Piste Kar Yağışı İçin Sensor Konuldu

Piste Kar Yağışı İçin Sensor Konuldu
Bozeman Yellowstone International Havalimanı’nda uçakların kış aylarında zamanında uçabilmesi için yeni teknoloji geliştirildi.

BOZEMAN / GALLATIN – Bozeman Yellowstone International Havalimanı’nda yoğun karlı kış aylarında uçakların zamanında gelip havaalanından ayrılmasına yardımcı olan yeni teknoloji geliştirildi. Stresli ve gecikmeli olan kış seyahatleri için Bozeman Havaalanı’nın asfalt zemininde yüzey koşullarını ölçmek ve tahmin etmek için pist sensörleri kuruldu.

UÇAĞI SORUNSUZ KALDIRMALI VE İNDİRMELİYİZ
Gallatin Havaalanı Otoritesi Ted Gates, havaalanı operasyonlarında uzman olduğunu belirterek şunları anlattı: “Bize toprakta ne kadar ısı depolandığını gösteriyor, donma derinliğini söylüyor. Yeryüzü sıcaklığı, rüzgar ve yağış gibi yüzey koşullarını ne olacağını tahmin etmek için kullanıyoruz.

Bu hava sensörleri mürettebatın uçağı sorunsuz şekilde yerden kaldırmalarına yardımcı oluyor. Bizim için önemli olan bu teknoloji için karar vermektir. Uçakların güvenle uçabilmesi için pistin üzerinde ne şekilde kullanabileçeğine yardımcı oluyor.”

GEÇEN KIŞ KULLANDIK
Ted Gates, yeni teknolojinin Bozeman gibi hızlı büyüyen bir havaalanı için gerekli olduğunu belirterek “Sabahın erken saatlerinde uçuşlar başlıyor. Daha sonra gece uçuşları geliyor. Kış aylarında pistte sıfır toleranslı bir kar yağışı oluyor. Teknoloji geçen kıştan önce uygulandı ve etkili olduğunu kanıtladı.” (TürkiyeTurizm)

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.