Mısır yolcu uçağı kaçırıldı (Güncellendi)

Mısır yolcu uçağı kaçırıldı (Güncellendi)

Mısır Havayolları’na ait yolcu uçağı beraberinde 60 yolcusuyla kaçırıldı. Uçağın Kıbrıs’ın Larnaka Havaalanı’na indirildiği belirtildi.

Mısır Havayolları’na ait Airbus 320 tipi yolcu uçağı, İskenderiye Havaalanı’ndan ayrıldıktan hemen sonra kaçırıldı. Kaçırılan uçak, Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki Larnaka Havaalanı’na acil iniş yaptı.

Uçağın TSİ 08:20′de kaçırıldığı bildirildi. Hava korsanının silahlı olduğu ve patlayıcı maddeler taşıdığı belirtildi. Hava korsanı ve Rum yetkililer arasındaki pazarlıklar devam ediyor.

Rum yetkililer, silahlı hava korsanının uçağı ele geçirdiğini belirtti. Yetkililerin hava korsanıyla pazarlıkları devam ediyor. Hava korsanının İngilizce bilmediği, pilotlarla Arapça konuşarak taleplerini Rum yetkililere ilettiği belirtildi. Hava henüz bir talebi olmadığı, kadın ve çocuk yolcuları uçaktan tahliye ettiği aktarıldı. Hava korsanı daha sonra Mısırlı olan tüm yolcuları uçaktan tahliye etti ve yabancı yolcularla uçak mürettebatını rehin tutmaya devam ediyor. Uçakta 10 ABD’li ve 8 İngiliz vatandaşı olduğu belirtiliyor.

Sivil havacılık yetkilileri ve polis ise, kaçırılan uçağın Airbus A320 olduğu bilgisini aktardı. Uçakta 5 mürettebat ve 55 yolcu, toplamda 60 kişi bulunuyor.

Egyptair henüz kaçırılma ile ilgili açıklama yapmadı

Sivil Havacılık yetkilileri, yolcular arasında bulunan hava korsanının üzerinde intihar yeleği olduğu ve uçuş sırasında diğer yolcuları tehdit ettiği belirtildi. Hava korsanının üzerinde patlayıcı maddeler olduğu aktarılıyor.

Larnaka Havaalanı, yaşanan uçak krizi sonrası tüm uçuşlara kapatıldı.

Larnaka Havaalanı, bugün resmi temaslarda bulunmak üzere Güney Kıbrıs’a gelecek olan Avrupa Komisyonu Başkanı ve AB’li yetkililerden dolayı yoğun bir gün yaşıyordu.

Suriye’ye geçişlerde Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde Larnaka Havalimanı aktif olarak kullanılıyor. Alınan bilgiye göre Larnaka’da son aylarda toplam 30 IŞİD militanı göz altına alınmıştı.

 

 

Mısır Sivil Havacılık Bakanlığı yaptığı açıklamada, Pilot Ömer el Gammal’ın üzerinde intihar yeleği olduğunu söyleyen bir yolcu tarafından tehdit edildiğini duyurdu.

Hava korsanının hazırladığı Arapça bir mektubun Rum Kesimi’ndeki bir kadına verilmesini istediği öğrenildi.

Son gelen bilgilere göre Mısır Havayolları uçağını kaçıran ve Mısırlı olduğu ortaya çıkan korsanın eşine hitaben mektup yazdığı iddia ediliyor. Korsanın Kıbrıs Rum kesiminde yaşayan eski eşinin de havalimanına geldiği de öne sürülen bilgiler arasında.

Uçağı kaçıranın kimliğinin Ibrahim Samaha olduğu belirlendi. Samaha’nın Uçağı Kıbrıs Rum kesiminde yaşayan eşi için kaçırdığı ileri sürüldü. Samaha’nın eski eşinin 49 ila 51 yaşlarında 5 çocuk annesi bir kadın olduğu belirtiliyor.

Hava korsanının Alexandiria Üniversitesi’nde Veterinerlik fakültesinde profesör olduğu iddia edildi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Mısır uçağının kaçırılmasının terör eylemi olmadığını açıkladı.

Mısır hükümet sözcüsü, hava korsanının İstanbul’a gitmek istediğini söyledi.

Kriz devam ederken, havaalanı saat 18:00’e kadar tüm uçuşlara kapatıldı.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments