Milli Muharip Uçak’ta ilk uçuş için tarih verildi

Milli Muharip Uçak’ta ilk uçuş için tarih verildi

 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Uçak Daire Başkanı Can, Milli Muharip Uçağın ilk uçuşunu 2026-2027’de yapmayı hedeflediklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref Can, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Savunma ve Yüksek Teknolojiler Kulübünce (SAYTEK) Mithat Özsan Amfisi’nde düzenlenen, “Türk Savunma Sanayii – Milli Muharip Uçak (MMU) Konuşmaları 1” toplantısında, öğrencilere ve katılımcılara başkanlıklarının hazırladığı videoyu izletti.

Kurumlarının 1985’te kurulduğunu belirten Can, uygulamaya koydukları ve gelecekte yapacakları projelere ilişkin bilgi verdi.

Can, Türkiye’nin ürettiği İHA’lar hakkında da bilgi vererek, ülkenin bugüne kadar havacılık alanında kaydettiği ilerlemeden bahsetti.

F-35 projesinde 5 Türk firmasının yer aldığını belirten Can, “Şu anda 1 milyar doların üzerinde yerli firmalarımızın F-35 projesinde yaptığı ihracat rakamı var. Halen de F-35 için parça üretmeye devam ediyorlar.” diye konuştu.

Can, milli muharip uçak projesine ilişkin ise şunları kaydetti:

“Milli muharip uçak, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının bir projesi. Bizim alt yüklenicimiz TUSAŞ. TUSAŞ bu projede bir İngiliz firmadan danışmanlık alıyor. Şu anda 90’a yakın İngiliz mühendis bizim projemize destek veriyor. TUSAŞ’ın da yaklaşık 400 personeli var, bunların büyük kısmı mühendis. Milli Muharip Uçak’ta, şu anda ön tasarım safhasındayız. İnşallah 2022’de ön tasarımı bitireceğiz. Bu ön tasarım devam ederken, belirli bir süre sonra uçağın ilk sacını kesmeye başlayacağız. 2023’de belki ilk prototipin şeklini görmeye başlarız. 2026 sonu, 2027 başlarında milli muharip uçağın ilk uçuşunu yapmayı arzu ediyoruz.”

Türkiye’nin savunma sanayisindeki ilerleyişine işaret eden Can, “Savunma sanayisine baktığınızda ilk 100’de şu anda 5 şirketimiz var. Platform ihracatlarımız belli bir seviyeye geldikçe o listedeki şirketlerimizin sayısı da artacak. Dünyada savunma sanayisinde ihracat yapan birinci lige doğru ilerliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Diğer konuşmacılar

Milli Muharip Uçak Genel Müdür Yardımcısı ve Proje Baș Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Cavcar da uçağın teknik ve fiziki özelliklerine ilişkin bilgi verdi.

Milli Muharip Uçağın 5. nesil ve “süperseyir” kabiliyetine sahip olacağını aktaran Cavcar, uçakta dahili silah yuvası bulunacağını da ifade etti.

TUSAŞ kıdemli sistem mühendisi Özen Ersoy da yer aldığı projelerdeki deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

Konuşmaların ardından katılımcılar, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
trajikomedi
7 ay önce

Sac kesen zat ve neredeyse 15 yıldır şu tarihte uçak havada bu tarihte göklerde diye sallamaktan,dönmekten başka halta yaramayan atıcılar internete girsin de millet neler yapıyor görsün öyle saçmalasın. Bunlar değil yerli uçak su motoru bile yapamaz yazık bunlara inananlara,peşlerinden gidenlere. İnsan biraz sorar,sorgular bu kadar koyun olmaz ama para nelere kadir…

ayıp bee
7 ay önce

Hep aynı nakarat inşallah,maşallah,hamdolsun,amin. 2007’de milli uçak göklerdeydi sonra 2011 oldu daha sonra İsmail 5 sene önce elinde biniş kartıyla 29 Ekim 2019’da yerli ve milli uçak uçacak dedi sonra tarih 2023’e uzatıldı şimdi de 2026 sonu. Temel de yerde ne varsa havada da onlar olacak gibi kendine yakışır bir beyanda bulunmuş. Bunlar koltuk ve çıkar için utanmadan,sıkılmadan yalan üstüne yalan söylemekten bıkmadılar millet de kanmaktan.

bilemedim
7 ay önce

yap islet devret 🙂 destekleriz amma milli araba yapicaklardi kaynak ayirdilar carcur ettiler paralari galiba hesap verende yok ? bunlara nasil Guvenecegiz