Sahte Pilot Rozetiyle Kokpite Daldı

Sahte Pilot Rozetiyle Kokpite Daldı

Bahamalar’da polis,sahte pilot rozeti ile kokpite giren adamı gözaltına aldı. İddiaya göre; adamın hiçbir zaman kaptan olabilmek için pilot lisansı olmadı. Bazıları, bir film ve o filmin konusu ile mukayese ederek olayı komik bulurken bir kısmı konuya sinirleniyor.

Adı geçen film gerçek bir yaşam öyküsünden, Frank Abagnale, Jr.’ın yaşamından esinlenerek hazırlanmış; “Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala)”adlı filmde; 19 yaşındaki Frank Abagnale Jr.’ın, Pan American World şirketinde pilot, Giorgia’da doktor ve Lousiana’da savcı kılığına bürünerek milyonlarca dolarlık çek sahtekarlığını nasıl yaptığı anlatılmakta.

İddiaya göre adam listedeki adıyla Rajiv Rodriquez fakat yerel havacılık sayfasında, sosyal medya kullanıcıları tarafından Giovanni Benjamin olarak tanınıyor. Bahamalı bir pilot olma teşebbüsü yetkililerce askıya alınmış, ID kimlik ve lisansı başarısızlıkla sonuçlanmış. Facebook’a farklı isimlerle giriş yapan ve adı pek çok sahtekarlığa karışmış adam *FAA ile de lisans konusunda, iç hatlarda çalışan bir pilotun adresini kullanarak temas kurmuş. Soruşturma halen devam ediyor.

******

*Federal Havacılık Kurulu ya da İngilizce resmî adıyla Federal Aviation Administration, ABD Ulaştırma Bakanlığına bağlı bir federal kuruluş.