MQ-25 Stingray gökyüzüyle buluştu!

MQ-25 Stingray gökyüzüyle buluştu!

Boeing tarafından geliştirilen ve savaş uçaklarına havada yakıt ikmali yapacak insansız hava aracı (İHA) MQ-25 Stingray, ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük askeri, sivil uçak ve helikopter üreticilerinden ABD’li Boeing’in donanmanın ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği, havada yakıt ikmali sağlayacak MQ-25 Stingray İHA, ilk uçuşunu gerçekleştirdi.
Boeing firması tarafından yapılan açıklamada, havada yakıt ikmali için geliştirilen insansız araç MQ-25 Stingray’ın bir Boeing test pilotu tarafından uzaktan kontrol sistemi ile iki saatlik ilk uçuşunu gerçekleştirdiği belirtildi.
MQ-25’in temel uçuş işlevlerini test edildiği uçuşta, aracın otonom kalkış yaptığı ve ardından temel uçuş fonksiyonları ve yerden kontrol sistemlerinin sağlıklı çalışıp çalışmadığı kontrol edildi.
MQ-25 Program Direktörü Dave Bujold, ”MQ-25’i gökyüzünde görmek, MQ-25’e ulaşılmasına yardımcı olan teknoloji, sistemler ve süreçleri yürüten Boeing ve Donanma ekibimizin başarısının bir kanıtıdır” dedi.
805 milyon dolarlık MQ-25 sözleşmesi, dört adet aracın geliştirilmesi, üretilmesi, test edilmesi ve teslimat sürecini kapsıyor.
Boeing’in maliyetleri düşürmek için F/A-18 tarafından kullanılan parçaları kullanması bekleniyordu. Ayrıca firma, hava kuvvetlerine tanker inşa ettiği için yakıt ikmali konusunda tecrübeye sahip.
Radara yakalanmayacak şekilde dizayn edildiği ileri sürülen MQ-25, normal uçak gemilerinden de havalanabilecek. Yani ekstra donanıma ihtiyaç duymayacak. Aynı zamanda daha az yer kaplaması için katlanır kanatlara sahip olacağı belirtilmişti.
Testi gerçekleştirilen araç, diğer MQ-25’ler için bir öncü olarak geliştirildi.
Donanmaya hizmet verecek MQ-25’in havada yakıt ikmali desteğiyle, savaş uçaklarının savaş alanını genişletecek.
Geri

2
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
eyy boeinggg

sabrımızı test etmesinler,kafamızı bozmasınlar asrın lideri ve hemşehrisi temel reis önderliğinde bundan daha iyisini biz yaparız evelallah,hamdolsun,amin…

Neden olmasın

Bakalım hangi dizayn hatasından düşecek