MQ-25 Stingray gökyüzüyle buluştu!

MQ-25 Stingray gökyüzüyle buluştu!

Boeing tarafından geliştirilen ve savaş uçaklarına havada yakıt ikmali yapacak insansız hava aracı (İHA) MQ-25 Stingray, ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük askeri, sivil uçak ve helikopter üreticilerinden ABD’li Boeing’in donanmanın ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği, havada yakıt ikmali sağlayacak MQ-25 Stingray İHA, ilk uçuşunu gerçekleştirdi.
Boeing firması tarafından yapılan açıklamada, havada yakıt ikmali için geliştirilen insansız araç MQ-25 Stingray’ın bir Boeing test pilotu tarafından uzaktan kontrol sistemi ile iki saatlik ilk uçuşunu gerçekleştirdiği belirtildi.
MQ-25’in temel uçuş işlevlerini test edildiği uçuşta, aracın otonom kalkış yaptığı ve ardından temel uçuş fonksiyonları ve yerden kontrol sistemlerinin sağlıklı çalışıp çalışmadığı kontrol edildi.
MQ-25 Program Direktörü Dave Bujold, ”MQ-25’i gökyüzünde görmek, MQ-25’e ulaşılmasına yardımcı olan teknoloji, sistemler ve süreçleri yürüten Boeing ve Donanma ekibimizin başarısının bir kanıtıdır” dedi.
805 milyon dolarlık MQ-25 sözleşmesi, dört adet aracın geliştirilmesi, üretilmesi, test edilmesi ve teslimat sürecini kapsıyor.
Boeing’in maliyetleri düşürmek için F/A-18 tarafından kullanılan parçaları kullanması bekleniyordu. Ayrıca firma, hava kuvvetlerine tanker inşa ettiği için yakıt ikmali konusunda tecrübeye sahip.
Radara yakalanmayacak şekilde dizayn edildiği ileri sürülen MQ-25, normal uçak gemilerinden de havalanabilecek. Yani ekstra donanıma ihtiyaç duymayacak. Aynı zamanda daha az yer kaplaması için katlanır kanatlara sahip olacağı belirtilmişti.
Testi gerçekleştirilen araç, diğer MQ-25’ler için bir öncü olarak geliştirildi.
Donanmaya hizmet verecek MQ-25’in havada yakıt ikmali desteğiyle, savaş uçaklarının savaş alanını genişletecek.
Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
eyy boeinggg
9 ay önce

sabrımızı test etmesinler,kafamızı bozmasınlar asrın lideri ve hemşehrisi temel reis önderliğinde bundan daha iyisini biz yaparız evelallah,hamdolsun,amin…

Neden olmasın
9 ay önce

Bakalım hangi dizayn hatasından düşecek