Schiphol Havalimanı’nda ki THY B737 Kazası ABD baskısı ile kapatıldı

Schiphol Havalimanı’nda ki THY B737 Kazası ABD baskısı ile kapatıldı

Gazete, araştırmayı yapan Hollanda Güvenlik Kurulu’nun Boeing ve ABD federal güvenlik yetkililerinin baskısıyla nihai raporunda üretici firmaya sorumluluk yüklemekten kaçındığını öne sürdü.

25 Şubat’ta düşen uçakta dokuz kişi hayatını kaybetmiş, 50 kişi de yaralanmıştı.

Mayıs 2010’da yayımlanan raporda kazanın temel nedeninin uçak üzerindeki iki yükseklik göstergesinin farklı değerler göstermesi olarak açıklanmıştı.

Yaklaşma sırasında otopilotun bu yükseklik farklılığı nedeniyle uçağın hızını düşürdüğü ve pilotların bu durumu geç fark ederek zamanında müdahale edemediği öne sürülmüştü.

“BOEING PİLOTLARI UYARMADI”

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, düşen uçağın son modeli olan Boeing 737 Max’ın üretimi, Endonezya ve Etiyopya’da toplam 346 kişinin öldüğü iki kazanın ardından geçen yıl durdurulmuştu.

New York Times’ın ulaştığı, bazıları daha önceden gizli olan bulgular, Türk Hava Yolları kazasıyla son kazalar arasında paralellikler olduğunu gösteriyor.

Buna göre 2009 ve son Max kazalarında uçaklar, tek bir sensörün, uçağın sistemlerini yanıltması nedeniyle düştü ve Boeing, pilotların böyle bir soruna müdahale etmesine yardımcı olacak bilgileri vermedi.

Hollanda Güvenlik Kurulu tarafından kazayı incelemek üzere görevlendirilen havacılık güvenliği uzmanı Dr. Sidney Dekker, “Önceki kaza (THY) çok uyarıcı nitelikteydi ama ciddiye alınmadı” dedi.

Dekker, New York Times’ın ulaştığı raporunda Boeing’i güvenilir olmayan açıklamalarla dikkatleri kendi “tasarım kusurları” ve diğer hatalarından uzaklaştırmaya çalışmakla suçladı.

Bu rapor kamuoyuna açıklanmadı. Dr. Dekker ve soruşturmaya yakın bir başka kaynağa göre Hollandalı yetkililer de raporu yayımlamaktan vazgeçti.

Hollanda Güvenlik Kurulu’nun bir sözcüsü uzman raporlarını yayımlamanın sık rastlanan bir durum olmadığını ve bunun sadece kurulun kararı olduğunu savundu.

Kurulun kendi kaza raporunda da Amerikalıların devreye girmesiyle bazı bölümleri sildiği ve eklemekler yaptığı kaydedildi. Gazeteye göre raporda Amerikalıların kazadaki pilot hatalarının gerektiği gibi vurgulanmadığı yolundaki ifadelerine yer verildi.

New York Times’a göre, 2009’da da Amerikan güvenlik yetkilileri son Max kazalarında olduğu gibi Boeing’in üzerine gitmedi.

İki raporu da gören havacılık güvenliği uzmanlarına göre Hollanda Güvenlik Kurulu’nun raporunda Dr. Dekker’in bulgularına çok kısa olarak yer verildi ve bunlara yeterince dikkat çekilmedi.

Federal Havacılık İdaresi’ne teknik danışmanlık yapan Ohio Eyalet Üniversitesi öğretim üyesi Prof. David Woods, “Türk Hava Yolları kazası herkesi uyandırmalıydı” dedi.

THY kazasıyla son Max kazası arasında dikkat çekici benzerlikler var. Örneğin Boeing’in hatalı tasarım kararı nedeniyle, uçaklarda ikişer sensör olmasına rağmen sistem bilgisayarını, hatalı tek bir sensör harekete geçirdi.

Max kazalarında uçağın rüzgara açısını ölçen sensör, kalkıştan sonra uçuş kontrol bilgisayarının uçağın burnunu aşağıya indirmesine neden oldu.

Türk Hava Yolları kazasında ise yükseklik sensörü, başka bir bilgisayarın inişten hemen önce uçağın hızını kesmesine yol açtı.

Gazeteye göre Boeing THY kazasından önce sensörlerin bozulması halinde pilotların hatayı hemen fark ederek uçağın durmasını engelleyeceğini düşünüyordu. Son Max kazalarında olduğu gibi THY uçağının kılavuzunda da böyle bir bilgiye yer verilmedi.

“YAZILIM GÜNCELLEMESİ THY UÇAĞINA UYUMLU DEĞİLDİ”

Türk Hava Yolları kazasından sonra Amerikan Federal Havacılık İdaresi, 737-800 NG (New Generation – Yeni Nesil) havayolu şirketlerine uçakların tek sensöre bağlı olmamalarını sağlayacak ve iki sensörden gelen verilen kıyaslanacağı bir yazılım güncellemesi yapmaları zorunluluğunu getirdi.

Boeing 2006’da yeni uçaklar için opsiyonel olarak bir yazılım güvencesi geliştirmişti.

Ancak gazeteye göre bu güncelleme daha eski model uçaklara uygun değildi ve kaza sonrasına kadar eski model 737-800’lere uyumlu bir güncelleme yapılmadı.

Düşen THY uçağı 2002 üretimiydi.

Hollandalı uzmanlar raporlarında önce Boeing’in eski uçaklara hiçbir alternatif sunmadığına dikkat çekti. Ancak raporun taslağını gören Amerikalı yetkililer, buna itiraz etti. Raporun ilave bölümünde yazılım modifikasyonunun gerekli olmadığı çünkü herhangi bir riskin bulunmadığı öne sürüldü.

Bunun üzerine Hollandalı yetkililer rapordan bu ifadeyi çıkarmakla birlikte Boeing’i sensör sorunu konusunda pilotları uyarmak için fazla çaba harcamamakla suçladı.

Odatv.com

Geri
Etiketler:

3
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
737 eski kaptanları

Boeing in genel tavrı bu,2009 da büyük bir pişkinlikle Amsterdam kazasının ana nedenini değiştirerek tecrübeli ve bilgili kokpiti hatalı çıkartmaya çalıştı,her ne kadar olayı anlayan ve inceleyen bizler neler olduğunu çok iyi bilmemize ve her ortamda bunu açıklamamıza rağmen,sigorta,maddi tazminat ve sorumluluktan kaçmak için raporları yönlendirdiler,ancak Max kazalarından sonra FAA artık kaçış olamayacağını anlamış olmalı ki gerçekler dökülüyor ortaya artık,Boeing yolun sonuna yaklaşmış gibi görülüyor,insanlık suçlarını nasıl ödeyebilir ki,
Bu vesile ile kaybettiğimiz değerli uçuş ekibimizi ,kokpit ve kabini,rahmetle bir kez daha anıyoruz.

Ahmet Nazmi Saydağ

Benim hatırladığım ve THY yi Boeing karşısında haklı çıkaran durum ; Pilotlar inişe geçtiklerinde uçağı otomatik pilota bağlamışlardı. Otomatik pilot iki seviye göstergesinden sens almakta idi. Arızalı olan uçağın seviyesini alçak normal olan ise normal seviyesinde gösteriyordu. Uçak otomatik kontrol sistemi normal olarak normal seviyeyi gösteren seviye göstergesine göre emniyetli yüksekliğe göre komut vereceğine uçağın seviyesini düşük gösteren arızalı senser’ı esas alarak uçak piste konmuş gibi komut verip gaz kesmiş ve uçağın hızını düşürmüştü . Pilotlar o kargaşada arızanın farkına varıp müdahale edene kadar uçak havada tutunma yükseklik ve hız limiti altına indiğinden havada tutunamayıp düşüp kazaya uğramıştı. Sonradan bu… Devamını oku »

737 Yılmaz Özdil den

Devre arkadaşımız Tahsin’in şehit oluşu konusunda daha önce görmediğim bilgiler var.