Milli Muharip Uçağın Tanıtım Videosu Göz Doldurdu

Milli Muharip Uçağın Tanıtım Videosu Göz Doldurdu

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilmekte olan Milli Muharip Uçak MMU’nun tanıtım videosu göz doldurdu…

Milli Muharip Uçak MMU’yu yakından tanıyalım…

  Kanat Açıklığı    14 m
  Boy   21 m
  Yükseklik    6 m
  İtki   2×27.000 lb
  Maksimum Uçuş İrtifası   55.000ft
  Maksimum Hız   1,8 Mach (at 40.000ft)
  G Limitleri   ~ 60 m² (670 ft²)

Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanmaktadır.

Proje’de yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu vb. teknoloji alanlarındaki çalışmaların sonucunda Türkiye, dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacaktır.

MMU’nun, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterine girmesi planlanan F-35A uçakları ile birlikte görev yapması ve üretilecek uçakların 2070’lere kadar Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alması öngörülmektedir.

Dizayn Özellikleri

  Düşük Görünürlük
  Dahili Silah Yuvası
  Büyümeye göre Tasarlanmış
  Artırılmış Durumsal Farkındalık
  Yüksek Hız
  Sensör Birleştirme

Ana Sözleşme, SSM ile 05 Ağustos 2016 tarihi ile imzalanmış olup, başta Ana Yüklenici TUSAŞ olmak üzere, Proje kapsamında görev alan tüm paydaşlar ile birlikte heyecanla çalışmalar artırılarak sürdürülmektedir. TUSAŞ ile BAE Systems (İngiltere) arasında Milli Muharip Uçak geliştirmesine yönelik Ana İlkeler Sözleşmesi (Heads of Agreement) 28 Ocak 2017 tarihinde, Anlaşma Tutanağı 10 Mayıs 2017’de imzalanmıştır. TUSAŞ ve BAE Systems arasındaki İşbirliği Anlaşması 25 Ağustos 2017 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

İmzalanan Ana Sözleşme, Geliştirme ve üretim sürecinin bir parçası olan ön tasarım aşamasını kapsamaktadır. Söz konusu dönem içinde hava aracının geliştirilmesi, mühendislik, teknoloji, test altyapılarının ve sertifikasyon süreçlerinin geliştirilmesi, muharip uçak tasarımına yönelik kabiliyet kazanılmasını amaçlamaktadır.

Ön tasarım aşaması sonunda ise Projenin takip eden dönem ve aşamaları için kesintisiz bir geçiş öngörülmektedir.

Operasyonel Kabiliyetler

  Çoklu Rol & Değişken Rol
  Hava Hakimiyeti
   Görünen Menzil Ötesi
  Görünen Menzil İçinde
  Her görev için tek uçak
  Eşsiz Kabiliyet
  Filo Etkinliği
 Sürekli İyileşme

TUSAŞ, Projenin ana hedefleri doğrultusunda ülkemizin muharip uçak tasarımı, üretimi, sertifikasyonu, bakım ve idame bilgisini ve tecrübesini artırmaya yönelik tüm milli imkânlardan yararlanma yönünde azami gayret gösterecektir.

Geri

6
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
yersen

İngiliz’in onun bunun teknolojisi,yazılımı,makinesi,ham maddesi,mühendisi ile güya milli uçak yapıyoruz. Uzaya yol yapsak inanırlar diyen zihniyet ve ona oy verenlere ne desek az.

Jet Temel

Jet Temel reklamları.

şokella

bir aralar yerli ve milli yolcu uçağımızda olacaktı hatta ve hatta yerli ve milli arabamız da olacaktı üstelik iki tane konsept arabaya bile milyon eurolar bile ödemiştik. Umarım bununda sonu diğerleri gibi olmaz.

snüsen

Videosu yapıldıysa gerisi de yapılır..

Ali

Doğru diyorsunuz hocam 80 sene sağ sol,başını kapat başka yerini açı savunan dandik zihniyetten bir anda savaş uçağı yapacağım hemde 5. Nesil moduna geçmek pek akıl alır is değil ne demeli çılgın Türkler işte düşünün bize satilmayan sihaları yapıyoruz pardon ama sizin kesim de ozaten siha sezgin olarak var. Deseler ki Atamızın kurduğu parti terör destekcilerini millet vekili yapıyor buna da sizin gibiler oy verip destek oluyor buna kim inanır? Azcık utanın utanın vatan uğrunda ölen varsa vatandır bunca şehidimiz varken utanın da susun siz ve sizin gibi iktidar olmak için vatanini satanlar onlara yer yok…Bu uçak olacak hemde sizin… Devamını oku »

Mİlli Muharip

Lann oğlum bu ülke Nuri Demirağ’lar, Vecihi Hürkuş’lar gördü. Yurtdışına uçak sattı. Ama hiçbir zaman sizin kadar karaktersiz olmadı. İngilize @uçak yaptırıp” milli uçak yapıyoruz demedi. Biraz edep yahu!!!