Rus uçak gemisinde yangın çıktı! Denizaltı faciası da orada olmuştu

Rus uçak gemisinde yangın çıktı! Denizaltı faciası da orada olmuştu

Rus uçak gemisinde yangın çıktı! Denizaltı faciası da orada olmuştu

Rusya’nın Uçak gemisi olan Amiral Kuznetsov da yangın çıktı. Murmonsk limanında gerçekleşen yangında 3 kişi yaralandı. Yerel medyaya konuşan kaynaklar yangının güvertede çıktığını iddia etti.

Sicili oldukça kabarık olan Amiral Kuznetsov’un Nisan 2019’da hurdaya çıkma ihtimali var. Üzerine 70 tonluk vinç devrilen gemi, nükleer başlık taşıma özelliği sebebiyle endişeye yol açıyordu. Vinç kazası sonrası geminin yangın sonrası uzun süre kullanılamayacağı duyuruldu.

Olayda bazı askerlerin yaralandığı ve kayıp askerler olduğu doğrulandı.

AYNI BÖLGEDE İKİNCİ BÜYÜK OLAY

Rusya’nın ve dünyanın gündeminden uzun süre düşmeyen denizaltı faciası, Kutup bölgesindeki Severomorsk limanında gerçekleşmişti. Murmonsk’a bağlı olan bu limanda Rusya’nın uzun süredir gizlediği ve ABD tarafından takip edilen AS-12 Losharik isimli nükleer denizaltısında çıkan gizemli yangında 14 denizci hayatını yitirmişti.

Dünya gündeminin yerinden sallayan ve nükleer sızıntı yaşandığı iddia edilen kaza ABD’de ve Rusya’da acil toplantılar gerçekleştirilmişti. Putin’in kaza sonrasında çok sayıda general, amiral ve üst düzey subayı görevden alması da bu kazaya bağlanmıştı.

SABOTAJ ŞÜPHESİ

Casus denizaltı olarak bilinen ve ABD’nin yıllardır hakkında bilgi almaya çalıştığı denizaltı kazasının sabotaj olduğu iddiaları ortaya atılmıştı. Rusya’nın nükleer başlık taşıyabilen ve elindeki uçak gemisi olan Kuznetsov’un da aynı bölgede, Losharik’in bulunduğu limanın yakınında bir kazaya uğraması da sabotaj iddialarını güçlendirdi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör