Ryanair CEO’su yolcular için karantina fikrine karşı çıktı

Ryanair CEO’su yolcular için karantina fikrine karşı çıktı

 

Ryanair CEO’su Michael O’Leary bu hafta İngiltere Hükümeti’nin, karantina kurallarını ”maskeler ve sosyal mesafeler” lehine ayarlaması çağrısında bulundu. Geçtiğimiz Perşembe günü düşük maliyetli taşıyıcının açık sözlü patronu, seyahat operatörleri arasındaki önceki korkuları tekrarladı. O’Leary; hükümetin karantinasının ”uygulanamaz olduğunu ve bilimsel bir temeli olmadığını” söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson; 10 Mayıs’taki konuşmasında, ”yabancı ve denizaşırı gezginlerin İngiltere’ye girdikten sonra 14 gün sürecek bir karantinaya alınması gerektiğini” açıkladı. İngiltere’nin ülkeye girişte korona virüsü testi yapmadığı göz önüne alındığında, açıklama biraz geç gelmişti. Diğer uluslar yavaş yavaş kısıtlamalarını gevşettikçe ve sınırlarını açtıkça, İngiltere ise kendini daha sıkı bir biçimde dışarıya doğru kapatıyor gibi görünüyor. Zorunlu karantinayı uygulamak artık, yararlı bir uğraş mı?

Ryanair CEO’su Michael O’Leary bo konuya katılmıyor. Ancak bu kez Birleşik Krallık Hükümeti’nin son planının, ”yarardan çok zarar vereceğini” öne sürerek, kitleler için konuştuğu anlaşılıyor.

21 Mayıs Perşembe günü yapılan bir basın açıklamasında; O’Leary, “14 günlük karantinalar, etkisiz ve uygulanamaz bir önlem. Uluslararası destinasyonlardan ülkeye varan yolcuların; nihai varış noktalarına ulaşmak için birden fazla toplu taşıma sağlayıcısı kullandıktan sonra etkili bir biçimde karantinaya alınmasının, ne bilimde ne de tıpta bir temeli yoktur” dedi.

CEO bunun yerine ; hükümetin, viral bulaşımı önlemenin diğer yöntemlerine odaklanmasını istiyor ve de yüz maskelerinin; -özellikle sosyal mesafe kurallarının uyulmasının mümkün olmadığı- tüm ulaşım türlerinde zorunlu kılınması gerektiğini söyledi.

Ryanair; anlaşılabilir bir şekilde, seyahat endüstrisindeki birçok taşıyıcının paylaştığı aynı hayal kırıklığına sahip. Denizaşırı turistlerin karantina altına alınması önlemlerinin kararın açıklanmasından beri,  İngiltere turizm endüstrisine ciddi bir şekilde zarar vereceği düşünülmektedir. Ülkeye geldikleri halde; seyahatlerinin iki haftasını tek başına ve izole durumda geçirmek zorunda kalacağını bilen pek çok yolcu, tatil amacıya ülkeye gelmek istemeyecek.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments