Pilotlukta Başarılı Kariyerin Habercisi – “Doğru Karar”

Pilotlukta Başarılı Kariyerin Habercisi – “Doğru Karar”

Pilotlukta Başarılı Kariyerin Habercisi – “Doğru Karar”

Değerli havacılık dostları. Öncelikle sizlere teşekkür ederek bu haftaki yazıma başlamak istiyorum. Zira geçen hafta sizlerin gösterdiği ilgi sayesinde yazım  6000’in üzerinde bir okuma sayısına ulaştı. Bu nedenle sizlere gönül dolusu teşekkürler. Bu rakam yazılarımı paylaşmak için ne kadar doğru bir yer seçtiğimin de ayrıca kanıtı. Bu nedenle Airline Haber ailesine de ayrıca teşekkürler .

Geçen haftaki yazıdan sonra  sizlerden gelen birçok elektronik postada  pilot okulları ile ilgili sorular ve nasıl bir seçim yapmanın doğru olacağı konusunda bir çok soru vardı. Bu nedenle bu hafta binlerce Euro vererek başlanan pilotluk yada kabin memurluğu serüveninde  başta  yapağınız doğru seçimin  kariyerinizi nasıl etkileyeceği üzerinde biraz fikir alışverişinde bulunmak istiyorum.

İş Garantisi Yalanı ;

Şu aralar daha az söylenen ancak pilotaj okullarının ilk açıldığı sırada sıklıkla başvurulan bu yalan yüzünden şu anda yüzlerce işsiz pilot adayı var. Dairesini satıp bu mesleğe başlayanlar, kredi alanlar, arsayı satanlar , birikimlerini okullara kaptıranlarla dolu ne yazık ki ortalık . İşin özeti aslında şu; Pilotlukta iş garantisi yoktur.

Hele hele ilk okul kaydı sırasında eğer size daha sağlık kontrolünden geçmeden , İngilizce yeterlilik dereceniz ölçülmeden bu söyleniyorsa hemen o okuldan çıkın. Bu hem pilotluk hem de kabin memurluğu için açılmış  okullar içinde geçerlidir.  

Olayın özünde havayolları ile uçuş okulları arasında yapılan bazı mutabakatlar ile havayollarının okullardan almayı düşündüğü belli bir pilot sayısı var. Örnek olarak THY, XXX adlı bir uçuş okuluna diyor ki ; bu seneki mezunlarından benim kriterlerimi karşıladığı ve benim son sınavlarım dan geçtiği takdirde 5 kişi alacağım.  Uçuş okuluda bunu kullanarak diyor ki ben THY’ye pilot yetiştiriyorum .

Sonra ne oluyor?

Okuluna göre 50.000-65.000 Euro arasında bir parayı borçlanarak yada o güne kadar yaptığınız birikimi vererek başladığınız bu hayal sonuçta sizi havayolunun seçmemesiyle ya da  size verilen yanlış bilgiler ile boşa gitmiş oluyor .

Bu nedenle ister pilotluk ister kabin memurluğu için bir okul ile anlaşmaya  gittiğinizde ilk dikkat edilmesi gereken kriter sizin bu mesleklere uygun olup olmadığınızın doğru olarak tespit etmeye çalışıp çalışmadıkları ve başlangıç kriterlerini  karşılayıp karşılamadığınızı sorgulamaları olmalıdır.

Uçuş Yeri ve Saatlerine Dikkat ;

Pilotaj okulu seçerken en dikkat edilmesi gerekenlerden biride eğitim meydanı ve  bu meydan etrafında bulunan çalışma bölgelerinin sayısıdır. Tabi ki meydanın bulunduğu yerin meteorolojik koşulları da  başka bir değişle yıllık uçuş günü sayısı eğitiminiz süresince yapacağınız uçuş sıklığını etkiler. Eğitim sırasında ne kadar sık uçma şansı bulursanız  çapraz kontrolleriniz, uçuş melekeniz , hissiyatınız o denli gelişir ve yerleşir. Tüm bu nedenlerden ötürü okulu seçerken bunları mutlaka sorgulamanız gerekmektedir.  Uçuş hattına geçtiğinizde 4- 5 saat yerde boş yere bekleme yapıp  45 dk 1 saat uçacaksanız bu yarardan çok zarar getirir.

Tehlikeli bir diğer nokta ise zaman zaman yapılan ancak yasak olan bir uygulamadır. 1 hoca eşliğinde bindirildiğiniz 4 kişilik bir uçakta  ne yazık ki bazı okullar zamanında 4 kişiye birden uçuş saati yazma yolunu seçmişlerdir . Unutmayın bu yasaktır. Eğer başınıza böyle bir şey gelirse bunu mutlaka raporlayın. Evet arkada uçmanın görsel olarak faydası olabilir ancak sizin pilotaj beceriniz ancak bir fiil uçtukça ve kumanda verdikçe gelişir.

Filo Yapısı ve Sayısı ;

Eğer bir ATPL lisansı sahibi olmak ve ileride havayollarında uçmak istiyorsanız eğitiminiz boyunca uçacağınız uçaklar , okulun sahip olduğu simulatörler ve diğer eğitim araçları buna yönelik olmalıdır. Multi Engine ve IR eğitimlerinizi nasıl bir uçakta yada simülatörde alacağınızı sorgulayın. Simülatör uçuşları da en az hat uçuşları kadar yararlıdır. Simülatör doğru kullanılır ve sizlere bolca çalışma imkanı verilirse eksikliklerinizi   giderme ve özellikle acil durumları bolca çalışma imkanı bulursunuz. Bunun için yine eğitim sırasında planlanmış simulatör saatleri dışında uygun olduğu müddetçe simülatörlerden yararlanma  olanağınızı sorgulayın.

Yurtdışından Lisans Alımı ;

Yurt içinde bu sıkıntıların yaşanması ve tabi başta maliyetlerin yüksek olması nedeniyle birçok pilot adayı öğrenci son zamanlarda yurt dışında eğitim arayışına girmiş durumda . Polonya, Macaristan, Ukrayna gibi ülkelerde çok daha düşük maliyetlere alınan ATPL lisansı ile  ABD’de bulunan ve FAA –EASA çift  lisans veren okullar sıkça şu günlerde tercih ediliyor. Eğer bu okulları da düşünürseniz yukarıda yazdığım kriterler aynen geçerli. Okulun yurt dışında olması her şeyin dört dörtlük olduğu anlamına gelmiyor. Yine sıkı sorgulamalı ve incelemelisiniz . Maliyet açısından dış ülkede konaklama, yaşam bedellerini hesaba iyice katıp ona göre kadar vermelisiniz.

Sonuç olarak;  Karar sizin kararınız olacak . Ancak alacağınız bu kadarın daha doğrusu yapacağınız seçimin tüm kariyerinizi etkileyecek bir durum olduğunu unutmayın. Çok reklam yapan yada ucuz olan size çok daha pahalıya patlayabilir..

En önemlisi ise pilotluk yada kabin memurluğunun  parası için değil öncelikle sevgiyle yapılması gereken meslek olduğunun bilincinde olmaktır.

Geri

Yapılan Yorum Sayısı (2)

 1. Doğruya doğru   - Tarih: 8 Mart 2016 - Saat 21:48   - Cevap Yazın

  Çok güzel faydalı bir yazı tuzaklara dikkat çekmişsiniz

  0

  0
 2. Anonim   - Tarih: 8 Mart 2016 - Saat 23:27   - Cevap Yazın

  Anadolu Üniversitesi harici yalan…

  0

  0