SINGAPORE AIRLINES A350 SİPARİŞİNİN YEDİSİNDEN VAZGEÇTİ

SINGAPORE AIRLINES A350 SİPARİŞİNİN YEDİSİNDEN VAZGEÇTİ

Singapur Havayolları’nın yaptığı açıklamaya göre, Airbus’un talebi üzerine alınan bu karar, havayolunun siparişteki A350 sayısını 63’e düşürmüş oldu.

Singapur’un bayrak taşıyıcısı olan Singapore Airlines (SIA)’ın yaptığı açıklamaya göre, Airbus’tan gelen talep üzerine yedi adet 350-900 geniş gövdelil uçak siparişini üreticiye geri bıraktı.

Böylece havayolunun siparişteki A350 sayısı 63’e düşmüş oldu diye devam eden açıklamada, bunun nedeninin sipariş ve teslimatlarda yapılacak bir dizi ayarlamayla havayolu ve üreticinin acil bir takım ihtiyaçlarını karşılamak olduğu söylendi.

SAI açıklamasında, “havayolu aynı zamanda birkaç A350-900’ın siparişinin de tarihini öne aldı. Diğer yandan, filonun yenileme ve büyüme planlarını karşılamak için halihazırda uçmakta olan bazı A330-300’lerin de kira kontratını uzatabilir” diye devam etti.

Havayolu aynı zamanda Boeing 777-300ER ve 787-10s ve A380 süperjumbo siparişleri de vermiş durumda.

29 Temmuz Çarşamba günü SIA Grup’un raporunda  yılın ilk çeyreğinin net karı 91,2 milyon singapur doları olarak açıklandı; bir yıl öncekinden 34,8 milyon fazla. Şirketin toplam geliri 3,68 milyar singapur dolarından 3,73 milyara hafif bir artış gösterdi.

Havayolunun operasyonel karı, büyük oranda düşük yakıt maliyetleri ve yedi uçağın üretim slotunun satılmasından gelen gelir sayesinde 45 milyondan 108 milyona yükseldi.

SIA’NIN low-cost bağlı kuruluşu olan Scoot,ilk çeyrekte, geçen yılki 25 milyonluk zarara karşılık bu yıl 20 milyon zarar etti ve kargo taşımacılığında hala alarm veriyor.

SAI ileriye dönük olarak da, yolcu ve kargo taşımacılığı gelirlerinin, yüksek rekabet ve fazla kapasiteden dolayı temmuz-eylül çeyreğinde de baskı altında kalmaya devam edeceğini söyledi.

REUTERS


Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.