Pegasus uçağının karakutusu çözüldü

Pegasus uçağının karakutusu çözüldü

 

Sabiha Gökçen Havalimanı’na inerken savrulup parçalanan Pegasus Havayolları’na ait uçağın karakutusu çözüldü. İşte üç kişinin ölümüne yol açan kazaya sebep olan hatalar zinciri…

5 Şubat’ta İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na inerken pistten çıkan uçağın savrularak parçalanması sonrası üç kişinin öldüğü kazayla ilgili yeni gelişme… Pegasus Havayolları ait uçağının karakutularındaki kayıtlar Alman Havacılık Kaza Soruşturma Bürosu’nda Amerikalı yetkililerin nezaretinde deşifre edildi.

Deşifre edilen konuşmalardan; olumsuz meteorolojik şartlardan, kule ve pist bakım hatalarına kadar bir dizi ihmal çıktı. Kayıtlara göre kazada pilot hatasının düşük seviyelerde olduğunun saptandığı öğrenildi. İşte kazaya sebep olan hatalar zinciri:

İNİŞTEN ÖNCE YILDIRIM DÜŞMÜŞ

1- Olumsuz hava şartları nedeniyle Pegasus’un kaza yapan uçağına inişinden hemen önce yıldırım düştü. Yıldırımlara karşı donanımlı olan uçaklar bundan etkilenmiyor ancak her iki pilot da prosedür gereği konsantrasyonlarını yıldırımın uçağın aletlerine bir etkisi olup olmadığına odakladı.

HOLLANDALI PİLOT ANONSU ANLAMADI

2- Uçağı kaptan pilot kullanırken ikinci pilot ise iletişim ve aletlerin takibi görevine odaklanmıştı. Kule daha önceki iki uçağın pisti pas geçtiğini söyledi. Ancak bu uyarısını havacılık terminolojisine göre İngilizce yerine Türkçe yaptı. Kaptan “Anladım diye cevap verdi ancak iletişimden sorumlu Hollandalı ikinci pilot anonsu anlamadığı ve inişe saniyeler kaldığı için kokpitte koordinasyon bozuldu.

3- Bu sırada bir başka uçak, kaza yapan uçaktan hemen önce aynı arka rüzgarla kalkış yaptı. Bu da pilotlara her şeyin normal akışı içerisinde olduğu hissini yarattı.

PAS GEÇME LİMİTİ 28 KİLOMETREYDİ

5- Pistin uzunluğu 3 bin metre. Uçak, sanılanın aksine pistin ortalarına veya sonuna doğru sert olarak değil, normal bir mesafe olan pistin 705’inci metresine indi.

6- Pilotlar uçak indiği anda normal frenleme yapmaya başladı. Uçağın sürati saatte 98 km sürate kadar düşmesine rağmen o anda aniden arka taraftan gelen rüzgarın sürati saatte 51 km’ye çıktı. Bu itiş sürati arttırdı.

“TELEFONLARINIZI KULLANABİLİRSİNİZ” ANONSU

7- Pilotlar yine de duracaklarından emin oldukları için sert frenlemeden vazgeçerek ıslak zeminde kaymamak için kendi aralarında konuşarak pistin ortasındaki değil sonundaki çıkıştan dönmeye karar verdi. Bu sırada kabin içerisinde her şey normal olup uçak yavaşladığı için hostesler “Telefonlarınızı kullanabilirsiniz” anonsu yaptı.

8- Pilotlar sıklıkla kullanılmayan pistin sonundaki dönüşe doğru geldiklerinde iyice yavaşlamak için tekrar fren yaptı. Ancak muhtemelen uçak, pist üzerinde bulunan daha önceki yüzlerce iniş kalkışla oluşan lastik izlerinin üstüne inince kaymaya başladı ve hız hiç kesilmedi.

9- Sorun tam olarak bu anda başladı ve pilotlar bir anormallik olduğunu bu sırada anladı.

11- Pistin sonunda “stop way” adı verilen bu gibi durumlarda uçağı hasar almadan durduracak yumuşak toprak zeminli saha yerine dik eğim bulunması nedeniyle uçak aşağıya yuvarlandı.

12- Dik zeminin kaymaması için yapılan istinat duvarı uçağın parçalanmasına ve hasarın artmasına neden oldu. Ancak yetkililer bu durumun aynı zamanda uçağın motorlarının koparak gövdeden ayrılmasına neden olduğu ve böylece uçakta yangın çıkmadığı görüşünde de birleşiyorlar.

PİST VE HAVA TRAFİK KONTROLÖRLERİ ARAŞTIRILACAK

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bağlı Kaza İnceleme ve Araştırma Kurumu (KAİK) yetkilileri tüm bu bilgiler ışığında, başta pistin en son ne zaman temizlendiği olmak üzere hava trafik kontrolörleri dahil araştırmayı daha geniş bir perspektife yaymaya hazırlandığı öğrenildi.

Olayın hemen ardından uçağın sert inişi sonrası kazanın oluştuğuna yönelik açıklama ve yorumlar nedeniyle gözler neredeyse tamamen pilotlara çevrilmişti. Ancak gerek uçağın rüzgar limitlerinde inmesi gerek ise pistin ilk bölümüne teker koyması ve hatta uçağın neredeyse durma aşamasına gelmesine rağmen son metrelerde hızını hiç kesemeyerek kaymasının, inceleme heyetinin diğer risk faktörlerine de odaklanmasına neden olduğu bildirildi.

KAİK heyetinin karakutu kayıtlarını almasıyla birlikte incelemeyi bu detaylar ışığında bu hafta başlatması bekleniyor. Kara kutuları Almanya’da uçağın üreticisi Boeing yetkilileri, Amerikan Havacılık Dairesi (FAA) yetkilileri, Amerikan Ulaşım Güvenlik Dairesi (NTSB) yetkilileri deşifre ederken KAİK yetkililerinin de gözlemci olarak bu gruba eşlik ettiği öğrenildi. (sözcü)

ÖNEMLİ NOT/ Haber alıntıdır. SHGM Genel müdürlüğü FDR kayıtlarının henüz gelmediğini söylemekte. Bilginize…

Geri

15
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Eeeeer hani pilotajdı

Evet türkiye gerçeği işledi suç pilotajda değil tesisi işleten yani işletemeyen kurumlara patladı, pegasus dhmi ye dava açsın hava alanı işletmecisine dava açsın kırılan uçağın ve prestij kaybının tazminatını alsın. Yeni havalimanı işledin diye bilerek bakımı onarımı aksatılan ikinci pisti yapılmayan havalimanı bürokrasi yüzünden can aldı, türkiye gerçeği işlemeye devam eder sorumlusu olanlar işin içinden sıyrılır, yandaşlar ya mahkemeye hiç çıkmaz ya da yandaş mahkemelerde aklanır.

Pilot

Zart zurt konuşan herkese kapak olsun bu.

Psiko

İyi ki, bu site var, sayesinde kaliteli, seviyeli fikir tartışmalarını okuyabiliyoruz, bilgimizi tazeliyoruz, aklımıza gelmeyenleri öğreniyoruz. Simulatör hocalarının tutum ve davranışları dikkat çekici ve önemli. Maksat pilotu madara etmek değil, onu eğitmek olmalı. Hocalık yapacak adam egosunun tatmini peşinde koşmamalı. Yorumlarda birbirimize iğne batırmak yerine düşüncelerimizi yazıya dökerken, seviyeyi yüksek tutacak faydalı söyemler seçilmeli. Bu siteyi sadece havacılar değil, her meslekten insanın takip edip bir şeyler öğrenmeye çalıştığını da unutmayalım. Lütfen yorum seviyemizi yukarıda tutalım.

first officer

eee hani haber kanallari, hani havacilik uzmani spikerler neredeler? Pilotlari yargilayanlar 2. pistin malum acilmama sebeplerine sebep olanlari da hem de ellerinde kanit varken yargilayabilecek mi ??????

Captain

705 metre normal bir mesafe mi ?

Okan

Murphy amcamız ve isviçre peyniri yine iş başında demek ki

mafaky

Yukarıda “Sözcü”den alıntılanan haber aslında daha öncesinde (dün) Milliyet’te çıktı. Bana göre fabrikasyon bir haberdir ve hiç inandırıcılığı yok. Siz hiç uçak hızlarını (en azından sadece) km/saat ile veren bir rapor gördünüz mü sivil havacılıkta? Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da bu haberi yalanlamış durumda! Böylece, Milliyet’te yayınlanan haber ve bilgilerin FABRİKASYON olduğu da DEVLET ELİYLE teyidlenmiş oldu. Bu haberin altındaki yorumların bazılarında yer alan ifadeleri kullananlar da artık körü körüne birtakım şeyleri koruma gayretinde bulunmasınlar. Yayınlanacaksa (veya bir şekilde sızdırılacaksa…) ön kaza kırım raporunu beklesinler… Bu tür fabrikasyon haberleri bilerek ya da bilmeyerek (mal bulmuş Mağribi hesabıyla) yayınlayan ve bu… Devamını oku »

İki yılda üç ucak

Daha bakanlık 1 ay sürecek diyor deneyimli Pilotlar zaten ne olduğunu biliyor fazla söze gerek yok . o piste inmek zaten sıkıntılı saw pisti 8 yıldır aynı .06 pist başındaki çukur yıllardır tam olarak düzeltilemedi tarlaya iniş yapar gibi iniş yaptığımızı hepiniz biliyorsunuz .Daha bir ay önce başka bir uçağımız pistten çıktı hava durumu zaten malum.Kule diğer uçakların pas geçtiğini belirtiyor inişe devam ediliyor İkinci pilotun hiçbir şeyden haberi yok anlamamış bile. Meşhur CRM yalan olmuş. Zaten ifadesinde bunuda belirtiyor olmaz böyle yapmayın. Benim sisteme isyanım .Pegasusta Yanlış giden birşeyler var anlayan anladı en acısı olan üç cana oldu .

İki yılda üç ucak

Kpt arkadaşım 5 gün öncede dusseldorf uçağı için yapılan haber için söyledim yanarlı dönerli iniyoruz diye sürekli yeni bir senaryo orada park pozisyonuna girerken duman ve alev görülmüş olayların hepsini biliyorum .Sabihada uçağın nereye teker koyduğunuda biliyorum.Pist kaygandı falan! ne yapacağız yağmur yağınca inmeyecekmiyiz senaryoları birbirine karıştırmış durumda haberciler ona kalırsa saw da ön iniş takımıda içeri girmişti sen imayı anlamamışsın haberler yanlış bakanlık henüz açıklama yapmadı itibar etmeyin diyorlar 1 ay sonra açıklanacak Diğer konuda fikrimi beyan etmem seni neden rahatsız etti anlamıyorum .Kaç yıllık pilotsun bilmiyorum ama üslubuna bakılırsa baya kıdemlisin

İki yılda üç ucak

Güzel senaryo .(Rüzgar limit içiymiş pist kayganmış inişte çıkan alevlerde çok normal genelde öyle ineriz yanarlı dönerli )Madem öyle Bu pilot arkadaş göreve devam ederse simülatörde pistin hangi bölümüne inilmesi gerektiğini gösterin.Her 6 ay 8 saat simülatör eğitimi var.Değerli hocalarımız aynı anda birbirinden alakasız 10 arıza verip pilotları aptallaştırıp onları azarlayarak egolarınızı tatmin edeceğinize her uçuşta başımıza gelebilecek olan ,hamleli rüzgar iniş tekniklerini,pas geçme usullerini çalıştırın.Antreman yaptırın .Çoğu pilotun eli ayağı birbirine dolaşıyor.Bu arada Türk pilotlarına değer vermeyip yabancı pilot alırsanız ne birbirlerini ne kuleyi anlamazlar.Çok sayın yöneticiler daha fazla kar payı almak için yakıt konusunda pilotları yarıştırıp strese sokmayın… Devamını oku »

Kpt.

Havacılık tanrısı buyurdu.

Deepblue

Yangın nerde çıkmış. Bir tarafınızdan element uydurmayın. Bir de ahkam kesen kaza kırımcılar vardı dimi Sefa Bey

ne alevi bro

ancak kuyruk acısı böyle yorum yazdırır insana

Kpt.

Yanarlı dönerli dediğin şey taksi farı olmasın?
Biliyorsan konuş, ibret alsınlar; bilmiyorsan sus adam sansınlar.