Rus Casus Uçakları Türkiye Sınırında

Rus Casus Uçakları Türkiye Sınırında

Suriye’nin Lazkiye şehrindeki Rus hava filosuna yeni katılan Rus casus uçağının, Türkiye içinden istihbarat topladığı iddia edildi.

Suriye-Türkiye sınır ve hava sahanlığının kapatılmasının ardından Rus askeri birimleri, sınırın Türkiye tarafında neler olduğunu güncel bir biçimde öğrenmek üzere Lazkiye’deki filosuna istihbarat uçaklarını ekledi.

TU-214 R tipi casus uçağının birkaç gün önce Rusya’nın Suriye’deki hava harekatları için kullandığı Lazkiye hava üssüne indiği aktarıldı.
Rusya’nın casus uçağı sahip olduğu optik görüntüleme ve radar sistemleri ile Türkiye hava sahasını ihlal etmeden, çok yüksek irtifalarda Türkiye sınırının kilometrelerce içerisindeki askeri hareketleri gözetleyip kaydedebiliyor.

Rus haber sitelerine göre Rusya, Türkiye’nin Suriye içinde askeri operasyon gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini teyit etmek için gerçek zamanlı bilgi toplamayı amaçlıyor.

Bahsi geçen casus uçak yeraltındaki askerlerin hareketlerinden, yer üstünde yoğun orman ya da çalıların arasındaki hareketlere kadar her şeyi tanımlayabiliyor. Radar ve kızıl ötesi tarayıcılar kullanan uçak edindiği bilgileri doğrudan karadaki askerlere aktarıyor.
Casus uçak aynı zamanda hava trafiği kontrollerini ve muhalifler tarafından kullanılan radyo frekanslarını dinleme kapasitesine de sahip.

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.