Rapor: Kaza yapan Boeing 737 MAX pilotlarının tepkileri yanlış hesaplandı

Rapor: Kaza yapan Boeing 737 MAX pilotlarının tepkileri yanlış hesaplandı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hükümeti, uçak üreticisi Boeing ve Federal Havacılık Kurulu’nun (FAA) pilotların Boeing 737 MAX uçaklarında yaşanan sorunlara verdiği tepkiyi yanlış hesapladığına kanaat getirdi.

ABD’de ulaşım kazalarını araştıran bağımsız Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu (NTSB), Boeing 737 MAX uçaklarının karıştığı ve 347 kişinin hyatına mal olan iki kazayı inceleyerek düzenlediği raporla; Boeing ve FAA’nın, pilotların uçuş sırasında birden fazla uyarı ve alarma ne şekilde tepki vereceklerini yanlış değerlendirdiği sonucuna vardığını açıkladı.

NTSB Başkanı Robert Sumwalt, “Bu iki kazada ekiplerin Boeing ve FAA’nın tahmin ettiği şekilde tepki vermediğini gördük.” ifadesini kullandı.

Sumwalt, “Uçağın tasarımı sırasında öngörülen varsayımlar ile gerçek hayatta pilotların aynı anda birden fazla alarmla ve uyarı ile karşı karşıya kaldığında ekibin gösterdiği tepkiler arasında farklar gördük.” dedi.

Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu, FAA’ya pilot tepkileri baz alınarak yapılan uçak tasarımı ve uçuş ekibi eğitimi programını revize etmesini ve ekibe ‘daha açık arıza göstergeleri’ sağlanmasını tavsiye etti.

FAA ve Boeing, tavsiyelerin dikkate alınacağını duyurdu.

Boeing 737 Max 8 kazaları

Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı, 10 Mart’ta Addis Ababa’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetti.

Endonezya’da ise Lion Hava Yollarına ait “JT 610” sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018’de, Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra denize çakılmıştı. 189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe geçti.

Etiyopya’daki kazanın ardından aralarında Türkiye, Çin, Etiyopya, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya’nın da aralarında bulunduğu birçok ülke “Boeing 737 Max” tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuş ve hava sahalarını bu uçuşlara kapattı.

Her iki kazada da 737 Max tipi uçaklarda, hücum açısı sensörleri arasındaki veri uyuşmazlığının “Manevra Karakteristiği Takviye Sistemi” (MCAS) adı verilen kontrol sisteminin otomatik devreye sokmasının etkili olduğu belirtilmişti.

Boeing, 737 Max tipi uçakların hücum açısı sensörlerinin MCAS yazılımına yanlış veri sağlaması durumunda, ek güvenlik katmanları sağlayacak bir güncelleme yapacağını duyurmuştu. (euronews)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Breaking Bad
9 ay önce

Varliklarindan bile haberleri olmadiklari bir sistemin, kendilerinden saklanan manevralarini , maliyet nedeniyle almadiklari egitimlerde gormedikleri icin olmus olabilir mi . Pilotlarin milyonda bir bile suclari yok .

tech9
9 ay önce
Reply to  Breaking Bad

10 gün teknik fark eğitimi var uçağın. pilota 1 gün eğitim verilmiş…

Domates
9 ay önce

“Adamın kolunu kırdık, kanat taktık yerine. Uçamadı. Pilot hatası.”
Çünkü suçu pilotai yıkmak bedava! Üzerinden azıcık zaman geçince nasıl da hemen ağız değiştiriyorlar, nasılsa ayrıntılar biraz unutuldu, koca Boeing’i daha fazla mağdur edecek değiller ya?

Pilotların hatası yok
9 ay önce

Pilotlar yanlış değerlendirmişmiş. Yahu adam gibi eğitim almadan bilmedikleri sistemi nasıl değerlendirsinler?