Sabiha Gökçen’de Kaptan pilot havada bilincini kaybetti

Sabiha Gökçen’de Kaptan pilot havada bilincini kaybetti

 

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan son dakika şoku. 2 yılda 3 Pegasus uçağının pistten çıkması uçuş güvenliği konusunu yeniden gündeme getirmişti. Bugün Viyana-Sabiha Gökçen seferi yapan PC 902 sefer sayılı Pegasus uçağında yeni bir şok yaşandı. Kaptan pilotun kalkıştan kısa bir süre sonra bilincini kaybetmesi üzerine uçağı yardımcı pilot indirdi.

5 Şubat tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı‘nda Pegasus uçağının pistten çıkması neticesinde 3 yolcu yaşamını yitirmiş 180 yolcu ise yaralanmıştı.

KAPTAN PİLOT HAVADA BİLİNCİNİ KAYBETTİ

Viyana – İstanbul seferini yapan Pegasus yolcu uçağında kaptan pilotun havada bilincini kaybetmesi üzerine korku dolu anlar yaşandı . Kaptan pilotun bilincini yitirmesinin ardından yardımcı pilot uçağı Sabiha Gökçen Havalimanı’na indirdi. İşte son dakika gelişmesine ilişkin ayrıntılar

KONTROLLÜ ŞEKİLDE İNDİRİLDİ

Kısa süreli bir paniğin yaşandığı Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Viyana-İstanbul seferi yapan uçak kontrollü bir şekilde piste indirildi. İniş anı Sabiha Gökçe Havalimanı’ndaki kameralara da bu şekilde yansıdı. Kulenin yardımıyla 14.41’de Sabiha Gökçen Havalimanı’na inen PC 902 sefer sayılı Pegasus uçağının kaptan pilotunun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.(sabah)

TIKLAYIN

 

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

23 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Ne haber
7 ay önce

Öyle bi haber ki yardımcı pilot ömründe ilk defa uçak indirdi sanki..

Normal mi ?
7 ay önce
Cevapla  Ne haber

yani bu olan dogal bir sey oyle mı ?kaptan havada bayılabılır …bu isi yardımcı da yapabilıyor ise kaptana ne gerek var ?? ))

No way
7 ay önce
Cevapla  Ne haber

Haber yardımcı pilotun ilk defa değil, tek başına uçağı indirmesi üzerine..Okuduğunu anlayan bir topluma ulaşmak zaman alıyor maalesef..

B737
7 ay önce

Öncelikle kaptana geçmiş olsun.Yandaş medya haberi faciadan dönüldü vs diye vermiş .Yazık…Şok,facia gibi ifadeleri kullanmak ne kadar da kolay .Umarım Pegasus üzerine bu kadar gitmeler son bulur.Hepimiz aynı gemideyiz.

Fo..
7 ay önce

Kulenin yardımıyla hhahahh

Kulenin önlenemez yükselişi sayesinde
7 ay önce
Cevapla  Fo..

:))) olacak o kadar yok artık ama şu olanlar, komedi programını aratmıyor

Jedi
7 ay önce
Cevapla  Fo..

Aynı zamanda “kontrollü bir şekilde piste indirildi…”

Xyz
7 ay önce

Kulenin yardımıyla nedir? Gören duyan da bir yolcu indirdi sanacak uçağı

Kulen varsa iniş hayal değildir
7 ay önce
Cevapla  Xyz

Sesli güldüm:)

Pervane
7 ay önce

Kaptanımıza geçmiş olsun, ikinci pilot arkadaşımız yapması gerekeni güzel bir şekilde yapmış, kendisini ve kabin ekibini tebrik ediyorum. Pilotların en büyük düşmanı yorgunluk ve baskı. Ekip Planlama baskısı uçuş ekiplerini rahatsız etmektedir. Daha önce de görevinde bayılan veya vefat eden ekipler oldu. Daha fazla kaza kırım olmadan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü konuya ivedi şekilde el atmalı, şirketlerin ekipler üzerindeki baskısını azaltmalıdır. Bazı şirketler uçak/ekip sayısını minimumların altında tutmakta ve az ekiple de yorgunluk yaratan uçuşlar yapılmaktadır. Kokpit ekibi olarak yorgun, emniyetsiz bir uçuşa yolcu olarak veya ailenizi gönderir miydiniz? Uzun süreli ayakta kalan ve işini çok iyi yapan şirketler mi… Devamını oku »

Duygu
7 ay önce

Neden korku dolu anlar yaşansın pardon? Orda iki pilot olmasının sebeplerinden bu gibi durumlar zaten. Hepimiz bu durumlar için profesyonel eğitiliyoruz. Korku dolu anlarmış, saçmalık!

Ervanur
7 ay önce

Viyana İst uçuşu kalkıştan kısa süre sonra nasıl İst a iniyo ya düzgün haber yapın

Pelin
7 ay önce
Cevapla  Ervanur

Bende aynı şeyi düşündüm

37 tgs
7 ay önce
Cevapla  Ervanur

kalkistan hemen sonra olduysa kalkis meydanina geri donulur. bir terslik var

Gemici
7 ay önce

Kulenin ne gbi bi yardımı olabilir bi anlatırmısınız
Usuller belli
Uygulamışlar gelip inmişler
Dua edin hava lıdos değildi

A320pkt
7 ay önce
Cevapla  Gemici

Sakin ol falan demiştir…

Kulen kadar konuş
7 ay önce
Cevapla  Gemici

Kaptanım bah, autökülot panelinde APP yazan yere tıhla , o kendüü yaklaşır.

Editör’e
7 ay önce

Sefa bey, sizler havacılığı çok iyi bilen kişilersiniz. Gazete böyle yazıyor deyip, olayı geçiştirmek pek de şık olmamış, daha doğrusu sizin gibi bir havacıya pek yakışmamış. Bence bu haberi gazetenin yanlışlarını düzelterek uygun bir terminoloji ile okurlarınıza yansıtmak sizin farkındalığınızı ve Havacılık bilginizi ön plana daha net olarak çıkarırdı diye düşünüyorum. Gazetede bu haberi yapan, havacılıktan böylesine uzak bu kişinin olayı böylesine ajite etmesini üzülerek okudum. Pegasus bu ülkenin bir milli servetidir ve ona hiç hak etmediği şekilde yüklenmek kime ne çıkar sağlar, cidden hiç bir anlam veremedim. Kaptan rahatsızlanmış ve doğal olarak da F/O yapılması gerekeni yapmış ve uçağı… Devamını oku »

Sefa Bey’in editörü olan a
7 ay önce
Cevapla  Editör’e

Verdiğiniz yanıtlardan belli oluyor, kavga için yer arayan mahalle gençleri gibisiniz. İyi ki söylediniz yoksa Sefa Bey’e bayağı bir şaşkınlık ile bakıyorduk.

Gökyüzü
7 ay önce

Kaptanımız a geçmiş olsun. Part-time olarak uçan bir kaptanımız, 15 gün çalışıp 15 gün off yapmakta. Senelik 750 saat civarı uçuş yapmış. Full -time uçan, yani 1 aylık dilimde görev yapan kaptanlarımız ise senelik 900 saat ile limitli. Sizce part-time ekiplere bu kadar yüklenilmesi normal midir? Her yerde FATIGUE(yorgunluk) ile ilgili kurslar veriyor, bildiri dağıtıyorsunuz, “ben yorgunum” diyen kişiyi dinlemiyorsunuz, şimdi nasıl olacak bu iş? Şirketler takip etmiyor mu bu adil olmayan uçuş planlamasını? Sonuçta part-time 15 gün yarı ücret parası almakta neredeyse full-time pilot olarak uçurulmakta dır. Bu adaletsizliğe şirket üst yönetimi, uçuş emniyet ve uçuş işletmenin çok dikkat… Devamını oku »