Mümkün mü demeyin ! ”Moskova-Sydney arası 3 saate düşecek”

Mümkün mü demeyin ! ”Moskova-Sydney arası 3 saate düşecek”

Rus bilim adamları yaptırımlara rağmen yabancı mevkidaşlarıyla  birlikte hipersonik  yolcu uçağının yapımı için çalışmaları sürüyor.

Hidrojen yakıtıyla çalışacak uçağın tüm test aşamaları bittikten sonra  Moskova -Sydney arasındaki mesafeyi 3 saatte kat etmesi bekleniyor.

HEXAFLY-INT uluslararası proje çerçevesinde, hipersonic  yolcu uçağı yapımında görev alanlar arasında Hollanda’dan ESA-ESTES,  Fransa’dan  ONERA, İtalya’dan CIRA, Almanya’dan DLR,  AIRBUS ve diğerleri yer alıyor. Rusya tarafından “TSAGİ”(Havacılık araştırma merkezi) , “TSİAM”(uçak motorları merkez enstitüsü) ve “MFTİ” (Moskova fizik teknik üniversitesi) bulunuyor. Avustralya tarafından The University of Sydney ve University of Soutthern Queensland bulunuyor.

Rusya’ya karşı uygulanmakta olan yaptırımlara rağmen, yaptırım konusunda ABD’nin yanında olan Avusturya her seferinde Rusya’ya karşı yaptırımların katılaştırılmasından yana tavır takınsa da Avusturyalı bilim adamlarıyla Rus bilim adamlarının hipersonic yolcu uçağı yapımında ortak çalışmalarının devam ettiğine dikkat çekildi. Rusya’nın yaptırımlara rağmen AB ülkeleriyle ortak iş yaptığı bildirildi.

Rossiyskaya Gazeta’da yer alan habere göre, geçtiğimiz günlerde yapılan iş toplantısında,  çalışmaların devam edilmesi yönünde karar alındı ve çalışma planları toplantı tutanaklarında yer aldı.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.