Pakistan uçak kazasının düşme anı kamerada

Pakistan uçak kazasının düşme anı kamerada

Lahor’dan Karaçi’ye giden Pakistan Uluslararası Havayolları uçağı yerleşim bölgesine düştü. Havayolu firması sözcüsü uçakta 99 yolcu ve 8 mürettebat olduğunu söyledi, Sivil Havacılık Kurumu ise bu sayıyı toplam 98 olarak düzeltti. Karaçi Belediye Başkanı uçaktakilerin tamamının hayatını kaybettiğini, yine de kesin açıklama beklediklerini belirtti.

Pakistan Uluslararası Havayolları’na (PIA) ait ve Lahor- Karaçi seferi yapan Airbus 320 serisi yolcu uçağı Jinnah Uluslararası Havaalanı’na inmeye çalışırken, ülkenin en büyük şehri olan 20 milyon nüfuslu Karaçi yakınlarında yerleşim bölgesinin üzerine düştü.

PIA Sözcüsü Abdul Sattar PK-8303 sefer sayılı uçakta 99 yolcu ve 8 mürettebat olduğunu söyledi. Sivil Havacılık Kurumu ise olaydan saatler sonra sayıları düzeltti ve uçakta 91 yolcu ve 7 mürettebat olmak üzere toplamda 98 kişi olduğu bilgisini paylaştı.

AP ajansının aktardığına göre Karaçi Belediye Başkanı Wasim Ahtar, uçaktakilerin tamamının hayatını kaybettiğini, en az 5-6 evin yerle bir olduğunu, enkaz altında kalıp ölen kimse olup olmadığının ise henüz belli olmadığını açıkladı. Reuters ajansına da konuşan Ahtar ölü sayısıyla ilgili resmi doğrulama beklediklerini de ekledi. Adını vermek istemeyen bazı yetkililer de en az 2 kişinin kurtulmuş olabileceğini kaydetti.

Öte yandan firmanın CEO’su da her iki pistin de iniş için hazır olduğunu, bu anlamda teknik bir aksaklık yaşanmadığını belirtti.

Uçağın yolcu listesinin de paylaşılmasıyla düşen uçakta, Pakistanlı ünlü model Zara Abid’in de olduğu ortaya çıktı.

Bu arada pilotun acil durum çağrısında uçağın 2 motorunun da çalışmadığını söylediği duyuluyor.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

11 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
ilker
3 ay önce

Alçak irtifa ve düşük hızda motorların durmasını telafi edip bir yerlere inebilmek zor. Hangi irtifada ve alana ne kadar mesafede durduğunu bilmiyoruz. Piste erişemeyeceğini hesaplayabilseydi denize inmeyi deneyebilirdi ama son yaklaşmada motorlar durduysa yapacak fazla bir şey yoktur.Kuş sürüsüne çarpma,yakıt bitmesi,yanardağ külü serpintisi dışında iki motoru birden durduracak bir şey pek duymadık daha önce.

Balık keyfi
3 ay önce

Yüzde 99.9999 ne kadar 9 varsa koy teknisyen hatası diye kapatılacak ama işin aslı şöyle uzun süredir yatan uçak baktım gitti sorun yok uçtu diyemezsin yakıt tankında ne var ne yok beklemeden kaynaklı nerede ne sorun çıktı bilmek imkansız her zaman söylerim yatan uçak riskli ucakdir bu yüzden önümüzdeki günlerde de böyle vakalar gorecez ve bir servis bülten ve AD yayinlayacaklardir Sefa abi senin görüşün ne bu konu hakkında

Cpt
3 ay önce

Yazık olmuş. Bakalım hata kimde

mafaky
3 ay önce

Kurtulduğu kesinleşen yolcu 1C’de (business) oturuyormuş. Ancak dış medyada 24A’da oturan bir diğer yolcunun da kurtulduğu haberleri var. Uçakta toplam kaç kişinin olduğu konusunda çelişen bilgiler de var. İlk haber 99 yolcu+8 mürettebat idi. Sonradan bu 98’e (91+7) indirgenmiş. Ancak PIA’nin yayınladığı yolcu listesi 85 kişi. Bir 320’de Mürettebatın rutin uçuşta 7/8 kişi olması da mantıksız: 6 olması makul. Ama uçakta pas uçan PIA personeli ve kucakta seyahat eden infant’lar da varsa, durum değişir. Eskiden biz THY için “Tehirli Hava Yolları” esprisini yapardık. İngilizce’nin 2. hakim dil olduğu Pakistan’da da PIA için “Please Inform Allah” yakıştırması varmış. Bu kazanın mürettabatı… Devamını oku »

Yunus Şen
3 ay önce

Video da görünen pilot hatası yok gibi pilot burnu kaldirarak uçağı yeterince yumuşak çarpışmaya hazırlamış fakat bulunduğu alan yaşam alanı olması tamamiyle şanssız bi durum yazık olmuş

Kpt
3 ay önce
Cevapla  Yunus Şen

Aferin anlamışsın

meraklı
3 ay önce

İki motor nasıl durmuş olabilir? Yakıt falan mı bitti acaba

Xyz
3 ay önce
Cevapla  meraklı

Yakıt bitse bu kadar büyük patlama ve yangın olmazdı bence

Ziyaretci
3 ay önce

Kaza geliyorum demez. İki motorda dursa bir şekilde inebilmeliydi

Kpt
3 ay önce
Cevapla  Ziyaretci

Aferin uzman.

Genç
3 ay önce
Cevapla  Ziyaretci

Ama inememis.