Pegasus hisse senedi yorumu ve analizi

Pegasus hisse senedi yorumu ve analizi

Pegasus PGSUS hisse senedi yorumu ve analizi. Ak Yatırım, Pegasus için 60,00 TL hedef fiyatını ve ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ tavsiyesini korudu. Analizde ‘Beklentinin gerisinde kalan net kar nedeniyle sonuçlara ilk tepkinin olumsuz olabileceğini, ancak başarılı nakit ve maliyet yönetimi göz önünde bulundurulduğunda, baskının sınırlı ve kısa süreli kalmasını bekliyoruz’ denildi.

Konu ile ilgili raporda şu değerlendirme yapıldı:

“Pegasus Hava Taşımacılığı’nın (Pegasus) geçtiğimiz yılın aynı döneminde 324 milyon TL olan net karı, 2Ç20’de Covid-19’un yarattığı olumsuzluklar nedeniyle 927 milyon TL net zarar olarak gerçekleşti.

Tahminlerin üzerinde gelen vergi gideri ve türev araçlar zararları nedeniyle 2Ç20 net zararı bizim ve konsensüs net zarar beklentisi olan 779 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti. Operasyonel performans ise maliyet tarafında alınan önlemlerin beklentileri aşması sayesinde endişe edildiği kadar zayıf olmadı. 2Ç20’de 119 milyon TL eksi FAVÖK yaratan Pegasus, bizim eksi 256 milyon TL olan ve piyasa tahmini olan eksi 266 milyon TL’den daha iyimser bir seviyede çeyreği tamamladı.

Şirket, yılın geri kalanı için belirsizliklerin sürdüğünü belirterek 2020 için yeni bir beklenti açıklamadı. Ancak, Haziran ayında başlayan ve Temmuz’da hız kazanan toparlanma döneminin iç hatlarda hızlı bir şekilde devam ettiğini, yurt dışında ise uçuş önlemlerinin devam etmesi nedeniyle daha yavaş bir seyir izlediğini belirtti. Maliyet ve likidite önlemlerinin devam ettiği 3Ç20’de, operasyonel toparlanma ile birlikte çeyreklik bazda belirgin bir finansal iyileşme bekliyoruz.

Yine de belirsizliklerin seviyesini göz önünde bulundurarak, Pegasus’un da dahil olduğu havacılık hisseleri için temkinli görüşümüzü koruyoruz. Şu an için Pegasus için 60.00 TL/hisse olan hedef fiyatımızı ve ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ tavsiyemizi koruyoruz.

Beklentinin gerisinde kalan net kar nedeniyle sonuçlara ilk tepkinin olumsuz olabileceğini, ancak başarılı nakit ve maliyet yönetimi göz önünde bulundurulduğunda, baskının sınırlı ve kısa süreli kalmasını bekliyoruz.” (borsamatik)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör