QATAR B777’Sİ PİST IŞIKLARINA ÇARPTIKTAN SONRA 13 SAATLİK YOLUNA DEVAM ETTİ.

QATAR B777’Sİ PİST IŞIKLARINA ÇARPTIKTAN SONRA 13 SAATLİK YOLUNA DEVAM ETTİ.

Qatar’a ait 777 tipi uçak pist ışıklarına çarptıktan sonra 13 saatlik uçuşuna devam etti

Qatar Airways’a ait 777-300ER tipi uçak, geçtiğimiz salı günü Miami-Doha seferini yaparken kalkış esnasında pist ışıklarına çarptı. Çarpma etkisiyle önemli hasar oluşan uçak 13 saat süren uçuşuna devam etti.
A7-BAC kuyruklu, QR-778 sefer sayılı uçak Miami’den Katar’a giderken 09 pistinden kalkıp 27 pistinin yaklaşma ışıklarına çarptı. Çarpma sonrasında kontrol kulesi ve uçak mürettebatı arasındaki rutin kalkış konuşmaları devam etti. Ancak uçak geri dönmeyerek yaklaşık 13 saat süren uçuşuna devam etti.

Pilotlar kalkış esansına duydukları gürültünün kapanan iniş takımlarından geldiklerini sandıklarını, olaydan ancak indikten sora haberdar olduklarını söylediler.

17 Eylül’de FAA yayınladığı raporda, uçağın kalkış esnasında pist ışıklarına çarpmasına ve orta bölümünde önemli hasar almasına rağmen uçuşa devam ettiğini doğrulayarak olayı bir kaza olarak resmi kayıtlarına geçirdiğini duyurdu.

Bir uzman konuyla ilgili olarak, “09 pisti 13.000 feet’lik bir uzunluğa sahip. Böyle uzun bir pistte bir uçağın pist sonunda havalanıp başka bir pistin yaklaşma ışıklarına çarpması şaşırtıcı. Pilotlar kalkış yapmadan önce kalkış için gerekli thrust ve performans değerlerini dikkatli bir şekilde hesaplarlar. Söz konusu olayda pilotlar yanlış ağırlık hesaplaması yapmış olabilir.

Ayrıca olay esnasında METAR bilgilerine göre önemli bir rüzgar ya da atmosferik durum yoktu. Olayı FAA’in kaza olarak nitelemesi ve uçağın uçuşuna devam etmiş olması olayın vahametini gösteriyor. Ayrıca pilotlar kovulma korkusuyla olaydan sonra uçuşa devam etmeyi seçmiş olabilirler” dedi.

Benzer bir olay da 2009 yılında Melbourne’de 407 sefer sayılı Emirates uçağında yaşanmıştı. Olayda, bazı yanlış hesaplar yüzünden uçak pistin kalkış esnasında sonundaki yapılara çarpmıştı.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.