Rus yangın söndürme uçaklarına 175 milyon dolar ödenecek

Rus yangın söndürme uçaklarına 175 milyon dolar ödenecek

“BE-200 uçakları büyük tonajlı, çok ağır uçaklar. Düz arazide sonuç veriyor. Türkiye’de ise ormanlarımızın büyük bölümü dağlık arazide”

Türk Hava Kurumu’nun (THK) elindeki 20 yangın söndürme bulunuyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de yeni yangın söndürme uçaklarının alımı için Rusya’ya gitti. Rus uçaklarının manevra kabiliyetlerini öven Pakdemirli, “Bu uzun süredir takip ettiğimiz bir uçak. Kumandaları yumuşak, manevraya gelebiliyor” dedi. Pakdemirli’nin test ettiği BE-200 tipi yangın söndürme uçaklarının tanesi 35 milyon dolarken, 5 uçak satın almak için pazarlıklara başlandı.

Cumhuriyet’ten Tuncay Mollaveisoğlu‘nun haberine göre “Bu sene 4 milyon Avro vermedik diye mi oluyor bunların hepsi?” diyen Pakdemirli, toplamda 175 milyon doları bulan bir harcama planlanıyor. Oysa Türk Hava Kurumu’nun elinde Türkiye koşullarına uygun çeşitli tipte 20 adet yangın söndürme uçağı bulunuyor. 6’sı hazır durumda, 3’ü bakım gerektiren Kanada yapımı, dünyanın en iyi ve en çok kullanılan 9 adet CL- 215 tipi yangın söndürme uçağının yanı sıra daha küçük kapasiteli ancak manevra kabiliyeti yüksek, dağlar arasında azami derecede alçalabilen Polonya yapımı Dramodor tipi, 11 uçak var.

‘Niye yok ediyorsunuz?’

Pakdemirli’nin Rusya ziyareti hakkında eski Türk Hava Kurumu Başkanı, emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş konuştu. Karakuş, “Atatürk’ün kurduğu Türk Hava Kurumu’nu kalkındırmak varken neden yok olmasının önünü açıyorsunuz?” diye sordu. Rus uçaklarının satın alınmasının kabul edilemeyeceğini söyleyen Karakuş “İstikbal göklerdedir diyen Atatürk, THK’yi kurup 39 kalem gelir yaratıp bu kuruma bağlamıştır. Mesela şeker fabrikalarının ürettiği ilk ürünün belli bir tonajı THK’ye ayrılmıştır. Atatürk’ün milli uçak yapalım diye kurduğu THK’nin içine sürüklendiği durumu kabullenmek zor!” dedi. Karakuş sözlerine şöyle devam etti:

“THK de tıpkı Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı gibi bir kurumdur. Aselsan için, Havelsan için, TAİ için ticari işletmedir diyebilir misiniz? THK’ye de bunu diyemezsiniz. THK milletin malıdır. Tüm malları kamuya aittir. Yetkililer bunu bilmiyorlar mı?”

“Rusya’nın arazileri düz. BE-200 uçakları büyük tonajlı, çok ağır uçaklar. Düz arazide sonuç veriyor. Türkiye’de ise ormanlarımızın büyük bölümü dağlık arazide. Bize en uygun uçağı Kanadalılar üretti ve THK’de bulunan 6 adet uçak, dünyanın en iyi yangın söndürme uçağı. Diğer 11 uçağımızı da biraz para harcayarak uçuşa hazır hale getirebiliriz.” (T24)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Murat YILDIRIM
9 ay önce

Tuncay Mollaveisoğlu yanlış bilgilendirilmiş. Dromader uçaklarını THK 2014 yılında kal etti ve pilotlarını da işten çıkarttı. Uçaklar çürümeye terk edlimiş durumda. Kuruma yıllarca çok iyi gelir getiren bu uçakların kal edilme sebebi de “artık elit işler yapacağız, üçüncü sınıf işlerle uğraşmayacağız” söylemidir.

Oda spreyi
9 ay önce

Pakdemirli pilot muymuş? Nasıl test etmiş uçağı? THK uçaklarının motorlarının olmadığını bildiği halde neden ilgili girişimleri başlatmamış? Söndürme uçaklarının hazırlık durumunu takip etmekten daha önemli bir işi mi varmış yoksa? Memleketin ciğerleri yandı. Kendisi hala o koltukta oturuyor. Nasıl müslümanlık bu? Nasıl devlet adamlığı bu??

Hüseyin İyisaraç
5 ay önce

THK da şimdiye kadar neyi başarmışlar ona bakmak lazım. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz

Oda spreyi
9 ay önce

Kuleli askeri lisesini nasıl yok ettilerse THK’yı da öyle yok ediyorlar. Üzerine bir günah atıp bütün kurumu yok etmek maksat. Tam ingiliz oyunları.