ÖZEL JET PİLOTUNDAN 11 İTİRAF

ÖZEL JET PİLOTUNDAN 11 İTİRAF

İsminin açıklanmasını istemeyen pilottan gökyüzünde yaşanan aşklardan pilot eğitimlerinin iç yüzüne kadar 11 itiraf…

 1-Neden pilot olmak istediniz?

Uçmaya karşı hep bir tutkum vardı. Uçmak gibisi yok! Uyuşturucu gibi, başka hiçbir yerde bulunamayacak bir tür özgürlük. İnsanın ofisinin 40 bin feet’te olması gibi bir şey..

2-Pilotların çok şaşalı bir hayat sürdüklerini düşünürüz hep. Doğru mu?

Hem evet hem hayır. Özel jet pilotu olmanın kendine göre avantajları var tabii. Dünyadaki en güzel yerleri görürsünüz; Nice, Corsica ve Sardinia’daki barlarda ve restoranlarda takılır, beş yıldızlı otellerde kalırsınız ve hayal edemeyeceğiniz kadar güzel yerler görürsünüz.

Fakat kötü yanları da var; zamanımın çoğunu evden uzakta harcıyorum, ailemi göremiyorum. Evde sosyal hayatı devam ettirmek çok zor. Ve çok erken kalkmak, geç gelmek ve farklı saat dilimleri arasında uçmak gibi bir çok zor yanı da var. Sonuç olarak % 70 iyi, % 30 yorucu denebilir.

3-Pilotlar dikkat çekmek için üniformalarını iş dışında da giyerler mi?

Hayır. Bence üniformayı iş dışında giymek işi yakışık alan bir durum değil ve giyeni de pek göremezsiniz zaten. Bazen etkilenen hanımları görüyorum ama genellikle üniformayı sadece uçmak için kullanıyoruz. Yani gerçek anlamıyla “uçmak”tan bahsediyorum. Benimki el yapımı ve 3000 sterlin değerinde, fakat buna rağmen bayanları bana çekmede yardımcı olmuyor!

4-Pilotların kabin ekibindeki kızlarla “takıldıkları” doğru mu?

Evet. Birlikte çok zaman geçiriyoruz ve uzun ya da kısa, ekipler arasında bir takım ilişkilerin oluştuğu doğrudur. Özellikle de kaptanla uçuş ekibi arasında!

5-Pilotlar uçmadıkları zamanlarda nerede takılırlar? Ve bir pilotla tanışmak için en uygun yer neresidir?

Herhangi bir şehirdeki yerel restoranlar benim favori mekanım olabilir. Mesela Fransa’da hep gittiğim ve artık bana ismimle hitap ettikleri şirin bir balık lokantası var. Bu kadar çok uçan bir insan olarak bir kaç güler yüz tarafından karşılanmak benim için çok önemli. Eğer bir pilotla tanışmak istiyorsanız, Hong Kong’daki Carnegies’i deneyin derim.

6-Pilot olmanın en kötü yanı nedir?

Bence dünyadaki en güzel meslektir. Fakat kötü yanı, evden, aileden ve arkadaşlarından uzak olman. Ayrıca yoğun bir döneme denk gelince kötü otellerde kalıyoruz. Başka bir deyişle her zaman “beş yıldızlı” değil!

7-Hiç ünlü birini uçurdunuz mu? Uçurdunuzsa bir anınız var mı?

Özel jet pilotu olarak, Sophia Lauren’den Paul McCartney’e kadar yüzlerce ünlüyü uçurdum. Korkarım ben biraz mahremiyete önem verdiğim için pek birşey anlatmayacağım ama şu kadarını söyleyeyim, gerçekten renkli bir hayatları var!

8-Bazı pilotların içkili olarak uçtukları doğru mudur?

Elbetteki hayır. Asla. İnsanların hayatlarının sorumluluğunu taşıyoruz. Bu yüzden mesleğimizi çok ciddiye alıyoruz. Benim meslek hayatımda böyle bir pilotla hiç karşılaşmadım.

9-Birinci ve ikinci pilotların aynı yemeği yemedikleri doğru mudur?

Evet doğrudur. Bu yazılı bir kural değil ancak çok çeşitli yerlere uçuyoruz ve yediğimiz herhangi bir şey karın ağrısına neden olabilir. Bu yüzden uçmadan önce restoranda bile pilotlar aynı yemeği sipariş etmezler.

10-Yolcu olarak uçarken sizi en çok rahatsız eden şey nedir?

Uçak yanaşmadan ayağa kalkan ve rezerve bir koltuğu olduğunu bildiği halde uçağa binmek için erkenden kuyruğa giren yolcular! Ve uçağa büyük el bagajı almaya çalışıp ekiple tartışan ve diğer yolcuların önünü kapatan yolcular. Ve ekibe kaba davranan ve durduk yerde özel muamele isteyen yolcular.

11-Nasıl özel jet pilotu olunuyor? Ve pilot olmak isteyenlere önerileriniz nelerdir?

Gerçekten ciddi olarak istiyor olmanız gerekir çünkü bütün o yüksek masraflara ve harcanan zamana rağmen sonunda bir iş bulma garantiniz yok.

Masrafları karşılamak için arabanızı evinizi satmanız, yüklü miktarlarda kredi çekmeniz gerekebilir. Sadece eğitim için ortalama olarak 100 bin sterlin gibi bir para gerekmekte. Lisans almak için de 80 bin sterlinlik bir harcama gerekiyor. Sonra mülakat ücretleri var ve tip eğitimi için de 35 bin kadar harcamanız gerekecektir. Pilotlar ayrıca kendi üniformalarını da kendileri alırlar.

Yeni pilotlar belli bir uçakta 40-50 uçuş gerçekleştirdikten sonra first officer olarak uçmaya hak kazanıyorlar.

Eğitim son derece zor ve herkes pilot olmaya uygun olmayabilir. Kursu başarıyla bitirseniz bile havayolları tarafından reddedilme ihtimaliniz de var. Kalifiye hale geldikten sonra first officerin yıllık kazancı ortalama 25 bin sterlin, ve kaptan için de 60-100 bin civarı.

Ancak başarılı olursanız, gerçekten değiyor. Ben şahsen mesleğimi başka hiç bir mesleğe değişmem.

Geri
Etiketler:

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
my

Ne cevizler koruyorsunuz!