PIA, kaza ve korona virüsü salgınını takiben iflasa yakın

PIA, kaza ve korona virüsü salgınını takiben iflasa yakın

 

Mayıs ayında 97 kişinin hayatını kaybettiği Pakistan Hava Yolları (PIA) kazası, Asya’da halka açık herhangi bir taşıyıcıdan daha fazla zarara uğrayan şirket için yeni bir ”diriliş” planının ortaya konulmasına sebep oldu.

PIA olarak bilinen ve devlet tarafından işletilen havayolu; son sekiz yıl içerisindeki ilk brüt karını yayınlamış, korona virüsü salgını yüzünden ülke çapında iki aylık bir uçuş yasağından sonra sonra tekrar uçmaya başlamıştı. Ayrıca, hükumete ‘yeniden canlanma’ planları da sunuyordu. Ancak, Karaçi’deki bir yerleşim bölgesine düşen Airbus SE A320 jetin kazası, şirketin yaşayabilirliği ile ilgili olan tartışmaları yeniden canlandırdı.

Havayolundaki rahatsızlık; sık sık işgücü çatışmasından, liderlikteki sık değişikliklerden ve de bürokrasiden kaynaklanıyor. Aviation Safety Network’ten alınan verilere göre; bu, son olarak on buçuk yıl önce net bir gelir bildiren ve varlığının 54 yılında da, güvenlikle ilgili pekçok sıkıntıya  maruz kalan taşıyıcının sıkıntılarına katkıda bulundu.

İslamabad merkezli düşünce kuruluşu Tabadlab’ın kıdemli üyesi Mosharraf Zaidi’ye göre; genel olarak PIA ve Pakistan’ın havacılık sektörü, genelde ya bürokratlar , ya askeri subaylar ya da ikisinin bir kombinasyonu tarafından yönetiliyor. Zaidi; bunun, uçak kazalarının sadece en uç noktada bir tezahürü olduğu ve oldukça da bürokratik ve hesaplanamaz olan bir sisteme yol açtığını söyledi.

PIA, geçen yıl itibariyle 3 milyar dolarlık bir mali kayıp yaşamış ve bu durum da, rakiplerine karşı mücadele verebilme yeteneğine zarar vermişti.. Emirates Airline ve Etihad Airways gibi Orta Doğu kökenli şirketlerin yanı sıra; yorgun ve bitap düşmüş PIA, aynı zamanda Airblue, SereneAir ve AirSial gibi şirketlere karşı yerel pazarda bir rekabetle karşılaşıyor ve bu süreçte de pazar payını kaybediyor.

Bu yıl neredeyse yüzde 37 oranında bir değer kaybı yaşayan PIA hisseleri, dün % 1.7 oranında bir değer kaybı daha yaşadı. Havayolunun piyasa değeri, 136 milyon ABD dolarına kadar geriledi.

Bloomberg News analizine göre; Manhattan’daki ikonik Roosevelt Hotel’in sahibi olan PIA, dünyanın iflas etmesi en muhtemel havayolu şirketleri arasında.

Havayolu yetkilileri; Mart ayında, mali kayıpların ve borçların, şirketin tek başına baş edebileceğinden daha fazla artmasından dolayı hükümete birden fazla kurtarma seçeneği için teklif sundu. Havayolu; devlete bir miktar borç aktarmayı, bir borç-öz sermaye takası gerçekleştirmeyi veya uzun vadeli bir tahvil ihraç etmeyi teklif etti.

PIA; şu anda varlıklarının değerinin altı katından fazla miktarda (2 milyar ABD doları) bir borca sahip . Havayolu, vergi mükelleflerinin finanse edeceği bir kurtarma pakedi olmadan daha fazla ayakta kalamaz.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Yabancı sevici thy
25 gün önce

Buyursunlar THY ye, severiz pakistanli, Hintli , türk olmayan herkes gelsin. Korkmasin kardaslarimiz THY de hepsine yer acariz, gerekirse kendi işimizi veririz, onları almak icin adam cikarmaya başlar yarın Te Ha Ye