MÜJDE(!) Teknik A.Ş’nin sözleşmesi güya bitmiş

MÜJDE(!) Teknik A.Ş’nin sözleşmesi güya bitmiş

Sendika tespit mahkemesinin henüz bitmediği, bitse bile yargıtay aşamasından sonra netleşecek olan Teknik A.Ş Toplu iş sözleşmesi bitmiş, Sadece yedi madde de henüz anlaşma sağlanamamış olduğu Müjde(!) denilerek veriliyor.

Sanırım Çelik İş sendikası “Alın bunu yazın” diyerek medyamıza servis yapmış olmalı. Ancak ortada çok büyük yanlışlıklar var.

Nedir bu yanlışlıklar; 

Yanlışlardan en önemlisi, medyaya “Alda Yaz” denilerek servis edilen metinde yetkili sendika ibaresinin yer alması. Bana bu tür bir yazı yollasalar kesinlikle basmam. Sorgularım. Sizin mahkemeniz devam etmiyor mu diye sorduğumda evet diyecekler. Peki mahkeme süreci devam eden bir durumda, siz bize nasıl sendikal yetkiyi aldık diyorsunuz? Mahkeme farklı karar verirse ne olacak? Buna şimdi bu yazımdan sonra da cevap verebilirler. Gerçekten yetki belgesi aldılar ise,bu kadarına da  pes yani…

Çünkü, henüz Birleşik Metal’in açtığı iki dava birleştirilerek mahkeme süreci sürüyor. Bu süreçten sonra ise Yargıtay süreci devam edecek.  Muz Cumhuriyetinde bile sendika yetkisine yapılan itiraz sonuçlanmadan bakanlık bir sendika’ya yetki veremez.

Bu yetki dedikleri konu, Çoğunluk esaslı olmalı. Bence;Teknik A.Ş işvereni ve Çelik İş arasında bu aşamada ancak protokol olabilir. Toplu İş sözleşmesi değil…Tabii ki benim bildiğim kanunlarla bunların bildiği kanunlar farklı değilse. 

Aslında bir çok madde üzerinde anlaşılan ve geriye yedi madde kaldığı söylenen bu sözleşme, her geçen gün TL’nin değer kaybından ve reel enflasyonun yüksekliğinden etkilenen çalışanlar için bir nebze de olsa nefes alabilmeleri için gerekli de olabilir.

Hatırlarsanız, bir yazımda,bu sendika tespit davası uzun süreceğe benzer diyerek, işverenin çalışanları mağdur etmeme adına belirli bir rakamı mahkeme süreci bitene kadar avans olarak vermeli tezini savunmuştum. Çünkü 1 Temmuz 2015 den itibaren geçerli olması gereken Teknik A.Ş sözleşmesi, bir sene sonra biterse bu çalışanlar maddi konuda mağdur olurlar.

Çelik İş ile Teknik A.Ş arasındaki bu yetkili olduğu tartışılacak olan  Toplu iş sözleşme PROTOKOL unu zamanla açısından uygun görüyorum. Çünkü, mahkeme neticesinde Birleşik Metal sendikasının yetki alması mümkün olursa,şimdi verilen zamların ve sosyal hakların üstüne yeni isteklerle gelme hakları doğar ve buda çalışanın menfaatinedir.

Bu konuda yazdığım köşe yazılarında,İşveren baskısının boyutlarını en sert boyutta eleştirerek,bu tür zorlamaları çalışanlara yapanlara TETİKÇİ dediğimi de biliyorsunuz. Halada aynı düşüncedeyim. Çalışanın sendika seçme hakkına,zorlama ile,korkutma ile, hatta işten atma boyutunda tecavüz etmek kanunsuz bir eylemdir. Bu kanunsuz  eylemler ,işveren tarafından yapıldı mı? Siz benden çok daha iyi hatırlarsınız.

Çalışanların sendika seçme hakkını,kaleciyi ayaklarından bağlayıp penaltı atmaya benzetmek mümkün. Şutu atan,Çelik İş  Kalecinin, pardon çalışanların ayağını bağlayan işveren .Golü yiyen ise tabii ki çalışanlar oluyor.

Çelik İş sendikası ve bildiğiniz yandaş medya kuruluşlarımız, birlikte, önce algı yönetimi uygulamış. İşveren desteğini almış. Şimdi ise henüz mahkeme aşaması bitmeden işverenle karşı karşıya oturarak sözde pazarlık yürütmektedirler.

Değerli Arkadaşlar: 

Toplu iş sözleşmelerinde sosyal haklar hiç önemli değildir. Ancak işveren her zaman sosyal hakları ön plana çıkartmayı sever. İşverenin bütçesinde bu tür minik zamlar çok önemsiz bir ayrıntıdır. Bir insan kaç defa evlenir,kaç sefer ölür.

Bakın şimdi komediye. Evlenme yardımı: 1050 TL den 1230 TL ye çıkmış:) Hah hah haaa…

Bekarlar bu rakamı duydu ya hemen evlenirler ve hatta üç çocuk yaparlar. Çünkü,doğum yardımı müthiş. Tamı tamına 80 TL zam gelmiş ve sıkı durun Bakın yeni sözleşme … 560 TL olmuş.  Her doğumda hem de…Bu tür komiklikler yeni değil eskiden de yaparlardı ve ben her seferinde bu rakamları afişe edenlere gülerdim. Hala aynı oyun oynanıyor. Bıkmadılar da…

Durun daha bitmedi. 

Hani bu anlaşılamayan maddeler var ya…Biraz da ona değinelim.

İlk altı için,işveren %5 ,İkinci altı ay için ise %4 veriyormuş.

Sendikamız ise büyük bir direnç(!) göstererek İlk altı ayda %8,ikinci altı ayda da % 7 almaya çalışıyormuş. Vay beee

Bu durumlarda taraflar, ortak noktada anlaşalım derler ve bu ortak noktada %1 civarında olur. İşveren her zaman işverendir. Cimridir. Ancak benim anlayamadığım sendika,işverenin pazarlık edeceğini bile bile  neden %7-8 gibi  rakamlar isteyebiliyor. Sanırım bunlar Türkiye’de yaşamıyor.Bence bu sözde toplu iş sözleşmesinden sonra sizlerde onlarla pazarlık edin ve aidatları düşürün diyin. Bakın o zaman tepkileri çok sert olacaktır.

Geriye 7 madde kaldı dediklerinin, hepsi para endeksli maddelerdir. Bir kaç güne değil bir kaç saate hallederler. İşveren ne derse o…

Değerli Teknik A.Ş çalışanları: 

Sözleşmede memur ve mühendis arkadaşların %li zamlardan memnun olup, olmayacaklarını tam bilemiyorum. Yorum atarlarsa anlarız. Eskiden beri sesleri çıkmayan bir grup.

Ya teknisyenler…Onların ki tam bir rezalet.

Paradan önce bir çok düzenleme getirilmiş. Bazı kadrolar tırpanlanmış.

Ben çalışırken olan kategoriler Teknisyenler de 10/1, 10/2,10/3 gruplarında iş tazminatlarını alırlardı. Yine o zamanlar 10/1 kadrosu yeni işe başlayan teknisyene,10/2 Kadrosu şirket lisansı dediğimiz,sivil havacılıkta geçerliliği olmayan ama şirketin zamanında kendi yetkilendirdiği kişilere verilen kadro idi. (Kaim kadro)  10/3 ise lisanslı teknisyenler bu gruptaki skaladan maaşlarını alırlardı.

Yeni uygulama da ise; 

10/1 yani yeni teknisyenlerin skalası kalkıyor ve onun yerine 10.0 skalasına geçiyorlar.  Bu geçiş esnasında 10.1 ile 10.0 arasındaki ücret farkını müktesep hak olarak alıyorlar. Ta ki aradaki fark kalkana kadar…

10/2 grubu yani şirket lisanslı kişiler (80-100 kişi arasında kalmış) bittiği anda bu skala da artık olmayacak.

Yeni uygulamada iki adet iş tazminatı skalası kalmış. 10/0- a0- a1- a- b- c- d- e- f- g- h- ı- j- k- l- m- n- o  Altta kalanın canı çıksın misali. Anlayan beri gele:)

10/3 skalasında sadece C/S ler yer alacak. Ayrıca bu kadro da ekstra prim de olacak. (Bu skalada yer alan lisanslı ve C/S olamamış veya olmamış Teknisyenler buradan ayrılıp A0 skalasına iniyor. Ancak bunlarda,10.3 ile 10.0 arasındaki farkı müktesep hak olarak almaya devam ediyorlar. Buradaki amaç, lisanslı teknisyenlerin hepsinin C/S olmak için uğraşması olmalı. Bunun yanı sıra,teknisyen iki tip uçak yetkisinden üç tipe çıktığında yine prim var. Kısaca C/S leri ellerinde tutmaya çalışıyorlar ve doğruda yapıyorlar. Ancak altta çalışan teknisyenler yanmış.

A0 skalasında olan “A” Lisanslı teknisyenler ise bu kademedeki iş tazminatının yanı sıra %20 Lisans tazminatı alacak. Bir nevi “A” lisansı ve C/S liği cazip kılmaya çalışmışlar. Ancak konuştuğum arkadaşlar iş bulsak bir dakika burada durmam diyor bunu da işverenin kulağına bu vesileyle fısıldamış olayım.

Konu sadece para değil. Teknikteki Yöneticileri bir çok konuda yetersiz buluyorlar. Çalışanlarda,Aidiyet duygusu maalesef yok. Olmasını da zaten işverende beklemiyordur. Boş ver, biz onları yine kırbaç sistemimiz ile çalıştırmaya devam ederiz diye düşünüyorlar olmalı.

Gelelim CED bilet konusuna: Bu konu bence önemli değil. Sözleşme konusu bile olmamalı. Sonuçta işveren aynı. Karar alırlar verirler veya vermezler. Bu kadar basit. Bunu Toplu iş sözleşmesi başarısı ile sunarlarsa…Yuh onlara…

Bu arada 4 ikramiyeden de bahsedeyim. Bu dört ikramiye kalkmaz. Sizler ve sendika birlik olup ikramiyeleri kaldırın dese bile kalkmaz.

Neden mi?  Çünkü THY yönetimi sadece çalışanların aldığı bu dört ikramiye konusunu genel kurullarına getirdi ve onlara da dört ikramiyeyi biz hissedarlar olarak verdik. Rahat olun. Dört ikramiye garanti.

Yine uzattım değil mi? .

Sonuç olarak; Çelik İş sendikası, tabandaki bu örgütsüz yapısı ve işlevsiz bir konumda ve taban desteğinden yoksun iken,ne kadar varlıklarını devam ettirebilirler ki…İşveren ne yapsın…Onlarda belki bunları istemiyordur ama…İşte aması var. Aması, büyük ağabeylerinin ne diyeceği.

Dilerim ve umarım ki, Birleşik Metal yetkili sendika olursa işte şimdi yapılan bu SÖZDE iyileştirmeleri aynen alıp üstüne rakamlar koyarak yeni bir sözleşme imzalatmak zorunda kalacak. Pek ümidim yok ama yine de her an bir sürpriz olabilir.

Bu sürprizi siz yaratabilirseniz işte o zaman bizim zamanımızda ki gibi güçlü bir grup olursunuz. Başka türlü işiniz zor.

Allah kolaylık versin. Bu yöneticiler ve sendika ile işiniz zor. 

 

 

 

 

Yapılan Yorum Sayısı (7)

 1. Güzel yazı   - Tarih: 15 Ekim 2015 - Saat 11:11   - Cevap Yazın

  Sefa Bey sendikal konulardaki hakimiyetiniz belli oluyor. MÜJDE başlığı ile haber yapan bilgisizliklerle ünlü sitelere ders veriyorsunuz. Tebrik ederim

  0

  0
 2. İlginç   - Tarih: 15 Ekim 2015 - Saat 11:14   - Cevap Yazın

  Gerçekten sizin dediğiniz gibi komik olaylar yaşanıyor. Hak hukuk resmen devre dışı kalmış. Bu yanlışları da medyaya servis ettiriyorlar. Sözün özü yeni teknisyen arkadaşlar için zor günler geliyor. Sizde biliyorsunuz ki,Birleşik Metal kazanamaz. İşveren dört yandan baskı uyguladı ve hala da uyguluyor. İşsizlik tavan yapmış.Çalışanlar ne yapsınlar ki

  0

  0
 3. Sefa Başkan   - Tarih: 15 Ekim 2015 - Saat 14:26   - Cevap Yazın

  Yazınızdaki ince ironiyi kavrayamamış arkadaşlar var. Sefa beyde toplu sözleşme bitmiş diyorlar. Bu millet ironi falan anlamaz başkanım. Direk yazacaksın ve diyeceksin ki bu toplu iş sözleşmesinde Çelik İş henüz yetkili değildir.

  0

  0
 4. Normal   - Tarih: 15 Ekim 2015 - Saat 14:50   - Cevap Yazın

  o kendini ünlü yazan site(airporthaber) ve cahillikleri ortada iyice

  0

  0
  • Banana sitesi   - Tarih: 15 Ekim 2015 - Saat 14:56   - Cevap Yazın

   AirPorthaber kalitesizliğini bir kez daha acığa çıktı bu ayıp onlara yeter

   0

   0
 5. tech   - Tarih: 15 Ekim 2015 - Saat 16:08   - Cevap Yazın

  Bu sendikanin amaci calisan haklarini savunmak ve ya haklar kazanmak degilki. Oyle yada boyle tis yapayimda aidatlar akmaya baslasin dusuncesindeler…

  0

  0
 6. Çelikiş mağdurları...   - Tarih: 5 Kasım 2015 - Saat 15:22   - Cevap Yazın

  ”Bu durumlarda taraflar, ortak noktada anlaşalım derler ve bu ortak noktada %1 civarında olur. İşveren her zaman işverendir. Cimridir. Ancak benim anlayamadığım sendika,işverenin pazarlık edeceğini bile bile neden %7-8 gibi rakamlar isteyebiliyor. Sanırım bunlar Türkiye’de yaşamıyor.Bence bu sözde toplu iş sözleşmesinden sonra sizlerde onlarla pazarlık edin ve aidatları düşürün diyin. Bakın o zaman tepkileri çok sert olacaktır.” Bunu demiştin
  Daha önce sizlere gönderdiğimiz maillerimizde % 1 olacağını ifade ettiğimiz sendika aidatının uygulanmasında mevzuattan kaynaklı engellerle karşılaşmış bulunmaktayız. Buna rağmen sizlere verdiğimiz sözün arkasında durabilmek ve uygulamanın hayata geçirilmesi adına, tüm işyerlerimizde giydirilmiş brüt ücret üzerinden 1 yevmiye’ye tekabul eden %3.33 olan sendika aidat kesintisini, 40.000’e yakın üyesi ile 70 işyerinde yetkili olan sendikamız tüm Türkiye genelinde bir ilk’i gerçekleştirerek aidat oranını 5 saat (% 2,2) oranında belirlemiştir.
  Ayrıca; THY TEKNİK A.Ş’de çalışan üyelerimize özel olarak ise, diğer işyerlerimizde olduğu gibi giydirilmiş brüt ücret üzerinden değil, sadece iş tazminatı ve kıdem tazminatı toplamı üzerinden % 2,2 oranında sendika aidat kesintisi yapılacak olup bu oran’ın karşılığı 300 tl’den fazla olan personel içinde maksimum 300 tl ile sınırlandırılmıştır
  BU OLDU…

  0

  0