SİSİFOS EFSANESİ

SİSİFOS EFSANESİ

Yunan mitolojisinde tanrılar Sisifos’u bir kayayı hiç durmadan dağın tepesine kadar yuvarlayarak çıkarmakla cezalandırmışlardı. Sisifos,  kayayı tepeye kadar kan, ter içinde kalarak çıkarıyor, ancak tam tepeye ulaşıldığında kaya kendi ağırlığıyla aşağıya yuvarlanıyor. Bu döngü sonsuza kadar böyle devam edecek.

“Umutsuz ve faydasız bir ceza”

Daha ağır bir cezanın olmayacağını düşünmüştü, Tanrılar.

“Acı başlangıçtadır, kayayı dağın tepesine çıkarmaya uğraşmak, keder ve üzüntü verir, bu kayanın zaferidir” der Albert Camus. Ancak başarma isteğiyle, umutla da kaya çıkarılabilir tepeye. Sisifos’u bu umutsuz döngü içerisinde farklı kılan kazanmak için önce yazgısını kabullenmesi.Acı içinde kıvransa Tanrılar kazanmış olacaktı.Kafa tuttu tanrılara, kayayı acı ile değil umutla taşıdı her defasında tepeye.Kimseden yardım almadan, kimseye ihtiyaç duymadan kazanmıştı Sisifos kendi zaferini.

Kayasından daha güçlüydü Sisifos.Bu bir teslim olma değil, bir başkaldırıydı aslında…Kendi hayatımızda da sıkıntılarla birlikte bir çok şeyi yeniden yeniden yaşıyoruz.Hayat; keder, acı, sevinç ve umutların toplamıdır…“Sabır, hiç yüzünü ekşitmeden acıyı yudum yudum içine sindirmektir”.Sabreden eninde sonunda kazanır.Kendi kayamızdan güçlü olmalıyız.

Sonuçta, Sisifos gibi olmasa da, biz de kendi kayamızı dağın tepesine çıkarmaya çalışmıyor muyuz?

Hiç durmadan, tekrar tekrar…Sektörümüzün sisifosu kimler veya hangi şirketler?…Ayşe Böhürler: Adalet ve Kalkınma Partisi kurucularından. Eski MKYK üyesi.Gazeteci.7 Haziran seçimlerinde kurucusu olduğu partiden milletvekili aday adayı oldu.Partisi aday göstermedi.

Al Jazeera’ye 15 Eylül tarihinde “Sadece CV’sinde imam hatip mezunu olduğunu gördüğümüz için birini bir göreve getirdiğimiz zaman kaybetmeye başladık” söyleminde bulundu.Bu tespiti hangi dönem itibariyle yapmış bilemiyoruz. Şayet uzun süredir böyle bir düşünceye hakim olsaydı bu açıklamayı daha önceden yapardı diye düşünebiliriz.

Bu söylem havacılığı da kapsıyor mu?

Havacılıkta CV sinde sadece imam hatip mezunu olduğunu gördüğümüz için bir göreve getirilenler var mı?Ayşe Böhürler doğru bir tespitte mi bulunmuş?Haksızlıkta bulunmak mı, haksızlığa uğramak mı masumiyettir?…

Etiketler:

Yapılan Yorum Sayısı (2)

 1. THY   - Tarih: 3 Ekim 2015 - Saat 00:41   - Cevap Yazın

  Ayşe Böhürler hanım THY de değil mi? Yine partisi ona kıyak yapmıştır.

  0

  0
 2. Sisifos efendi   - Tarih: 3 Ekim 2015 - Saat 00:58   - Cevap Yazın

  Bu güzel yazı efsaneyi anlatıyor. Bırakın bu efsaneleri kardeşim. Bak ne diyorsun. cv sinde imam hatip yazmıyorsa ekmek yok diyorsun. İşte sonuç bu. Sisifos efendi bu devirde yaşasa ömrü boyunca o taşı yukarı taşır ve kimse dönüp bakmaz ölür gider. İnsanlık mı kalmış bu devirde. Sabreden kazanırmış..Pehhhhhhh

  0

  0