Mehmet Nane; Havacılıkta birleşme ve devletleştirme kaçınılmaz

Mehmet Nane; Havacılıkta birleşme ve devletleştirme kaçınılmaz

Mayıs sonunda uçuşlara yeniden başlamayı planlayan Pegasus Hava Yolları’nın CEO’su Mehmet Nane, havacılık sektöründe corona virüsü salgını sonrası ‘birleşmelerin ve devletleştirmelerin kaçınılmaz olacağını’ söyledi.

BBC Türkçe’ye konuşan Nane, olumsuz öngörülerin aksine, 2019 yılı rakamlarına, 2021 yılı mayıs ayında ulaşılabileceğini söyledi

Nane, sektörde olası ‘birleşme ve devletleştirme’ senaryolarına ilişkin soruya şu yanıtı verdi: “Bu noktada baktığımızda, güncel uygulamalar bize, birleşmelerin kaçınılmaz olduğunu, devletleştirmelerin kaçınılmaz olduğunu gösteriyor.

Mesela baktığımızda, İtalya, Alitalia’nın devletleşmesini sağladı. Eş zamanlı olarak Almanya, Fransa, İngiltere’de kurumlar devlete kredi ve kaynak başvurusunda bulundu. Ve bu yaptıkları başvurunun bir kısmı o şirketlerin devletleşmesi ya da kısmi devletleşmesi, devletin belli bir hisseye sahip olması ve yönetim kurulunda temsil edilmesi yolunda gerçekleştirileceği şeklinde

O yüzden önümüzdeki döneme baktığımızda, gelişmelerin seyri konsolidasyonların, bu tür birleşmelerin ve devletleşmelerin kaçınılmaz olduğunu bize gösteriyor. Bizim özelimize geldiğimizde henüz yönetim kurulu tarafından alınmış böyle bir karar olmadığı için biz de kamuoyuyla böyle bir karar paylaşmadığımız ın yanı sıra şu anda gündemimizde öyle bir çalışma yok. Olursa tabii ki ilk etapta bunu kamuoyuyla paylaşırız.”

İşten çıkarmalar

Pegasus’ta işten çıkarma olup olmayacağı da sorulan Nane, henüz önlerini göremediklerini vurgulayarak şöyle konuştu: “Hali hazırda baktığımızda, ne zaman uçacağımız, nasıl uçacağımız, hangi şartlarda uçacağımız ve hangi dolulukta uçacağımız… Tüm bunlar senaryo analizinin ötesine geçmediği için, biz gerçekleşme olduktan sonra ön görümüzü vermeyi planlıyoruz. Bu nedenle de sizin bu sorunuza cevap vermeden geçmek zorunda kalacağım, çünkü gerçekten bu süreci görmemiz, yaşamamız gerekiyor.”

Pegasus, bu yılın ilk üç ayında 401.5 milyon lira zarar ettiğini duyurmuştu.

Geri

4
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Hazır Olun

Daha bir ay önce çok güçlüyüz mesajı veriyordunuz? Ne oldu? Türkiye de devletleştirme, konsolidasyon hayal. Kimsenin cebinde metelik yok. Sadece THY, Anadolujet, Sunex in uçak sayısı mevcut yükü en az 2 yıl kaldırabilecek durumda. Bu sebeple bunları unutun. Yabancı ortak alarak işlere devam edebilirsiniz ama şu şartlarda buda mümkün değil. Devlerin kendine yetecek parası yok senin yerde yatan uçağına neden ortak olsun. Diğer konu pegasusun iş modeli şu konjonktürde yine piyasa koşullarıyla uyuşmuyor. Bilet fiyatları arttığında insanlar low cost ile neden seyahat etsin. Ama asıl problem yolcu bulamamak. İşten çıkarmalar içinse, Bir işveren ‘Önümüzü görmemiz gerekiyor’ dediyse çıkarılacak personel listesini… Devamını oku »

simone

depoda su bitiyor musluklardan tıs sesi gelmeye başladı

Al1deburdanyak

İşten çıkarma konusunda çok kaçak konuşmuş Sayın Nane. Dünya havayolları kasıp kavrulurken bizim şirketlerimiz nasıl zaten hiçbirşey olmamış gibi davranıyorlar anlamıyorum

ALI PENDAZ

kaynak bulmak ortaklardan borsaya acık sırket bedellı sermaye artısı yapsın borsadakı ıslem fıyatı uzerınden pıyasa deter degerı kadar sermayesı olur son altı ayda kac adet yenı ucak alındı kırızı gormedınızmı bu konumda hava yollarına kım kıredı verır kım satın alır sırketın ortakları sırkete yardım etmıyorsa nıcın devlet para versın devletın calısana ıssızlık maasından baska bır sey beklemesı hatadır devletın ortak oldugu uc hava yolu vardır bunların ortagı olgugu ıcın bedelı sermaye artısına katılabılır buradakı en buyuk puroblem ucak kıralarıdır 85 adet ucak kırası aylık ortalama 350 000 usd olsa aylık kıra gıderı 29 750 000 usd maas bakım hava lımanı… Devamını oku »