S-400 Almak İstiyoruz, Ancak Buna Gücümüz Yok

S-400 Almak İstiyoruz, Ancak Buna Gücümüz Yok

Sırbistan Cumhurbaşkanı: S-400 almak istiyoruz, ancak buna gücümüz yok…

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkesinin Rus S-400 hava savunma sisteminin silahlı kuvvetlerin bir parçası olarak görmek istediğini ancak, şimdilik bunu karşılayabilecek güçte olmadığını söyledi.

Slav Kalkanı tatbikatlarının yapıldığı Belgrad yakınlarındaki Batajnica askeri havaalanını ziyaret eden Vucic, ülkesinin bir Pantsir-S hava savunma füze sistemi aldığını doğrulayarak, S-400 sistemine de sahip olmak istediklerini belirtti.

Sırp lider, “İnsanlar bazen ne istediğimizi soruyor, şimdi bir S-400 hava savunma sistemine sahip olmayı isterdik. Ancak eğer Ruslar onu bize bırakırsa olur, yoksa S-400 alabilecek durumda değiliz. Bunlar, halkınızın, ülkenizin ve gelecek nesillerin güvenliğini garanti eden sistemler. Eğer bir gün alabilecek duruma gelirsek, bunu yaparız” ifadelerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından Perşembe günü yapılan açıklamaya göre, S-400 hava savunma sistemi ve karadan havaya uçaksavar füze kompleksi Pantsir-S bataryaları, ilk kez yurtdışındaki bir tatbikatta görev alıyor.

Sırplar için, Rus hava savunma sistemlerinin NATO’nun Yugoslavya’yı bombalamasının 20. yıldönümünde gelmesinin sembolik bir anlamı bulunuyor.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Neo
9 ay önce

Ayıp ettin sadıç, senden para mı alcez. 🙂