Pegasus 5 işçiyi ‘ahlaksız’ suçlamasıyla işten çıkardı

Pegasus 5 işçiyi ‘ahlaksız’ suçlamasıyla işten çıkardı

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Pegasus yer hizmetleri çalışanı olan 2’si sendikalı 5 işçi işten çıkarıldı. İş akitlerinin feshedildiğini arkadaşları tarafından öğrenen işçiler, fesih görüşmesinden bile kaçan Pegasus yönetiminin tazminatı da vermeyeceğini iletmesi üzerine Hava-İş Sendikası ile birlikte dava açma kararı aldı.

ANLAŞILMAZ ‘PERFORMANS’ POLİTİKASI

Çalışanlarına her yıl performans değerlendirmesi yapan şirket sendikalı olan 2 işçinin performansını Şubat ayında düşük gösterdiği ve herhangi bir eğitime sokmadan çalıştırmaya devam ederek, diğer çalışanlara yapılan zammı bu işçilere uygulamadığı öğrenildi.

PEGASUS ŞİRKETİNE İHTAR

İleri Haber’e konuşan işten çıkarılan işçilerden Cantekin Evren, bugün kendisi ve işten çıkarılan bir diğer arkadaşına ihtar geldiğini söyledi. Şirket tarafından muhatapsız bir şekilde ihtarla işten çıkarılmalarından yakınan Evren, kendilerinin de Pegasus yönetimine durumdan rencide olduklarını belirten ve hatalarının düzeltilmesi konusunda uyarıda bulunan bir ihtar çekeceklerini kaydetti.

“BU SUÇLAMAYLA İŞSİZLİK MAAŞI ALMAMIZIN DA ÖNÜNÜ KESTİLER”

Pegasus yönetiminin İş Hukuku’nun 25/ 2 maddesinde yer alan ‘ahlaksızlık’, ‘hırsızlık’, ‘taciz’ gibi kötü niyet içeren suçlamalarda bulunduğunu belirten Evren şirketin bu suçlamayla neyi amaçladığını ise şöyle anlatıyor: “Buna dayandırıyorlar. Ve bu konuda işsizlik maaşının da önünü kestikleri için de biz tamamen mağdur oluyoruz. İşsizlik maaşı da alamıyoruz. Başvuracağımız işlere de engel teşkil ediyor.”

PEGASUS DAYANIŞMAYI DA YASAKLADI

2 yıl önce büyük reklam panolarında 100 uçak daha satın aldığının reklamını yaygın bir şekilde yapan Pegasus’un, 40 adet uçak siparişi daha verdiği biliniyor.

Şirketin, Facebook’ta işten atılmalarla ilgili paylaşım yapan, mağdur işçilere destek mesajı, beğenisi yapan çalışanlarına da tehditkar dille baskı uyguladığı öğrenildi.

İleri Haber

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

49 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Kobra
3 yıl önce

Pegasus bahanelerin arkasına sığınma işçi kıyımını aklından bile geçirme,işçi kardeşim yalniz değilsin.Pegasus yönetimini kınıyorum.

İşar kör
3 yıl önce
Reply to  Kobra

Bizler her zaman hava iş’in yanındayız sonuna kadarda destekcisiyiz

Çarşi mehmet
3 yıl önce
Reply to  Kobra

Pegasus yonetimini kiniyorum.isci kardeslerimiz yanliz diyildir..

Anonim
2 yıl önce

Sirket disindan birisiyim ne kadar igrenc bir sirketsiniz sayın pegasus:) avukat in yazıklarina kadar okudum sozde avukat hepiniz midemi bulandırdınız pazar pazar havacilik sektorunde olduguma utandim personeliniz dahil üst sozde yonetiminiz.. Yazık hepinize

Mevlüt
3 yıl önce

Yapılan kıyımı kınıyorum….
Emekk mucadelesini onurlu bir sekilde yapan isci kardesimin anayasal hakkinin elinden alinmasi bir suctur.
Birakinda insanlarin evlerinde sicak bir tas aslari kaynasin.

Ahıskalı
3 yıl önce

Her kim olursa olsun sendikalı oldu diye işten çıkartılması doğru değil bırakında emeğini satan insanları evine nafakalarını götürsünler

hlykcaaga
3 yıl önce

Türk Metal Sendikası üyesi olarak sendikalaşmaya karşı yapılan her eylemi kınıyorum.

Osman
3 yıl önce

İscinin en dogal hakki olan sendikalasmadan mahrum birakilmasini kiniyorum.

atilla
3 yıl önce

Ekmek mücadelesi veren emekçi kardeşlerimizin hakkını araması anayasal bir haktır koskocaman pegasus şirketine yakışmıyor

hakkı
3 yıl önce

Türk Metal Sendikası üyesi olarak sendikalaşmaya karşı yapılan her eylemi kınıyorum

Cem
3 yıl önce

Hava is sendikası bizler türk metal sendikasindaki emekciler olarak her zaman yaninizdayiz.Hakkınızı aramak sizin doğal hakkınız vazgecmeyin

Ramazan Topçuoğlu
3 yıl önce

Emeğin ve alın terinin karşılığı bu olamaz Unutmayın ki işçi emekçi yoksa patronda olmaz
Sabancı grubuna ve Pegasus yönetimine YAKIŞMADI!!!!