldeki terminal yetmiyor; yenisinin inşaatı da zamanında yetişemiyor!” diye ISG’yi daha uzun… Devamını oku »

Atlas

Shgm aylardır para sıkıntısı yaşayan Atlas’a finansal olarak Cat 2 bulgu verip eksiklerini tamamlamak için3 ay tanıyor yani 3 maaş daha takabilir çalışanına;LBU CAA olsa anında uçuşlarını durdururdu.Peki bu konuda uçuş güvenliği nerede?

Atlas Çalışanı

Atlas kaptanları ihtarnameleri çekmeye ve icra takiplerine başladı. 3 ay daha maaş ödeyemeyeceği bir Avuçdan fazla kaptan kalırsa arkada ne ala, onlara ödeme yapmayabilir. :)) Maymun gözünü açtı, yok öyle maaş vermeden adam çalıştırmaya kalkmak.

xl x

Sakarya Izmit Bursa ve Istanbula hizmet veren bir havalimanının 2. pisti neden yapılmaz . Bugun açılsa günde 200 uçak iner . 2. pistin yapımına baslanan tarihten sonra baslanan haftada max 20 ucağın indiği meydanlar denize yapılıp bitti. Yeri hazır SAW 2. pisti daha beklemede. Milli kayıp çok fazla . Sadece THY nin SAW i yedek alamamasının maliyeti senelik 50 milyon dolar. Pegasusun blok time 10 dakika düşse edeceği kar da çok fazladır diye düşünüyorum.

mafaky

Bu aralar, söz ister istemez ISG’den açılmışken aldığım ama kesin teyide muhtaç 2 duyumu da aktarayım: 1) İnşaatı devam etmekte olan 2. pistin kaplamasının beton yerine asfalt (ama asfaltın da versiyonları var…) yapılmasına karar verilmiş. Bu şekilde yeni pistin operasyonel olma süreci biraz daha öne çekilebilecekmiş.. 2) Yapılacak Yeni Terminali, HEAŞ yerine işletmeci Malezya Şirketi’nin finanse etmesi (ama nasıl birşeyler karşılığında???) gündeme gelmiş…