Rusya: MMU, Su-57’ye rakip olabilir

Rusya: MMU, Su-57’ye rakip olabilir

Rusya Federasyonu Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi (FSMTC) Başkanı Dmitry Shugayev, Rus savaş uçağı Su-57 ile Türk savaş uçağı MMU’nun rakip olabileceğini açıkladı.

Shugayev tarafından yapılan açıklamada, “Türk ortaklarımız Milli Muharip Uçak (MMU)’ı ürettiklerinde, bu uçağın küresel silah pazarına girmesi olasılığını gözardı edemeyiz. Potansiyel olarak Su-57 ile rakip olabilirler. Kuralları adil olan bir oyunda, her zaman sağlıklı rekabete hazırız” ifadelerine yer verildi.

SUKHOİ SU-57

Rus Sukhoi firması tarafından geliştirilen Su-57, hava-hava ve hava-yer hedeflerini imha etmek üzere geliştirilmiş çok amaçlı bir avcı uçağı. 5’inci nesil savaş uçağı olarak tasarlanan ve bu kapsamda; iç silah istasyonları, RAM boyası ve görünmezlik karakteristikleri gereği sivri tasarımları bulunan Su-57’nin, henüz motorları sebebiyle 4++ nesil olduğu biliniyor. Şu ana kadar Suriye’de çeşitli muharebe şartlarında test edilen Su-57’nin, Saturn Izdeliye 30 motorlarına kavuşmasının ardından tam anlamıyla görünmez ve 5’inci nesil olarak nitelendirilebileceği değerlendiriliyor.

TUSAŞ MİLLİ MUHARİP UÇAK (MMU)

Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek, yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanıyor.

MMU’nun, 2070’lere kadar Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alması öngörülüyor. Bu kapsamda MMU, 2023 yılında hangardan çıkacak, 2026 yılında ilk uçuşunu yapacak ve 2030’dan itibaren envantere alınacak. Temel olarak 5’inci nesil olarak geliştirilen MMU, ilk bloklarında 4++ nesil performans gösterecek.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
yorum))
1 gün önce

Bir tarafta faal ucan bir ucak .. diger yanda bir sehir efsanesi … ne ile neyi kıyaslıyor anlamadım ))

PRO AVIATOR
15 saat önce

rusyaya gidin tank müzesi var,uçak müzesi var ,uzay müzesi var ve bu müzelerde %100 milli ve yerli tabi rus yerlisi tanklar ,uçaklar ve uzay araçları var bizde ise BİR TANE BİLE ARABA ÜRETEMEMİŞ BİR ÜLKE OLARAK PUT LAR VE EYYYYY AMERİĞA SEN KİMSİN LAFLARI VAR .GAVUR YAPAR TÜRK BAKAR.keşke bizde artık şu haram yiyicilik ,liyakatsiz atama ,hertürlü hukuksuzluğu bıraksakta KÖLELİKTEN KURTULSAK

dmitry
5 dakika önce

Bırak masalı da kamp ve ofis açma izni verdiğiniz pkk’ya desteği kesin öyle para ve çıkar için yalakalık yapın…