SHGM’de sadece 500 bin dolarlık teminatı var

SHGM’de sadece 500 bin dolarlık teminatı var

 

Bir süre önce uçuşlarına ara verdiğini duyuran Atlasjet’in, iflas başvurusunda bulunması sonrasında gözler, söz konusu havayolu şirketinin başta yolcuları ve çalışanları olmak üzere devlete ve piyasaya olan yükümlülüklerine çevrildi. Şirketin, birçok havaalanı ve terminal işletmecisine, yer hizmeti veren şirketlere, yakıt kuruluşlarına ve devletin kontrolündeki Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne (DHMİ) olan borcunun milyonlarca doları bulduğu belirtiliyor. Eski Sivil Havacılık Genel Müdür (SHGM) Yardımcısı Oktay Erdağı, havayolu şirketlerinin SHGM’ye 500 bin dolar teminat mektubu sunduğunu belirterek, “Devlet, gerekirse teminatı irat kaydedecek veya iflas masasına gönderecektir. Bu parayla öncelikle taşınmayan yolcuların taşınması sağlanacak. Sonra, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne olan borçları ödenecek. Para kalırsa da çalışanların alacakları kapatılacak” dedi.

Erdağı, şirketin piyasaya da borcu bulunduğunun anımsatılması üzerine, “Terminal işletmecileri, yer hizmeti verenler ve diğer işletmeler alacaklarını tahsil etmek için iflas masasına başvuracak” dedi. Erdağı, Atlasjet’in mülkiyetinde herhangi bir uçağının bulunmadığına işaret ederek, “Şirketin, kiraladığı uçaklar vardı. Bunların önemli bir bölümü daha önce gitti. Son 2 uçağın da gönderildiği söyleniyor” diye konuştu.

Atlasglobal Havayolları, hafta içinde iflas başvurusu yaptı. Şirketin Kurumsal İletişimi’nden yapılan açıklamada, “Atlasglobal Havayolları adına iflas başvurusu yapıldı. Çalışanların tazminatı ve yolcuların bilet ücretlerinin geri ödemesi yapılacak. Ödeme tarihleri belli değil hukuk departmanımız çalışıyor” denildi.

Atlasjet hem yurt içi hem de yurt dışı uçuşlar yapıyordu.

Peki, iflası başvurusu yapan şirket bu ödemeleri yapabilecek mi ve gerekli kaynağı var mı? Devlet, devreye girebilir mi? Bu soruları, sektörde uzun yıllar görev yapan bir uzmana yönelttik. Eski Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Erdağı, sorularımızı şöyle yanıtladı:

– 500 BİN DOLAR TEMİNAT:

SHGM, ticari havayolu şirketlerinden 500 bin dolar teminat alıyor. Bu tutar, daha önce 3 milyon dolardı. Birkaç yıl önce 500 bin dolara düşürülmüş.

– ÖNCE YOLCU PARASI:

Devlet, gerekirse teminatı irat kaydedecek. Öncelikle taşınmayan yolcuların taşınmasını sağlayacak. Sonra, DHMİ’nin alacakları kapatılacak. (HABERTÜRK’ün edindiği bilgiye göre DHMİ’nin milyon euro düzeyinde bir alacağı söz konusu.) Para kalırsa da çalışanların alacakları kapatılacak.

– PİYASAYA BORÇLARI:

Terminal işletmecileri, yer hizmeti verenler ve diğer işletmeler alacaklarını tahsil etmek için iflas masasına başvuracak. (Şirketin, başta İstanbul Havalimanı olmak üzere yer hizmeti veren şirketlere de yüklü tutarda borcu olduğu belirtiliyor.)

– UÇAKLARI KİRALIK:

Atlasjet’in mülkiyetinde uçağı yoktu. Şirketin, kiraladığı uçaklar vardı. Bunlarıın önemli bir bölümü daha önce gitti. Son 2 uçağın da gönderildiği söyleniyor.

– LİSANSI İPTAL EDİLECEK:

Şirket, iflasını duyurdu. Ulaştırma Bakanlığı ve SHGM, devreye girecek. SHGM, söz konusu şirketin işletme ruhsatını (AOC) iptal edecek.

Erdağı “SHGM yalnızca hava yolu işletmelerinin AOC şartlarını sağlayıp sağlayamadıklarına ve AOC şartlarını uçuş emniyetine halel gelmeyecek şekilde koruyup korumadıklarına bakar ve bundan sorumludur. Şirketin diğer mali sorumlulukları, alacakları, verecekleri vs. Türk Ticaret Kanunu ve İcra İflas Kanuna tabidir.” dedi(Habertürk/Olcay Aydilek)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

16 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Personel
4 ay önce

4 aydır ulaştırma bakanlığı durumu seyrediyor. Şimdi tüm borçları onların ödemesi lazım. Eee bedavaya film seyretmek yok.

CAPT
4 ay önce

Gunlik opwrasyon maliyetinin 100k civarinda olan sektorde 5 gunluk para yatariyorsun ve isletmecilik yapiyorsun… Ne guzel dunya valla..

ATLAS
4 ay önce

Insanların karşısında biz! “Ersoy”ailesiyiz.Biz de kimsenin kurusu kalmaz diyen Murat seni Allah’a havale ediyorum.Unutma kül hakkı bir yerinden çıkar.

Kkk
4 ay önce

Oh ne güzel dünya herşeyi kirala borç tak çalışanlara maaş ödeme yolcuları mağdur et borcu borç ile kapa elimde birşey yok de.bu şartlarda bakkal dükkanı bile açılmaz fazla bile varolmuş.

Jfk
4 ay önce

Vicdan ve ahlak kavramları.ya da iş veren ahlakı??! çalışanına sorumluluk hissetti mi acaba Ersoy yalan dolan yerine onurlu anılmak yerine ,koskoca pilotları çocuk gibi yalanlarla oyaladı ve çalışanları.kimi inandı kimi inanmadı inanır gibi yaptı.vicdanını sorgulamak başka bir şey .. eee yastık ise bunun en iyi kriteri!!

BİR MAGDUR
4 ay önce

İFLAS ET KURTUL NE KADAR BASİT YA MAĞDUR OLANLAR
ONLAR SAHİPSİZ NE GÜZEL BİR SİSTEM
NERDE ADALET
3-4 AY MAAŞINI ALAMAYIP BANKALARDAN KREDİ ALARAK YAŞAMINI İDAME ETMEYE ÇALIŞANLAR ALDIKLARI BU KREDİLERİ NASIL GERİ ÖDEYECEK
M.ERSOY UN MALI MÜLKÜ VAR BANKADANDA
KREDİSİNİ CEKMIS GÜZEL BİR TATİL YAPAR ARTIK
GERİSİNİ SİZ DÜŞÜNÜN
DEVLETIME VE İLGİLİLERE GÜVENİYORUM EN KISA ZAMANDA
GEREKENİ YAPACAK VE MAĞDURİYETLER GİDERİLECEKTİR INSALLAH.
İFLAS EDENİN KAÇIP KURTULMAMAŞI TEK DİLEĞİM

Geçmiş olsun
4 ay önce

Bu demek ki avucunuzu yalayın. Uçtugunuzla kaldınız. Eee Atalarımız boşa dememiş; Ne ekersen onu biçersin.

kkk
4 ay önce

Biraz yerli ve milli olun. Ne demek Pinokyo? Yalancı Çoban ne güne duruyor?

Yolcu
4 ay önce

Filoda 8-10 tane uçağı olmuş olsa onlar satılır hem çalışanlara maaşları ödenirdi hem de benim gibi bilet mağdurlarinin iadeleri yapılırdı. Koskoca havayolu firmasının tek bir uçağı olmaz mı?. Hayret ediyorum.

Bundan sonra nereye uçacaksam “bayrak taşıyıcı ulusal” firmalarla uçacağım. Şu 2 aylık süreçte hem maddi hem de manevi açıdan epey yıprandım. 300-500 fazla veririm. En azindan sürpriz yaşamam. Kafam rahat olur.

Ucuz uçarken iyiydi
4 ay önce
Reply to  Yolcu

Verseydiniz kardeşim.iki kuruş ucuz uçacagina daha mantıklı olurdu.zaten gidişat gösteriyor ki ülkede sadece bayrak taşıyan havayolu kalacak.

Wolf
4 ay önce
Reply to  Yolcu

Bundan sonra görecen bilet fiyatlarını sen.
Zor uçarsın.
Zaten bi onlar kalacak bu gidişte

Personel
4 ay önce

İki dakika adam olun. Şirketimiz kapanmış, yüzlerce insan işsiz kalmış, 3-4 aylık maaş alacağımız var, derdimiz kalan paralarımızı nasıl alırız olacağına klavye delikanlılığı yapıp insanların yüzüne söyleyemediklerinizi buradan yazıyorsun. Havacılık camiasından adam olmaz herkes birbirinin kuyusunu kazma derdinde. Bunu bilen patronlarda eşşekler gibi kullanıyor. Adam olun insan olun biraz.

Hayal
4 ay önce
Reply to  Personel

Çok doğru demişsiniz.