PIA uçak kazası ön raporu açıklandı

PIA uçak kazası ön raporu açıklandı

Pakistanlı kaza kırımcılar; ulusal taşıyıcının yaptığı PK-8303 sefer sayılı uçuşun düşme ile neticelenen kaza ile ilgili,kazanın oluşumu ile ilgili pilot hatasından mı yoksa teknik bir aksaklıktan dolayı mı  kaynaklandığını bulmaya çalışıyor ve her yeni gelen haber ile, olayın sebepleri hakkında yeni sorular ortaya çıkıyor.

97 kişinin öldüğü Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA) uçak kazası hakkındaki ön rapor, pilotun uçağı kullanımı sırasında, Kokpit mürettebatının hava trafik kontrolörlerine sıkıntılar hakkında bilgi vermemesini engelleyen şeyler hakkında ciddi sorular ortaya attı.

Ülkenin Sivil Havacılık Otoritesi (CAA) tarafından hazırlanan rapora göre; Airbus A-320’nin motorları, pilotun ilk iniş denemesinde piste üç kez sürtmesinden dolayı,sürtünmeye ve kıvılcımlara neden oldu.

Üçüncü başarısız iniş denemesinden sonra; pilot uçağı tekrar havaya kaldırdı. Bu da  çok garipti; çünkü yetkililerin, kokpitteki mürettebatın Jinnah Uluslararası Havaalanı’ndaki Hava Trafik Kontrolünü (ATC) iniş takımı ile ilgili herhangi bir sorun hakkında bilgilendirdiğine dair hiç bir şey yoktu.

Herhangi bir acil durumda uçaktaki otomatik acil durum sistemleri çalışmaya başladığından ve yüksek alarmlar ile uyarıları göz ardı etmek imkansız olduğundan; pilottan, ATC’ye bir şeylerin yanlış gittiğine dair herhangi bir belirti yok denmekte

Uçak; ilk başarısız iniş denemesinde pist zeminine sürtününce, motorun yağ deposu ile yakıt pompası hasar görmüş ve sızıntı yapmaya başlamış olabilir.   Ki bu da, pilotun uçağı güvenli hale getirmek için yapacağı işlemleri yapmasına mani olmuş olabilir

Pilot, ilk kez piste inemediğinde “kendi başına” bir karar aldı. Yetkili, ATC’nin iniş takımlarının konuşlanmadığı konusunda bu noktada ilk kez bilgilendirildiğini söyledi.

Raporda; “Pilot; hava trafik kontrolörü tarafından uçağı 3.000 feet yüksekliğe çıkması için yönlendirildi, ancak sadece 1.800’fte çıkabilmeyi başarabildi.  Trafik kontrolörleri pilota, 3.000 feet seviyesine çıkmayı hatırlattığında, kaptan pilot “ dan deniyoruz cevabı alındı

Uzmanlar, yönlendirilen yüksekliğe ulaşamamanın motorların yanıt vermemesinden kaynaklandığını belirtti. Daha sonra uçak aniden düşüşe geçti.

Müfettişler; uçağın karşılaştığı görünür sorunlara rağmen pilotun neden ATC’yi herhangi bir acil durum, arıza, motor arızası veya yangın konusunda bilgilendirmediğini belirlemeye çalışıyorlar.

ATC’nin , olay süresinceki davranışı da araştırılıyor.

Raporda; bu noktada, en ciddi olan şeyin, kokpitin içindeki uyarı sistemlerinin pilotları yaklaşan bir acil durum içinde uyarıp,uyaramadığı ile ilgili cevapların yanı sıra daha fazla soru olduğu belirtildi.

PIA CEO’su Arshad Malik, uçağın FDR ve CVR larının soruşturma ekibine teslim edildiğini söyledi.

Hava Kaza ve Soruşturma Kurulu Başkanı Hava komodoru Muhammad Usman Ghani başkanlığındaki ekibin, yaklaşık üç ay içinde tam bir rapor sunması bekleniyor.

PIA’nın mühendislik ve bakım departmanına göre, uçağın en son bakım kontrolü bu yıl 21 Mart’ta yapılmıştı ve uçak kazadan bir gün önce Muscat’tan Lahore’a uçmuştu.

Halen devam eden COVID-19 salgını sırasında Pakistan hükümeti, 16 Mayıs’tan itibaren İslamabad, Karaçi, Lahor, Peşaver ve Quetta gibi beş büyük havaalanından sınırlı olarak iç hat uçuş operasyonlarına izin vermişti.

PIA; Bu kaza sonrasında bütün iç operasyonlarına şimdilik son verdi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Koray
1 ay önce

Burda bir on rapor metni yok. Keza -mis, -mus, olabilir seklinde sadece yorum icerikli sacma sapan bir yazi var. Lutfen nihai rapor aciklanmadan yorum yapmayin.

Koray
1 ay önce
Reply to  Koray

Tamam