RUSYA BÖLGESİNDE UÇAK TALEBİ ARTIYOR.

RUSYA BÖLGESİNDE UÇAK TALEBİ ARTIYOR.

2034’e kadar Rusya’nın uçak sayısı iki katına çıkacak

 Bölgedeki trafik artışı 1,280 yeni uçaklık talep yaratacak

Son Airbus Küresel Pazar Tahmin raporunda (GMF), Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğunun önümüzdeki yirmi yıllık süreçte hava yolcu taşıma pazarı iki katından fazlasına çıkacağı belirtildi. Bu da, var olan 922 uçaklık toplam kapasiteye 2034’e kadar 2,000 yeni uçağın eklenmesi anlamına geliyor. Airbus’un tahminlerinin gösterdiğine göre bu talebin 1,280 tanesi 150 milyar dolar değerinde, 1,100 tek koridor, 160 çift koridor ve 24 çok geniş gövdeli uçaklardan oluşan yeni teslimatlar dan oluşacak.

Aynı tahminlere göre bölgedeki filolar uçaklarını yeni nesil yakıt verimliliği yüksek uçaklarla yenilerken, eski uçakları aşamalı olarak elden çıkaracaklar. Bölgenin ekonomisi, Özbekistan ve Kazakistan gibi ülkelerde daha hızlı olmakla birlikte, pozitif bir momentumla yılda % 2.4 oranında büyüyecek.

Airbus yetkilisi Christopher Buckey, “Rusya pazarı Airbus için önemli stratejik bir öneme sahiptir. Ve bu pazarın, bölgedeki sıkıntılara rağmen ve küresel çapta yaşanan krizlerden etkilenmeyen havacılık sektörüyle büyümesini sürdüreceğine inanıyoruz” dedi.

Airbus’un 1992’de ilk uçağını Aerofolt’a teslim etmesinden bu yana Rusya bölgesinde 28 tane havayolu Airbus’un 340’tan fazla uçağıyla operasyonlarını yapar duruma geldi. Son beş yılda Airbus uçak sayısı bölgede ikiye katlandı ve operatör sayısı hızla arttı.

 

Geri